Fed nie zaskakuje. Stopy oprocentowania w USA idą w górę

Decyzja FED w grudniu 2018 r. Podwyżka stóp procentowych w USA

Amerykański bank centralny nie zaskoczył rynków jak i również podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych do odwiedzenia 1, 25-1, 50 proc. Członkowie Fed oczekują po 2018 r. trzech podwyżek stóp proc., a przy 2019 dwóch podwyżek. Podczas konferencji prasowej po przy jednym spotkaniu ostatni jako szefowa Fed wystąpi także Janet Yellen, którą zastąpi na naszym stanowisku w lutym przyszłego roku Jerome Powell.

Decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej jest już wliczona w koszty. - Fed rozpoczął przebieg "normalizacji" polityki pieniężnej w 2015 roku, gdy na kilku latach luzowania ilościowego podniósł poziom stopy funduszy federalnych – mówił nam Robert Galoch, Kierownik Trading Roomu Rkantor. com. - Podwyżka stóp o 0, 25 punktów w grudniu została zdyskontowana przez rynek. Kluczem do aprecjacji dolara będzie komunikat dotyczący dalszych planów przedstawicieli Rezerwy - przekonywał.

Gospodarka USA demonstruje siłę. Co z dolarem?

Sytuacja makroekonomiczna praktycznie zapewniała, że Fed podniesie po środę stopy procentowe. System gospodarczy USA w trzecim kwartale wzrastała najszybciej od trzech czasów. PKB wzrosło aż o 3, 3 proc. w ujęciu rocznym. Krajowy zainteresowanie był wspierany przez ekspansję inwestycji przedsiębiorstw. Najnowszy raport z rynku robocie również był dość zachęcający.

Przypomnijmy, że system gospodarczy w listopadzie wytworzyła 228 tys. stanowisk pracy, podczas kiedy miesiąc temu było ich aż 244 tys., jakie możliwości jest najwyższym poziomem od momentu trzynastu miesięcy. Wzrost płac był za to nieco rozczarowujący, ale płace nadal rosną jednak powyżej stopnia inflacji, ich roczna dynamika wynosi obecnie 2, pięć proc.

Amerykańska system gospodarczy więc prze do frontu. Trzeba więc zadać pytanie, czy w takim przypadku wraz spośród nią będzie umacniał się dolar. Jak przekonywał Galoch, kluczem do notowań par EUR/USD oraz USD/PLN będą potencjalne projekcje Fedu-u.

Przewidywania Rezerwy Federalnej

Mediana przewidywań członków Fed względem poziomu stóp procentowych na koniec 2018 r. pozostała bez zmian i wynosi 2, 125 proc., co oznacza, że członkowie Fed wciąż wyczekują 3 podwyżek stóp na temat 25 pb. Mediana prognoz względem poziomu fed funds na końcu 2019 r. także bez zmian na pułapie 2, 688 proc., co wskazuje na dwie podwyżki stóp procentowych w tym okresie.

Na 2020 r. mediana wskazuje trzy, 063 proc. wobec dwóch, 875 proc. prognozowanych we wrześniu. Fed nie zmienił również projekcji długoterminowej mieszaniny procentowej na poziomie 2, 75 proc. W najświeższych prognozach makroekonomicznych Fed podwyższył prognozy wzrostu gospodarczego, obniżył prognozy bezrobocia i wraz z grubsza bez zmian pozostawił szacunki inflacji. d

Inflacja pod czujnym okiem Fed

Fed podtrzymał ocenę, że postęp gospodarczy w USA pozostaje solidny, a sytuacja inflacyjna wymaga uważnego monitorowania. "Informacje otrzymane przez FOMC od momentu listopadowego posiedzenia sugerują, iż rynek pracy ulegał dalszej poprawie, an aktywność przy gospodarce rosła w pewnym tempie" - napisano po komunikacie i dodano:

(... ) Przyrost miejsc pracy był solidny, a stawka bezrobocia spadła.

Podobnie jak w trakcie ostatnich posiedzeń oceniono, że "krótkoterminowe ryzyka dla perspektyw ekonomicznych wydają się zasadniczo zbilansowane, jednak FOMC uważnie monitoruje rozwój sytuacji inflacyjnej" - napisano w komunikacie. Deflator PCE, preferowana za pośrednictwem Fed miara inflacji, po USA w październiku wyniósł 1, 6 proc. r/r, wobec 1, 7 proc. we wrześniu. Wskaźnik w ujęciu bazowym wyniósł jednej, 4 proc. rdr. Po ostatnich 5 latach deflator PCE przekroczył 2-proc. zamiar inflacyjny Fed jedynie dwukrotnie.

"W ujęciu rocznym, oba wskaźniki inflacji (podstawowy i bazowy - przyp. red. ) spadły po tym roku i przebywają poniżej poziomu 2 proc. (czyli celu inflacyjnego Fed - PAP)" - napisano w komunikacie. FOMC wciąż oczekuje, że inflacja po średnim terminie pozostanie niżej 2-proc. celu, jednak w średnim okresie ustabilizuje się wokół tego poziomu. Po jego ocenie, zaburzenia powiązane z huraganami "wpłynęły po ostatnich miesiącach nan czynność w gospodarce, zatrudnienie i inflację, jednak odrzucić zmieniły znacząco perspektyw na rzecz gospodarki".

W rezultacie, FOMC nadal oczekuje, że wspólnie ze stopniowym dopasowywaniem polityki monetarnej, aktywność gospodarcza zostanie rozwijać się w umiarkowanym tempie, a sytuacja zaś rynku pracy pozostanie mocna.

W komunikacie ponownie znalazło się sformułowanie, iż "warunki w gospodarce są rozwijały się w kierunku, który uzasadnia stopniowe podwyżki stóp procentowych". Decyzje ów będą uzależnione od możliwości dla gospodarki w relacji od napływających danych makro.

Co ostatni raz powie Janet Yellen?

Dzisiejsze wydarzenie nie jest ważne jedynie przez wzgląd w samą decyzję o stopach procentowych. To również ostatnia konferencja prasowa Janet Yellen. - Zmiany w polityce podatkowej wzmocnią wzrost gospodarczy w najbliższych latach, aczkolwiek efekty tych zmian przebywają niepewne - mówiła prezeska Fed.

Biedronkę wybiera połowa Polaków. Ranking sklepów 2018 GfK
chiny - wzrost nowej gospodarki wyższy niż ogólnego PKB

Chiny - wzrost nowej gospodarki wyższy niż ogólnego PKB

W Chinach biznes oparty na nowych technologiach rośnie w krańcowej dekadzie dwukrotnie szybciej niźli ogólne PKB kraju. Wówczas najnowsze dane jednego wraz z chińskich think tanków. Nowa gospodarka, obejmująca urządzenia ochronne…

Czytać......
ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 5-11 grudnia 2016

Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 5-11 grudnia 2016

Benzyna Pb98 za czterech, 85-4, 99 zł/l, etylina Pb95 za 4, 51-4, 65 zł/l, olej napędzający ON za 4, 40-4, 51 zł/l, autogaz LPG za 2, 23-2, 32 zł/l - to…

Czytać......
ceny paliw - Pb95, Pb98, LPG, ON, 11-17 września 2017

Ceny paliw - Pb95, Pb98, LPG, ON, 11-17 września 2017

Benzyna Pb98 zbytnio 4, 83-4, 94 zł/l, Pb95 za 4, 54-4, 66 zł/l, diesel ON za 4, 28-4, 39 zł/l, autogaz LPG zbyt 2, 03-2, 11 zł/l - to prognozowane…

Czytać......
brexit - jak reagują rynki?

Brexit - jak reagują rynki?

- W Krajach spadki, w Japonii wzrosty - tak Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers podsumował sytuację na azjatyckich rynkach tuż przed brytyjskim referendum ws. Brexitu. Cały świat wstrzymuje dech w oczekiwaniu…

Czytać......
biedronkę wybiera połowa Polaków. Ranking sklepów 2018 GfK

Biedronkę wybiera połowa Polaków. Ranking sklepów 2018 GfK

Na takie dane z utęsknieniem czeka każdy komercyjny biznes. Według badania GfK Shopping Monitor 2018 odsetek nabywców, którzy uważają internet Biedronka za główne położenie zakupów produktów szybko rotujących (FMCG)…

Czytać......