Nie akceptujesz kart? Ronisz Klientów…

Jak nie tracić klientów przy biznesie

Badania pokazują, że mali przedsiębiorcy nieakceptujący kart tracą przez to niejako 1 na 4 odbiorców. W naszym kraju 47 proc. użytkowników kart Visa stwierdziło bez żadnych wątpliwości, że woli kupować wyroby i usługi tam, w którym miejscu przedsiębiorca akceptuje karty. Co ważne: im wyższa wartość zakupu, tym bardziej możliwość zapłacenia kartą jest istotna dla klientów.

Klient ma zawsze rację!

Prowadząc biznes, chcemy nie tylko kontrolować nasze firmowe nakłady. Zależy nam również dzięki tym, by jak najszybciej otrzymać zapłatę za nasze towary i usługi. Warto zatem nie tylko opłacać kartami, ale i akceptować płatności kartami – co przyspiesza obsługę klientów, usprawnia przepływy finansowe i przekłada się na większe obroty.

Badanie przeprowadzone na zamówienie Visa pokazało, że akceptowanie kart może mieć znaczący oddziaływanie na wzrost liczby kontrahentów i obroty przedsiębiorstw.

W Polsce prawie połówka (47 proc. ) respondentów posiadających kartę płatniczą deklaruje, że wolałaby zrobić zakupy w firmie przyjmującej płatności kartami niż w spółce, która tego nie podaje. Ma to szczególne przesłanie dla młodych klientów: nie zaakceptować mogąc zapłacić kartą zbyt zakupy, rezygnuje aż 41 proc. użytkowników kart przy wieku 16-34 lata. Co ważne, do sklepu, który to nie przyjmuje płatności kartami, jest skłonna wrócić jedynie 1 na niemal pięć osób.

Potrzeba płatności kartami rośnie przy tymże wraz ze wzrostem ceny zakupu: dla zakupów na kwoty powyżej 200 zł aż 63 proc. ankietowanych deklaruje, że woli płacić kartą.

Foto: iStock

Gotówka ogranicza? Zacznij akceptować karty!

Akceptowanie płatności kartami to wymierne korzyści dla obydwu stron transakcji – sprzedawcy i klienta. Dla wszelkiego przedsiębiorcy, w tym małego, najważniejsze to wygoda, szybsza płatność (w porównaniu spośród tradycyjnym przelewem wykonywanym najczęściej po kilku tygodniach od czasu wystawienia faktury) i rozwój przychodów – klienci, indywidualni i firmowi, nie istnieją ograniczeni ilością gotówki, jaką mają przy sobie. Na rzecz dużych firm to także przyspieszenie obsługi, szczególnie za pomocą przyjmowaniu płatności kartami zbliżeniowymi, bardzo popularnymi w własnym kraju.

Akceptacja kart to również większe ochrona prowadzenia działalności gospodarczej. Otrzymywanie płatności bezgotówkowych niweluje ryzyko otrzymania – i po efekcie wprowadzenia do obiegu – fałszywych banknotów, jak i również zmniejsza ryzyko i wydatki ewentualnej kradzieży. Większy wkład płatności bezgotówkowych ułatwia również zarządzanie finansami firmy i pomaga zmniejszyć koszty połączone z obsługą gotówki: do niej przeliczania, konwojowania, czy prowizji od wpłat do banku.

Bezpieczeństwo?

Przedsiębiorca zatwierdzający płatności kartami Visa – o ile tylko dochował procedur określonych w umowie z agentem rozliczeniowym – ma pełną gwarancję otrzymania zapłaty za swój towar lub usługę. Płatności kartami są przy tym chronione na wielu poziomach za pomocą zastosowaniu najnowszych technologii i standardów bezpieczeństwa.

Terminale jak i cała bankowość – coraz bardziej nowoczesne

Agenci rozliczeniowi oferują obecnie całą gamę urządzeń do akceptowania kart płatniczych. Każdy przedsiębiorca może zatem wybrać rozwiązanie najbardziej odpowiadające jego potrzebom i charakterowi prowadzonej funkcjonowania. Dostępne są terminale stacjonarne, przenośne, a nawet mPOS-y, czyli małe mobilne urządzenia, które „spinamy” ze smartfonem i specjalnie przygotowaną do tego aplikacją mobilną. Temu rozwiązaniu towarzyszą często pomoce dodatkowe – jak zatwierdzenie płatności wysyłane SMS-em bądź mailem, czy wgląd przy historię transakcji dokonanych zbyt jego pomocą, co upraszcza prowadzenie księgowości.

Terminale przenośne to wygodne rozwiązanie dla małego przedsiębiorcy pracującego „w ruchu”, ale ma możliwość być przydatne także dla większych firm – wyposażenie kasjerów w takie urządzenia pozwala znacznie skrócić kolejki w dużym sklepie czy placówce usługowej.

Wygoda przyjmowania płatności kartami dotyczy przy tym wielu innych zawodów jak chociażby taksówkarz, kurier czy dostawca pizzy. Dla nich to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa – czyli wyeliminowanie potrzeby wożenia ze sobą gotówki.

Co ważne, dla dużej liczby branż wprowadzono od zaczątku zeszłego roku wymóg instalowania kas fiskalnych; dołączenie do odwiedzenia nich terminali płatniczych odrzucić tylko uprości rozliczenia z klientami, ale też ułatwienie w wywiązaniu się z obowiązków nałożonych przez ustawodawcę.

Firmy oferujące terminale często współpracują z bankami prowadzącymi rachunki małych przedsiębiorców, dzięki czemu taki przedsiębiorca otrzymuje w jednym miejscu pakiet obejmujący rachunek firmowy, kartę płatniczą oraz terminal do akceptowania płatności kartowych.

Materiał powstał we współpracy z marką Visa

Tagi: karty płatnicze Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Co robić w piątek po południu. Co robią w takim przypadku ludzie sukcesu
jak inwestować w złoto? Poradnik

Jak inwestować w złoto? Poradnik

Złoto obecnie ponad 2700 lat temu było podstawą systemów monetarnych. I również obecnie przesądza znaczną część rezerw walutowych wielu krajów. W niedawnych latach banki centralne skupowały około jednej piątej dorocznego wydobycia…

Czytać......
grecja sprzedaje obligacje. Analiza sytuacji gospodarczej Grecji

Grecja sprzedaje obligacje. Analiza sytuacji gospodarczej Grecji

Grecja po raz główny od trzech lat zdołała sprzedać inwestorom nowe obligacje. Jest to wydarzenie ważne, ponieważ dowodzi, że działania Europejskiego Banku Centralnego przynoszą efekty, a Mario Draghi dotrzymuje słowa. Dokładnie…

Czytać......
fintech Twisto wchodzi do Polski

Fintech Twisto wchodzi do Polski

Czeski fintech Twisto, którego udziałowcem jest ING Bank Śląski, zaczyna w tym tygodniu działalność w Polsce. Firma zaoferuje nowatorski układ płatności w internecie. - Twisto to nie zaakceptować zwykła metoda płatności, jednak…

Czytać......
ekonomiści: spowolnienie ma charakter przejściowy

Ekonomiści: spowolnienie ma charakter przejściowy

Po ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących polskiej produkcji w listopadzie zmniejszyło się ryzyko, że wzrost PKB w IV kw. będzie poniżej 2 proc., a spowolnienie ma charakter przejściowy - oceniają ekonomiści.…

Czytać......
donald Trump przegrywa wojnę handlową. Deficyt USA w gospodarki rośnie

Donald Trump przegrywa wojnę handlową. Deficyt USA w gospodarki rośnie

Prezydent Donald Trump z obniżania amerykańskiego deficytu handlowego uczynił jeden z kluczowych faktorów sukcesu w wojnie handlowej z Chinami, Unią Europejską i Kanadą. Ale według nowych danych, mimo taryf nałożonych…

Czytać......