Ekonomiści: informacje GUS wskazują, że spowolnienie ma charakter przejściowy

Ekonomiści: spowolnienie ma charakter przejściowy

Po ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących polskiej produkcji w listopadzie zmniejszyło się ryzyko, że wzrost PKB w IV kw. będzie poniżej 2 proc., a spowolnienie ma charakter przejściowy - oceniają ekonomiści.

Ostatnie wskaźniki dotyczące m. in. sprzedaży detalicznej, wytwórczości przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej, bądź cen produkcji sprzedanej w listopadzie okazały się lepsze od prognoz rynkowych. W przeciwieństwie do października.

Ekonomiści nie kryją dodatniego zaskoczenia, choć ostrzegają, iż grudzień może przynieść ponownie gorsze odczyty. Potem powinno być jednak lepiej.

Zdaniem ekonomistów z PKO BP, biorąc pod obserwację efekty wysokiej bazy spośród końca ub. roku, dynamika produkcji przemysłowej w grudniu może obniżyć się poniżej zera, a wzrost PKB obniżył się w czwartym kwartale do ok. dwóch proc. rdr. Według nich szczegóły poniedziałkowych danych o gospodarce sugerują jednak a mianowicie wraz z szeregiem wskaźników wraz z innych obszarów gospodarki (m. in. struktura spadku lokaty, genialna sytuacja na sektorze pracy) - że spowolnienie ma charakter przejściowy.

"Dane z budownictwa pozwalają oczekiwać, że wzrost PKB osiągnął > > dołek < < w IV kwartale i w kolejnych kwartałach będzie już przyspieszać" - ocenili.

Także ekonomiści z BZ WBK spodziewają się, że grudzień pokaże wyniki nieco słabsze od listopada. "Tym niemniej, lepsze od oczekiwań dane z listopada pokazują, że sytuacja nie jest aż tak fatalna jak można było sądzić na podstawie październikowych danych. Widzimy ryzyko w górę dla naszej prognozy wzrostu PKB w IV kw. 2016 r. Możliwy jest odczyt na poziomie zbliżonym do 2 proc. rdr" - napisali.

Ekonomiści z Raiffeisen Polbanku zaznaczyli natomiast, że lepsze od oczekiwań okazały się w listopadzie także wyniki sektora budowlanego, któremu udało się ponownie ograniczyć spadki produkcji. "Co istotne listopad był drugim miesiącem w roku, kiedy w ujęciu miesiąc do miesiąca poziom produkcji budowlanej wzrósł, co rodzi nadzieje, że dekoniunktura w tym sektorze osiągnęła już swój punkt przegięcia" - napisali w komentarzu.

Ich zdaniem grudniowe dane o gospodarce ponownie będą obarczone negatywnym efektem kalendarzowym (mniej o jeden dzień roboczy), co wpłynąć może na niższą dynamikę po stronie produkcji przemysłowej oraz ograniczać skalę poprawy w wynikach budownictwa. Według nich lepiej mogą natomiast wypaść dane o sprzedaży detalicznej (korzystniejszy układ weekendów). Zaznaczyli, że okres okołoświąteczny powinien bowiem sprzyjać większemu niż w poprzednich miesiącach przełożeniu wysokich transferów budżetowych na wzrost popytu na towary znajdujące się w koszyku sprzedaży detalicznej.

"Poniedziałkowe dane nie wpływają na nasz bazowy scenariusz zakładający dalsze wyhamowanie dynamiki PKB w IV kwartale (oczekujemy 1,7 proc. rdr), jednak wyraźnie zmniejszają ryzyko jeszcze głębszego hamowania polskiej gospodarki oraz przedłużenia się spowolnienia także na początek 2017 r." - dodali.

Analitycy walutowi ocenili dane GUS z punktu widzenia wartości złotego. "Wczorajsze wyjątkowo moce dane z polskiej gospodarki za listopad, które znacząco zmniejszają ryzyko spadku dynamiki PKB poniżej 2 proc. w ostatnich trzech miesiącach roku, miały umiarkowany wpływ na złotego. Polska waluta o poranku umacnia się jednak wobec euro, a notowania EUR/PLN spadają w kierunku 4.41. Na fali drobnych nastrojów nie można wykluczyć ponownego testu poziomu 4.40 podczas dzisiejszej sesji" - uważa Rafał Sadoch z DM mBanku.

Natomiast analitycy z banku Pekao zauważyli, że odczyty GUS wsparły tendencję wzrostową złotego, który w poniedziałek umacniał się trzecią sesję z rzędu i testował poziom 4,4050 za euro, co było najlepszym wynikiem od ponad trzech tygodni, choć pod koniec sesji nasza waluta oddała część zysków.

"Zachowanie złotego wpisuje się w nasz scenariusz zakładający kontynuację > > sezonowego < < umocnienia z celem poniżej 4, 40 złotych za euro do ukończenia grudnia" - dodali.

GUS podał w poniedziałek, że w listopadzie br. odnotowano wzrost sprzedaży szczegółowej w cenach stałych w skali roku o siedmiu, 4 proc wobec przyrostu o 4, 6 proc. przed miesiącem. Natomiast w porównaniu z październikiem 2016 r. miał miejsce zmniejszenie sprzedaży detalicznej o 3, 4 proc. wobec spadku przed rokiem o 5, 9 proc. Jednocześnie produkcja sprzedana przemysłu po listopadzie wzrosła o iii, 3 proc. w ujęciu rok do roku, a w porównaniu do października tego roku była lepsza o 1, 9 proc.

Poinformowano, że koszty produkcji sprzedanej (inflacja PPI) były wyższe w przeszłym miesiącu o 1, 7 proc. w stosunku do listopada ub. r. Urząd podał poza tym, że produkcja budowlano-montażowa była niższa w listopadzie owego roku o 12, 12 proc., a w stosunku z październikiem br. była wyższa o 5, czterech proc. Zgodnie z wiadomościami GUS od stycznia służące do listopada br. oddano do użytku 143 tys. 316 mieszkań, czyli o dziesięć, 2 proc. więcej po porównaniu z analogicznym czasem 2015 r.

Zgodnie z ostatnimi danymi GUS, PKB w III kw. br. wzrósł o dwóch, 5 proc.

Tagi: gus prognozy Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Decyzja FED w grudniu 2018 r. Podwyżka stóp procentowych w USA
donald Trump przegrywa wojnę handlową. Deficyt USA w gospodarki rośnie

Donald Trump przegrywa wojnę handlową. Deficyt USA w gospodarki rośnie

Prezydent Donald Trump z obniżania amerykańskiego deficytu handlowego uczynił jeden z kluczowych faktorów sukcesu w wojnie handlowej z Chinami, Unią Europejską i Kanadą. Ale według nowych danych, mimo taryf nałożonych…

Czytać......
decyzja FED w grudniu 2018 r. Podwyżka stóp procentowych w USA

Decyzja FED w grudniu 2018 r. Podwyżka stóp procentowych w USA

Amerykański bank centralny nie zaskoczył rynków jak i również podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych do odwiedzenia 1, 25-1, 50 proc. Członkowie Fed oczekują po 2018 r. trzech podwyżek…

Czytać......
chiny - wzrost nowej gospodarki wyższy niż ogólnego PKB

Chiny - wzrost nowej gospodarki wyższy niż ogólnego PKB

W Chinach biznes oparty na nowych technologiach rośnie w krańcowej dekadzie dwukrotnie szybciej niźli ogólne PKB kraju. Wówczas najnowsze dane jednego wraz z chińskich think tanków. Nowa gospodarka, obejmująca urządzenia ochronne…

Czytać......
ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 5-11 grudnia 2016

Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 5-11 grudnia 2016

Benzyna Pb98 za czterech, 85-4, 99 zł/l, etylina Pb95 za 4, 51-4, 65 zł/l, olej napędzający ON za 4, 40-4, 51 zł/l, autogaz LPG za 2, 23-2, 32 zł/l - to…

Czytać......
ceny paliw - Pb95, Pb98, LPG, ON, 11-17 września 2017

Ceny paliw - Pb95, Pb98, LPG, ON, 11-17 września 2017

Benzyna Pb98 zbytnio 4, 83-4, 94 zł/l, Pb95 za 4, 54-4, 66 zł/l, diesel ON za 4, 28-4, 39 zł/l, autogaz LPG zbyt 2, 03-2, 11 zł/l - to prognozowane…

Czytać......