Co to jest Bitcoin Mining? Przewodnik krok po kroku

17 lutego 2021

Bitcoin może być kolejną wielką rzeczą w finansach, ale większości ludzi może być trudno zrozumieć, jak to działa. W grę wchodzi mnóstwo matematyki i liczb, które zwykle powodują, że wielu ludzi biegnie w strachu. Cóż, jest to jedna z najbardziej złożonych części Bitcoina, ale jest też najważniejsza dla jego sukcesu.

Jak wiesz, Bitcoin to waluta cyfrowa. Waluty wymagają czeków i sald, walidacji i weryfikacji. Zwykle rządy centralne i banki wykonują te zadania, co utrudnia fałszowanie ich walut, jednocześnie je śledząc.

Duża różnica w stosunku do Bitcoin polega na tym, że jest zdecentralizowany. Jeśli nie ma rządu centralnego, który to reguluje, to skąd wiemy, że transakcje są prawidłowe?

Skąd wiemy, że osoba A wysłała 1 bitcoin osobie B?

Jak powstrzymać osobę A przed wysyłaniem tego bitcoina do osoby C?

Odpowiedź brzmi: wydobywanie.

Co to jest Bitcoin Mining? Pod pewnymi względami Bitcoin jest jak złoto

Jedną z najczęstszych analogii, których ludzie używają w przypadku Bitcoin, jest to, że przypomina wydobywanie złota. Podobnie jak w przypadku metali szlachetnych, jest ich ograniczona ilość (zawsze będzie tylko 21 milionów bitcoinów), a im więcej wykupisz, tym trudniej i trudniej będzie znaleźć. Poza tym Bitcoin w rzeczywistości działa zupełnie inaczej i jest naprawdę genialny, kiedy już się nad tym zastanowisz. Jedną z głównych różnic jest to, że wydobywanie niekoniecznie tworzy bitcoiny. Bitcoin jest wręczany górnikom jako nagroda za sprawdzenie poprzednich transakcji. Więc jak oni to robią?

Wydobywanie bitcoinów wymaga komputera i specjalnego programu. Górnicy będą używać tego programu i wielu zasobów komputerowych, aby konkurować z innymi górnikami w rozwiązywaniu skomplikowanych problemów matematycznych. Mniej więcej co dziesięć minut będą próbowali rozwiązać blok zawierający najnowsze dane transakcji, używając kryptograficznych funkcji skrótu.

Co to są funkcje skrótu?

Kryptograficzna funkcja skrótu to zasadniczo jednokierunkowe szyfrowanie bez klucza. Pobiera dane wejściowe i zwraca pozornie losową, ale o stałej długości wartość skrótu.

Na przykład, jeśli używasz algorytmu kryptograficznego skrótu SHA-256 Movable Type:

Wiadomość: Jak działa wydobycie?

Wartość skrótu: 46550fef 26f87ddd 5e15407f 45a0b8d2 9513291c 4e0f0acc 24a974de 907a1569

Jeśli zmienisz choćby jedną literę oryginalnych danych wejściowych, zostanie zwrócona zupełnie inna wartość skrótu. Ta przypadkowość uniemożliwia przewidzenie, jaki będzie wynik.

W jaki sposób funkcje skrótu są przydatne dla Bitcoin?

Ponieważ praktycznie niemożliwe jest przewidzenie wyniku danych wejściowych, funkcje skrótu można wykorzystać do potwierdzenia pracy i walidacji. Górnicy bitcoinów będą konkurować, aby znaleźć dane wejściowe, które dają określoną wartość skrótu (liczbę z wieloma zerami na początku). Trudność tych zagadek jest mierzalna. Jednak nie można ich oszukać. Dzieje się tak, ponieważ nie ma sposobu na lepsze wyniki niż zgadywanie na ślepo.

Celem wydobywania jest użycie komputera do zgadywania, aż pojawi się wartość skrótu, która jest mniejsza niż cel. Jeśli jesteś pierwszym, który to zrobi, oznacza to, że wydobyłeś blok (zwykle wymaga to milionów i miliardów wygenerowanych komputerowo domysłów z całego świata). Ten, kto wygra blok, otrzyma nagrodę w postaci 12,5 bitcoinów (o ile stanie się częścią najdłuższego łańcucha blokowego). Zwycięzca technicznie nie tworzy bitcoinów, ale kodowanie algorytmu blockchain jest skonfigurowane tak, aby nagrodzić osobę za wydobycie, a tym samym pomóc w weryfikacji łańcucha bloków.


Każdy blok jest tworzony po kolei, łącznie z hashem poprzedniego bloku. Ponieważ każdy blok zawiera hash poprzedniego bloku, udowadnia, że ​​przyszedł później. Czasami dwa konkurujące ze sobą bloki są tworzone przez różnych górników. Mogą zawierać różne transakcje bitcoinów wydane w różnych miejscach. Blok z wbudowanym największym całkowitym dowodem pracy jest wybierany dla łańcucha bloków.

Działa to w celu weryfikacji transakcji, ponieważ niezwykle utrudnia komuś utworzenie alternatywnego bloku lub łańcucha bloków. Musieliby przekonać wszystkich w sieci, że ich jest właściwy, ten, który zawiera wystarczający dowód pracy. Ponieważ wszyscy inni również pracują nad „prawdziwym łańcuchem, pokonanie ich wymagałoby ogromnej ilości mocy procesora. Jedną z największych obaw Bitcoina jest to, że jedna grupa może uzyskać 51% kontroli nad blockchainem, a następnie być w stanie wpłynąć na nią na swoją korzyść, chociaż na szczęście do tej pory udało się temu zapobiec.

Kim są górnicy bitcoinów?

Początkowo górnicy bitcoinów byli po prostu entuzjastami kryptografii. Osoby, które były zainteresowane projektem i wykorzystały swoją wolną moc komputera do walidacji łańcucha bloków, aby mogły zostać nagrodzone bitcoinem. Wraz ze wzrostem wartości bitcoinów coraz więcej osób postrzegało wydobycie jako potencjalną firmę, inwestując w magazyny i sprzęt, aby wydobywać jak najwięcej bitcoinów.

Magazyny te są zwykle zakładane na obszarach o niskich cenach energii elektrycznej, aby jeszcze bardziej obniżyć ich koszty. Dzięki takim ekonomiom skali hobbystom trudniej jest czerpać zyski z wydobywania bitcoinów, chociaż wciąż jest wielu, którzy robią to dla przyjemności.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy