Co następny halving będzie oznaczał dla ceny bitcoinów

Co następny halving będzie oznaczał dla ceny bitcoinów
16 października 2020
Category: Ważne Jest

( Ujawnienie: Autor posiada inwestycję w bitcoin. )

20 maja 2020 roku odbędzie się wydarzenie, które może na zawsze zmienić wartość bitcoina. Jednak nawet przy zwiększonej świadomości społecznej i uwadze mediów wokół bitcoina, jest to wydarzenie, o którym niewielu mówi lub rozumie – pomimo faktu, że wydarzyło się to już dwa razy wcześniej.

Mówię o następnym „Halvingu”. Dzisiaj wyjaśnię, co to jest, dlaczego może to mieć znaczenie dla Twojego portfela i rynków kryptowalut jako całości oraz co możesz zrobić, aby się przygotować.

Wyjaśnienie Halvingu Bitcoina

W przeciwieństwie do walut fiducjarnych, które mogą być drukowane dowolnie przez banki centralne, podaż bitcoinów jest ograniczona algorytmicznie. Będzie istnieć tylko 21 milionów bitcoinów. To z definicji sprawia, że ​​jest to atut deflacyjny, a nie inflacyjny.

Co 10 minut górnicy rozwiązują „blok” transakcji bitcoinowych i dodają go do łańcucha bloków bitcoin. Jest to skomplikowana i kosztowna praca, wymagająca dużej ilości prądu i specjalistycznego sprzętu. Dlaczego więc ktoś miałby to robić w pierwszej kolejności? Ponieważ algorytm nagradza górników nowymi bitcoinami, które są generowane i dodawane do krążącej dostawy co 10 minut. Ta dystrybucja nowych BTC jest znana jako „nagroda blokowa”.

Kiedy bitcoin pojawił się po raz pierwszy, nagroda za blok wynosiła 50 BTC. Oznacza to, że co 10 minut ktoś gdzieś dostawał 50 bitcoinów do swojego portfela. To było w czasach, kiedy BTC było warte grosze i można było je wydobywać używając tylko laptopa.

Czy to oznacza, że ​​pieniądze w zasadzie spadają z nieba na tych ludzi, którzy prowadzą gigantyczne platformy górnicze wielkości magazynu? Tak, ale nie zarabiają tak dużo BTC za swoje wysiłki. Obecnie nagroda za blok wynosi tylko 12,5 BTC.

Co się stało? Nagroda za blok została zmniejszona o połowę – dwukrotnie. Jest to funkcja zaprogramowana w bitcoinie i pojawia się co cztery lata (210 000 bloków). Po przekroczeniu tej liczby nagroda za blok jest zmniejszana o połowę. Ten proces jest z góry określony i będzie trwał do momentu wydobycia ostatniego bitcoina w 2140 roku.

Proces ten nazywany jest „halvingiem” i może mieć długoterminowy wpływ na cenę BTC. To się powtórzy za około rok.

Jak halvings wpływają na cenę BTC

Zmniejszenie o połowę nagrody blokowej ma długoterminowy pozytywny wpływ na cenę bitcoina. Dlaczego to się dzieje? Istnieje wiele teorii, ale jedna wspólna sprowadza się do prostej podaży i popytu: jeśli generowanych jest mniej bitcoinów, nowo zwiększony niedobór automatycznie czyni je bardziej wartościowymi. Ale to nie dzieje się od razu.

Aby uzyskać bardziej szczegółowe wyjaśnienie, dlaczego zmniejszenie o połowę koreluje z ostatecznymi zmianami cen, należy zbadać rolę górników. Średnio co miesiąc wydobywa się 4380 bloków i dodaje je do łańcucha bloków bitcoin. W chwili pisania tego tekstu nagroda blokowa wynosi 12,5 BTC z ceną około 5000 USD, której użyję w tym przykładzie. Analiza liczb pokazuje, że 4380 x 12,5 x 5000 = 273750 000 USD miesięcznie. To w przybliżeniu, ile w dolarach zarabiają górnicy każdego miesiąca w całkowitych dochodach.

Po kolejnym halvingu tylko połowa BTC będzie generowana dziennie. (4380 x 6,25 x 5000 = 136 875 000 USD miesięcznie). Kiedy to nastąpi, wydarzy się jedna z dwóch rzeczy: górnicy po prostu się poddadzą lub odmówią sprzedaży bitcoinów wygenerowanych po cenie poniżej 10 000 $ (inaczej nazywanej „HODLingiem”).

Jak więc wyglądało to w przeszłości? Historia pokazuje, że jest to mieszanka obu. Niewielka liczba górników rzeczywiście zrezygnuje, podczas gdy większość zdecyduje się na kontynuowanie wydobycia i wstrzymanie.

Pierwszy halving miał miejsce w listopadzie 2012 roku, kiedy 1 BTC kosztował około 11 USD. W następnym roku cena zaczęła gwałtownie rosnąć, osiągając nowy rekord wszechczasów wynoszący ponad 1100 USD w 2013 r. Następnie cena spadła do przedziału 220–240 USD, na którym pozostanie przez kilka następnych lat.

Następny halving miał miejsce 9 lipca 2016 r. BTC pozostawał w przedziale 580-700 USD przez kilka miesięcy, po czym powoli rósł pod koniec roku. Tym razem niektórzy w branży przewidują, że historia może się powtórzyć. Inwestorzy pamiętają, co wydarzyło się w 2017 roku, prawda?

Czego można się spodziewać po kolejnym halvingu bitcoinów

Korzystając z danych CoinDesk, przeanalizowałem ceny bitcoinów w kwietniu i odkryłem, że duże wahania pojawiają się około 12-18 miesięcy po każdym halvingu. Za pierwszym razem BTC spadł z około 11 do około 1100 USD, a następnie z powrotem do 220 USD. Za drugim razem BTC spadł z około 230 USD do około 20000 USD, a następnie z powrotem do około 4000 USD.

A co z następnym halvingiem? Nie robię prognoz, ale historia może się powtarzać.

Ważne jest, aby pamiętać, że przy każdym halvingu działały różne zmienne. Za pierwszym razem był to pierwszy raz, kiedy doszło do połowy i nikt nie miał pojęcia, czego się spodziewać. Po raz drugi wzrost popularności Ethereum i początkowych ofert monet był nowym czynnikiem, który nie miał miejsca w 2012 roku.

Największymi zmianami w ekosystemie kryptowalut tym razem będzie wyższa świadomość społeczna dotycząca bitcoinów i zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych. Jeśli instytucje finansowe zaczną zajmować duże pozycje, może to wpłynąć na bitcoiny w sposób, jakiego inwestorzy nigdy wcześniej nie widzieli.

Niezależnie od tego, głównym wnioskiem z dzisiejszej lekcji historii jest to: istnieje wyraźna korelacja między zmniejszeniem o połowę nagrody za bitcoiny a późniejszą zmiennością cen. Te zmiany po stronie podaży mają miejsce co 4 lata i pamiętanie o tym może pomóc w zbudowaniu lepszego obrazu tego, co wpływa na cenę bitcoinów w różnych momentach.

Podane tutaj informacje nie stanowią porady inwestycyjnej, podatkowej ani finansowej. W celu uzyskania porady dotyczącej konkretnej sytuacji należy skonsultować się z licencjonowanym specjalistą.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy