Sztabki lokacyjne, monety, a może zasoby finansowe? Oto jak można zainwestować w złoto

Jak inwestować w złoto? Poradnik

Złoto obecnie ponad 2700 lat temu było podstawą systemów monetarnych. I również obecnie przesądza znaczną część rezerw walutowych wielu krajów. W niedawnych latach banki centralne skupowały około jednej piątej dorocznego wydobycia kruszcu. Złoto płaci się trzymać w kieszeni szczególnie w dobie wszelakich kryzysów, bo nie ma ryzyka niewypłacalności czy zbankrtuowania, a dodatkowo cenione jest przy każdym zakątku globu.

Ale dziś inwestycja po złoto jest szczególnie zasadnicza – realnie może naszą firmę bowiem obronić przed atakującą inflacją. I nie chodzi o krótkoterminowe dochody, lecz o długoterminową opiekę. Pytanie jednak: jak zainwestować w ten metal szlachetny?

Złoto obroni przed inflacją

- Jednym z najistotniejszych wydarzeń ekonomicznych ostatnich miesięcy jest znaczący wzrost inflacji w gospodarkach krajów rozwiniętych. Jeszcze we wrześniu 2016 roku toczono rozważania nad możliwością wprowadzenia ujemnych stóp procentowych w USA. Obecnie część analityków zastanawia się, czy banki centralne nadążają z podwyżkami stóp procentowych za silnie rosnącą inflacją – wyjaśnia Maciej Kołodziejczyk, zarządzający funduszami Investors TFI.

Złoto może wspomóc chronić oszczędności przed dysfunkcjonalnym wpływem na nie inflacji. Maciej Kołodziejczyk zauważa, że już 15-proc. udział kruszcu w portfelu uchroniłby oszczędności Amerykanów przed spadkiem prawdziwej wartości oszczędności, który to zanotowali od chwili upadku instytucji finansowej Lehman Brothers, i to pomimo słabości rynku złota w latach 2013-15.

W całym 20-letnim okresie oszczędzający, którzy zdecydowaliby się utrzymywać 15 proc. portfela w złocie, a 85 proc. w lokatach instytucji bankowych, uzyskaliby ok. 18 proc. realnych zysków.

Sztabki lokacyjne i monety bulionowe?

Najlepszym sposobem na całkowite wykorzystanie zalet inwestycyjnych żółtego kruszcu jest zakup sztabek lokacyjnych lub monet bulionowych. Zresztą zdaje się, że Ludzie z polski o tym wiedzą, bo w ubiegłym roku kupili około 7 ton "fizycznego" złota. Wartość polskiego rynku złota wynosi dziś blisko 1 mld zł a także 6, 5-7 ton sprzedanego kruszcu. Mennica Polska szacuje, że sprzedaż zł sztabek w ubiegłym roku wzrosła o 28 proc. r. /r.

Najbardziej popularne są jednouncjowe belki. Jedna uncja (oz. ) to około 31, 1-wszą grama, a jej wartość obecnie sięga około 4630 zł, ale dostępne istnieją nawet jednogramowe. Warto jednak pamiętać, że im mniejsza sztabka, tym marża dilera jest większa. Dlatego w wyższym stopniu opłaca się kupować sztabki o większej masie.

Podobnie rzecz się posiada w przypadku monet bulionowych. A mówiąc o monetach mamy na myśli południowoafrykańskiego Krugerranda, kanadyjskiego Liścia Klonowego, australijskiego Kangura, amerykańskiego Złotego Orła, lub austriackiego Filharmonika. Również mierzymy je po uncjach, lecz dostępne będą też niższe wagi (nawet jedna dziesiąta uncji). Na każdej monecie wybita jest tzw. próba, czyli wartość złota oraz rok wytwórczości.

Gdzie kupować cielesne złoto?

Choć z pewnością wygodniej jest kupować złoto przez internet, to aczkolwiek odradzamy takie zakupy. Bezpieczniej jest korzystać z paragrafów stacjonarnych, a zanim uiści się za sztabkę lub monetę, należy dokładnie się jej przyjrzeć. Unikać trzeba też ofert kupna spośród odroczonym terminem dostawy.

Ceny złota różnią się o kilka procent w zależności od dystrybutora, jednak w przypadku metalu szlachetnego kupowanego na wiele lat, nie wydaje się być to najważniejsze kryterium. Żeby nie naciąć się na "fałszywkę", lepiej dobierać znanych producentów i dostawców - nawet kosztem trochę wyższej ceny. Monety jak i również sztabki warto zatem kupować w wiarygodnych miejscach, tego rodzaju jak np. Mennica Polska, Mennica Wrocławska, czy Mennica Skarbowa.

Do flagowych producentów sztabek należy m. in. Perth Mint, Valcambi, Umicore, Heraeus i Pamp. Warto też kupować belki zabezpieczone opakowaniem (tzw. Certicard), które chroni złoto poprzednio uszkodzeniami i jest gwarantem jego autentyczności, bowiem zawiera specjalny certyfikat.

Foto: Mennica Polska

I jak sprawdzić autentyczność złota?

Jeśli używamy ze sprawdzonych źródeł, wówczas minimalizujemy ryzyko nabycia podrabianych monet. Ale gdy jednakże mamy wątpliwości, to zawsze możemy taką monetę zbadać, używając linijki Fischa.

Foto: Micho1984 / Wikimedia Commons

Na tym filmiku możemy też zobaczyć, jak rozpoznać monety bulionowe wykonane spośród wolframu za pomocą aplikacji przy telefonie.

Czy jest sceptycyzm? 17. Europejski Kongres Sceptyków we Wrocławiu
grecja sprzedaje obligacje. Analiza sytuacji gospodarczej Grecji

Grecja sprzedaje obligacje. Analiza sytuacji gospodarczej Grecji

Grecja po raz główny od trzech lat zdołała sprzedać inwestorom nowe obligacje. Jest to wydarzenie ważne, ponieważ dowodzi, że działania Europejskiego Banku Centralnego przynoszą efekty, a Mario Draghi dotrzymuje słowa. Dokładnie…

Czytać......
fintech Twisto wchodzi do Polski

Fintech Twisto wchodzi do Polski

Czeski fintech Twisto, którego udziałowcem jest ING Bank Śląski, zaczyna w tym tygodniu działalność w Polsce. Firma zaoferuje nowatorski układ płatności w internecie. - Twisto to nie zaakceptować zwykła metoda płatności, jednak…

Czytać......
ekonomiści: spowolnienie ma charakter przejściowy

Ekonomiści: spowolnienie ma charakter przejściowy

Po ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących polskiej produkcji w listopadzie zmniejszyło się ryzyko, że wzrost PKB w IV kw. będzie poniżej 2 proc., a spowolnienie ma charakter przejściowy - oceniają ekonomiści.…

Czytać......
donald Trump przegrywa wojnę handlową. Deficyt USA w gospodarki rośnie

Donald Trump przegrywa wojnę handlową. Deficyt USA w gospodarki rośnie

Prezydent Donald Trump z obniżania amerykańskiego deficytu handlowego uczynił jeden z kluczowych faktorów sukcesu w wojnie handlowej z Chinami, Unią Europejską i Kanadą. Ale według nowych danych, mimo taryf nałożonych…

Czytać......
decyzja FED w grudniu 2018 r. Podwyżka stóp procentowych w USA

Decyzja FED w grudniu 2018 r. Podwyżka stóp procentowych w USA

Amerykański bank centralny nie zaskoczył rynków jak i również podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych do odwiedzenia 1, 25-1, 50 proc. Członkowie Fed oczekują po 2018 r. trzech podwyżek…

Czytać......