Co dzieje się ze wspólnym kontem, gdy ktoś umiera?

17 lutego 2021
Category: Będziesz Mieć

Radzenie sobie z finansami po śmierci bliskiej osoby może być trudne.

Kiedy ktoś umiera, jest kilka rzeczy, które musisz zrobić, aby upewnić się, że wszystkie konta bankowe i finanse zostały uporządkowane.

Będziesz potrzebował aktu zgonu

Aby uzyskać akt zgonu, musisz zarejestrować śmierć bliskiej osoby, ponieważ będziesz potrzebować aktu zgonu, aby uzyskać dostęp do jej kont bankowych. Rządowa witryna internetowa www.gov.uk/register-a-death to dobre miejsce na wszystko, co możesz potrzebować wiedzieć na ten temat. Ważne jest, aby poprosić o kilka kopii aktu zgonu. Możesz potrzebować dodatkowych oryginalnych kopii, ponieważ wiele organizacji poprosi o oryginalną kopię.

Złóż wniosek o przyznanie spadku

Przyznanie spadku to proces, który zgodnie z prawem pozwala ci zajmować się finansami ukochanej osoby.

Jeśli osoba zmarła pozostawiła testament, wszystkim zajmie się wykonawca. Będą mieli dostęp do aktu zgonu i będą mogli ubiegać się o spadek. Jeśli nie ma testamentu, proces dotyczący spadku jest taki sam, ale zamiast „przyznania spadku otrzymasz „listy administracyjne.

Ubieganie się o „przyzwolenie spadkowe lub „listy administracyjne jest ważne, ponieważ bez nich nie będziesz mieć dostępu do żadnych rachunków bankowych, chyba że jesteś współwłaścicielem konta.

Może być należny podatek spadkowy

Majątek zmarłej osoby zapłaci podatek spadkowy należny HMRC. Zwykle ma to nastąpić sześć miesięcy po śmierci, jednak do wykonawcy należy oszacowanie wartości spadku, a następnie skontaktowanie się z HMRC, aby sprawdzić, czy podatek spadkowy jest na pewno należny.

Jeżeli spadek zostanie pozostawiony partnerowi lub małżonkowi, podatek spadkowy nie zostanie naliczony.

Skontaktuj się z bankami, towarzystwami budowlanymi i ubezpieczycielami na wypadek śmierci

Rachunki bankowe są otwarte do momentu wyjęcia z nich wszystkich pieniędzy, ale polecenia zapłaty i zlecenia stałe najprawdopodobniej zostaną anulowane. Jeśli jesteś wykonawcą, odpowiadasz za wypłacanie pieniędzy i przekazywanie ich ludziom zgodnie z wolą, w czym może pomóc prawnik. Ważne jest, aby skontaktować się z bankiem lub kasą mieszkaniową, w której znajduje się konto bankowe, ponieważ procesy te różnią się w zależności od banku.

Co dzieje się ze wspólnym kontem, gdy ktoś umiera?

Jeśli jesteś posiadaczem rachunku wspólnego, którym jest rachunek bieżący, możesz wypłacić pieniądze z tego rachunku. Jest to nielegalne, jeśli nie jesteś wymieniony na wspólnym koncie, dopóki nie złożysz wniosku i nie otrzymasz przyznania spadku.

Za dług zaciągnięty na rachunku wspólnym i we wspólnym imieniu automatycznie odpowiada osoba pozostawiona na rachunku wspólnym. Może to być debet w rachunku bieżącym lub kwota zadłużenia wynikająca z umowy kredytowej.

Polecenia zapłaty pobrane wyłącznie na nazwisko zmarłej osoby będą musiały zostać anulowane, podobnie jak zlecenia stałe. Zwykle bank poda szczegóły wszelkich poleceń zapłaty lub stałych zleceń, więc to od pozostałego posiadacza rachunku zależy, jakie zmiany zostaną wprowadzone.

Jeśli posiadałeś wspólne konto, które było kontem oszczędnościowym, nazwa zostanie zmieniona na Twoją własną i wszystko, co zostanie na wspólnym rachunku oszczędnościowym, będzie Twoje. Ważne jest, aby sprawdzić w banku, jak to konkretnie działa. Większość banków i kas mieszkaniowych pozwoli Ci zdecydować, czy chcesz zamknąć konto.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy