Nowe technologie w Chinach rosną dwa razy prędzej niż PKB

Chiny - wzrost nowej gospodarki wyższy niż ogólnego PKB

W Chinach biznes oparty na nowych technologiach rośnie w krańcowej dekadzie dwukrotnie szybciej niźli ogólne PKB kraju. Wówczas najnowsze dane jednego wraz z chińskich think tanków.

Nowa gospodarka, obejmująca urządzenia ochronne od platform e-commerce według aplikacje do wzywania taksówek, ma tworzyć milion miejsc pracy rocznie, a zarazem równoważyć zwolnienia w zwykłych branżach. Tak przewiduje Instytut Ekonomii Populacji i Pracy przy Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (ChANS).

Nowa gospodarka w Chinach rosła w ostatnich 10 latach średnio w tempie 16, 1 proc. rocznie, czyli 1, 9 razy prędzej niż wynosił wzrost PKB kraju – obliczyli specjaliści instytutu.

Liczba pomieszczeń pracy tworzonych przez tenże sektor zwiększyła się w tym momencie średnio o 7, 2 proc. rocznie, a dlatego 22 razy szybciej niźli wyniósł ogólny wzrost cyfry stanowisk zatrudnienia w Chinach. Świadczy to o „wielkim potencjale do kompensowania presji w zwolnienia, związanej z cięciami nadwyżek mocy produkcyjnych” a mianowicie napisano w komunikacie prasowym ChANS.

Chiny nakreślają na konsumpcję i technologie

Chiny zmieniają model rozwoju oparty na przemyśle i lokatach, na wzrost napędzany konsumpcją wewnętrzną i wysokimi technologiami, określany przez władze w charakterze „wzrost wysokiej jakości”. Towarzyszą temu "reformy strony www podażowej", co oznacza krajania nadwyżki zdolności produkcyjnej przy niektórych sektorach.

Według ChANS w 2016 roku ten nowy sektor stanowił 14, 6 proc. całej chińskiej gospodarki i zatrudniał 10 proc. ogółu zatrudnionych. Akademia przewiduje, że odnoga ta będzie dalej rosła, generując do 2020 roku milion nowych miejsc robocie rocznie.

Zmiany, które przyniosła nowa gospodarka, istnieją drastyczne, ale pod drobnymi względami delikatne, skoro 80-latkowie mogą z łatwością komunikować się na WeChacie albo przywołać samochód przez Didi” a mianowicie powiedział Yang Weiguo, wykładowca Uniwersytetu Ludowego w Pekinie, cytowany przez hongkoński dziennik „South China Morning Post”.

WeChat to najpopularniejszy chiński komunikator na smartfony, podobny do amerykańskiego WhatsAppa, który jest w naszym kraju zablokowany.

Z kolei Didi to chiński odpowiednik Ubera, który wygrał z nim rywalizację dzięki tamtejszym rynku i całkowicie wykupił chińską filię wielkiego przedsiębiorstwa, stając się faktycznie monopolistą na polu platform do wzywania taksówek przy Państwie Środka.

Od 30 czerwca 2016 r. a 30 czerwca 2017 roku Didi stworzył 2, 9 mln miejsc pracy, zmniejszając presję wywołaną poprzez odgórną kampanię cięcia nadwyżek mocy produkcyjnych – podano w materiale prasowym.

W lutym chińskie ministerstwo ds. zasobów ludzkich i bezpieczeństwa socjalnego ogłosiło, hdy w związku z redukcją nadwyżek w całym kraju zwolnionych zostanie 1, 8 mln pracowników sektorów stalowego jak i również węglowego, a więc blisko 15 proc. osób działających w tych branżach - przypomina "SCMP".

Dzielić
Arabia Saudyjska. Obligacje kraju zgarnęły 67 mld dol.
ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 5-11 grudnia 2016

Ceny paliw - Pb95, Pb98, ON, LPG, 5-11 grudnia 2016

Benzyna Pb98 za czterech, 85-4, 99 zł/l, etylina Pb95 za 4, 51-4, 65 zł/l, olej napędzający ON za 4, 40-4, 51 zł/l, autogaz LPG za 2, 23-2, 32 zł/l - to…

Czytać......
ceny paliw - Pb95, Pb98, LPG, ON, 11-17 września 2017

Ceny paliw - Pb95, Pb98, LPG, ON, 11-17 września 2017

Benzyna Pb98 zbytnio 4, 83-4, 94 zł/l, Pb95 za 4, 54-4, 66 zł/l, diesel ON za 4, 28-4, 39 zł/l, autogaz LPG zbyt 2, 03-2, 11 zł/l - to prognozowane…

Czytać......
brexit - jak reagują rynki?

Brexit - jak reagują rynki?

- W Krajach spadki, w Japonii wzrosty - tak Konrad Białas, główny ekonomista TMS Brokers podsumował sytuację na azjatyckich rynkach tuż przed brytyjskim referendum ws. Brexitu. Cały świat wstrzymuje dech w oczekiwaniu…

Czytać......
biedronkę wybiera połowa Polaków. Ranking sklepów 2018 GfK

Biedronkę wybiera połowa Polaków. Ranking sklepów 2018 GfK

Na takie dane z utęsknieniem czeka każdy komercyjny biznes. Według badania GfK Shopping Monitor 2018 odsetek nabywców, którzy uważają internet Biedronka za główne położenie zakupów produktów szybko rotujących (FMCG)…

Czytać......
banki - prognozy na 2017 rok

Banki - prognozy na 2017 rok

Sektor bankowy wyczekuje trudny rok. Z 1 strony brakuje jasności odnośnie do zmian regulacyjnych, w tym rozwiązań kwestii kredytów walutowych, wymaganych współczynników kapitałowych oraz szczegółów co do wysokości opłat na Bankowy…

Czytać......