Gdzie teraz wpłacić pieniądze: nasze prognozy inwestycyjne na rok 2020

17 lutego 2021
Category: Stóp Procentowych

Rynek odnajduje się w zmienionym krajobrazie. Nasza rada: skłaniaj się ku akcjom, a nie obligacjom i gotówce, i faworyzuj Stany Zjednoczone w stosunku do udziałów międzynarodowych.

2020 Jan W. Tomac

Mapa drogowa bardzo się zmieniła od czasu naszej ostatniej prognozy inwestycyjnej sześć miesięcy temu. Kiedy kucaliśmy w domu, COVID-19 doprowadził do gwałtownego zatrzymania rynków finansowych i naszej gospodarki. Zakończyła się najdłuższa hossa w historii, aw rekordowym czasie pojawiła się bessa, a perspektywy firm na przyszłość w dużej mierze zdeterminowane są przez wpływ koronawirusa i ich możliwości finansowe, aby go wytrzymać.

 • Jim Paulsen: Idź z mieszanką ataku, obrony i technologiiNajbardziej zaskoczyło to, jak odporny był rynek, biorąc pod uwagę poważną sytuację gospodarczą. Do połowy maja pracę straciło ponad 38 milionów ludzi. W kwietniu sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa zanotowały największe miesięczne spadki w historii. Restauracje, sprzedawcy detaliczni i kina ogłosili upadłość, a dziesiątki firm zawiesiły lub zmniejszyły swoje dywidendy, starając się przeżyć, gromadząc zasoby). Ceny ropy spadły w obawie, że światowy popyt ulegnie stagnacji, zanim część odzyska. „Obserwujemy niezwykle głęboką recesję, głębszą niż lata 2008–2009, najgorsza od czasu Wielkiego Kryzysu – mówi główny ekonomista IHS Markit, Nariman Behravesh. „Bez wątpienia ten kryzys jest przerażający.

  Ale giełda przypomniała inwestorom, że zawsze patrzy w przyszłość – w tym przypadku poza ekonomiczną przepaść do ożywienia po COVID. Po spadku o 34% od szczytu z lutego do 23 marca, indeks giełdowy Standard & Poor’s 500 wzrósł do bezprecedensowego 30-procentowego wzrostu. Ale niektórzy eksperci rynkowi martwią się, że rajd wyprzedził siebie. Inwestorzy, co zrozumiałe, zastanawiają się, czy druga połowa 2020 roku będzie od wyścigów, czy z powrotem w głębiny. Uważamy, że rynek amerykański znajdzie się pomiędzy nimi.

  W naszej styczniowej prognozie stwierdziliśmy, że rozsądne jest oczekiwanie, że S&P 500 osiągnie poziom pomiędzy 3200 a 3300 w którymś momencie 2020 roku. Indeks szerokiego rynku osiągnął poziom 3386 19 lutego i nie sądzimy, że osiągnie poziom ten poziom ponownie w tym roku. Bardziej prawdopodobne jest zakończenie roku dla indeksu S&P 500 na poziomie od 2900 do 3000. Środek tego przedziału jest bliski temu, w którym rynek notował w maju, a cena w roku kalendarzowym spadła o 8,7%. Nasza prognoza pozostawia również średnią przemysłową Dow Jones w pobliżu poziomu z połowy maja na koniec roku – powiedzmy w okolicy 24 400. Ta prognoza zawiera oczekiwanie na korektę rynku po gwałtownym wiosennym rajdzie, która może obniżyć S&P 500 do 2650 lub być może niżej. (Ceny i zwroty obowiązują do 15 maja, kiedy indeks S&P 500 został zamknięty o 2864.)

  Innymi słowy, patrzymy na niestabilny rynek, który może poczynić niewielkie postępy, mierzone indeksami – ale to nie powinno zniechęcać Cię do pozycjonowania portfela pod kątem zysków w przyszłości po pandemii. „Tylko dlatego, że rynek może nigdzie nie pójść przez następne sześć, 12 lub 18 miesięcy, nie oznacza, że ​​nie ma dobrych możliwości inwestycyjnych – mówi David Giroux, szef strategii inwestycyjnej w firmie inwestycyjnej T. Rowe Price.

  Inwestorzy mogą prosperować, gdy wychodzimy z kryzysu, tworząc cienką linię między grami defensywnymi – ale niezbyt defensywnymi – a akcjami i sektorami, które są bardziej wrażliwe na gospodarkę – ale niezbyt wrażliwe. Najlepszym rozwiązaniem jest utrzymanie wysokiej jakości aktywów bez płacenia niebotycznie wysokich cen akcji, którymi zarządzają firmy o najlepszych bilansach. Skorzystaj z pojawiających się po pandemii tematów inwestycyjnych.

  Alfabet ekonomiczny

  Jest to rynek trudniejszy niż większość inwestorów, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak mętne są zwykłe kryształowe kule. Ekonomiści debatują, z niewielką zgodą, czy ożywienie przyjmie kształt V (dramatyczne odbicie), U (wydłużone dno w miarę stopniowego ponownego otwierania się gospodarki), W (w górę, a potem z powrotem, prawdopodobnie po kolejnej fali wirusa, lub L (utknęliśmy na niskich poziomach ze względu na bezpieczeństwo ograniczając aktywność) lub symbol matematyczny: „Zgadzamy się z pierwiastkiem kwadratowym, mówi Behravesh, „wzrost, który zanika.

  Po spadku produktu krajowego brutto w pierwszym kwartale o prawie 5% w ujęciu rocznym, Behravesh odnotowuje spadek o blisko 37% w drugim kwartale, zanim sytuacja poprawi się w drugiej połowie, co oznacza całoroczny spadek wzrostu gospodarczego o 6,4 %. Bezrobocie, które ostatnio wynosiło 14,7%, prawdopodobnie osiągnie w trzecim lub czwartym kwartale 17% lub więcej, mówi Behravesh. „Wszystko to zakłada, że ​​szczyt pandemii przypada na lipiec lub sierpień i postępuje stopniowe otwieranie się gospodarki. Jeśli wirus powróci, nawet ten ponury obraz nie będzie wystarczająco ponury – mówi.

 • 5 akcji do kupienia na niepewny rok 2020Biorąc pod uwagę niepewność epidemiologiczną i gospodarczą, wiele firm wycofało się ze wskazówek, które zwykle dostarczają na temat tego, jak radzą sobie ich biznesy. To sprawia, że ​​szacowanie zysków korporacji – silnika napędzającego ceny akcji – jest szczególnie niepewne. „Działamy nieco na ślepo, mówi Phil Orlando, główny strateg ds. Akcji w firmie inwestycyjnej Federated Hermes. Poziom zarobków może być trudny do określenia, ale kierunek jest niewątpliwie w dół. Analitycy z Wall Street przewidują, że zyski firm z indeksu S&P 500 ogółem będą o 22,6% niższe niż w 2019 r., Według firmy badawczej Refinitiv, a zyski spadną najbardziej dla firm energetycznych, firm, które produkują lub sprzedają mniej istotne dobra konsumpcyjne (w tym restauracje, detaliści i firmy rozrywkowe) i przemysł.Powrót do poziomów z 2019 roku może zająć do drugiej połowy przyszłego roku lub nawet do 2022 roku.

  Zahamowani przez spadające dochody i malejące zyski ponad 50 spółek zawiesiło lub zmniejszyło dywidendy. Goldman Sachs prognozuje, że w tym roku wypłaty spadną o ponad 20% (inni prognozują mniej). Wydatki korporacyjne na utrzymanie lub modernizację budynków, wyposażenia i tym podobnych spadną o 27%, przewiduje Goldman.

  Mocne podstawy

  Pomimo tragicznych okoliczności rynek ma mocne podstawy w postaci masowych bodźców monetarnych i fiskalnych. „Rezerwa Federalna, z pomocą Kongresu, powstrzymała bessy na swoich torach – mówi Jim Stack, prezes firmy badawczej InvesTech Research. Fed obniżył krótkoterminowe stopy procentowe do 0%, chociaż prezesi Fed twierdzą, że nie ma ujemnych stóp procentowych. Jak mówi Stack, bankierzy centralni i rząd federalny wpłaciły łącznie ponad 5 bilionów dolarów w rynki finansowe i gospodarkę, a biliony więcej może nadejść. „Jednocześnie wyzwania gospodarcze pozostają ogromne – mówi.

  Eksperci zastanawiają się również, czy zapłacimy za wydatki teraz, a późniejszy wzrost inflacji. Przesuwanie wiatrów politycznych w kierunku populizmu, nacjonalizmu i deglobalizacji jest również prawdopodobnie inflacyjne, mówi strateg giełdowy Mike Wilson z Morgan Stanley i razem z wydatkami na deficyt i oczekiwaną słabością dolara „tworzą najbardziej przekonujący argument za powrotem inflacji. widziałem od jakiegoś czasu – mówi. Na razie deflacyjne skutki recesji – i w dłuższej perspektywie trwająca rewolucja technologiczna i starzenie się społeczeństwa – ograniczą ryzyko gwałtownego wzrostu cen. Kiplinger spodziewa się, że na koniec 2020 r. Inflacja wyniesie zaledwie 0,3%, znacznie poniżej 2,3% z zeszłego roku.

 • 11 najlepszych akcji e-commerce dla elektryzujących zwrotówTo, co kiedyś było największą dziką kartą na rynku, wybory prezydenckie w USA, ustąpiło pandemii. „Jeśli liczba nowych infekcji spadnie, zostawiamy ten brutalnie brzydki drugi kwartał za nami i wykażemy wzrost w trzecim kwartale, kiedy ludzie pracują, a rynek akcji wesprze, to dobrze dla reelekcji Trumpa – mówi Orlando z Federated. „Jeśli nastąpi nieoczekiwana druga fala, kolejny przestój i recesja w przyszłym roku, patrzymy na prezydenta Bidena. Orlando będzie obserwował zachowanie giełdy przez trzy miesiące poprzedzające wybory. Jeśli rynek jest w górę, zasiedziały ma tendencję do wygrywania; jeśli spadnie, zwykle zwycięża opozycja. Wracając do 1928 r., Wskaźnik jest dokładny w 87%.

  Niezależnie od wyniku wyborów, niektóre kluczowe kwestie znacznie ostygły, biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą, mówi strateg giełdowy Jeffrey Buchbinder z LPL Financial. „Nie widzę apetytu na podwyższanie stawki podatku od osób prawnych – mówi. Podobnie nie zobaczymy podwyżek taryf w czasie najgłębszej recesji, jaką widzieliśmy od lat trzydziestych XX wieku .

  Gdzie inwestować

  Przechyl się w stronę akcji, a nie obligacji i gotówki, a raczej Stanów Zjednoczonych zamiast międzynarodowych udziałów – chociaż w zdywersyfikowanym portfelu będziesz posiadał wszystkie te aktywa, a twoja sytuacja osobista będzie dyktować, w jakim stopniu. Inwestorzy o stałym dochodzie będą musieli nauczyć się żyć z niskimi stopami procentowymi, przy czym Fed raczej nie podniesie krótkoterminowych stóp procentowych przez lata, a rentowność 10-letnich papierów skarbowych, ostatnio 0,64%, zbliża się do 1% na koniec roku. „Może mój 2-latek osiągnie 3% dochodu ze Skarbu Państwa za życia – żartuje główny strateg Brian Nick z firmy inwestycyjnej Nuveen. Lepsze możliwości znajdziesz poza rynkiem skarbowym – w hipotecznych papierach wartościowych zabezpieczonych przez agencje amerykańskie, na przykład wysokiej jakości obligacjach korporacyjnych lub segmentach rynku komunalnego.

  Nie spodziewaj się zbyt wiele w tym roku od rynków zagranicznych – ale nie liczenie ich byłoby błędem.

  Inwestorzy będą musieli bardziej polegać na akcjach, aby uzyskać dochód, ale w tym roku będą również musieli unikać kopalni dywidend, ponieważ firmy ograniczają wypłaty. Skoncentruj się na akcjach, których środki finansowe są niezbędne do utrzymania wzrostu wypłat dzięki aktywnie zarządzanemu wzrostowi dywidendy Vanguard (symbol VDIGX) lub Vanguard Dividend Apprerection (VIG, 111 USD), funduszu notowanym na giełdzie, który śledzi indeks stałych płatników.

  Rynki zagraniczne od lat są dokuczliwe. „Międzynarodowe akcje są tańsze niż amerykańskie, ale mówię to od dawna – mówi David Kelly, główny strateg globalny w JP Morgan Asset Management. Mimo to Kelly mówi, że jest „optymistą, jeśli chodzi o rynki wschodnioazjatyckie i chociaż w perspektywie krótkoterminowej mniej go interesuje rynki europejskie, „mogłyby one mieć lepszy wynik niż Stany Zjednoczone w walce z COVID-19. W końcu Stany Zjednoczone zapłacą wyższą cenę za tę chorobę niż inne regiony – mówi Kelly. Nie spodziewaj się zbyt wiele w tym roku od rynków zagranicznych – ale nie liczenie ich byłoby błędem.

 • 19 najlepszych akcji, o których nigdy nie słyszałeśNa amerykańskiej giełdzie szukaj równowagi między ryzykiem a zyskiem, mówi Giroux z T. Rowe Price. Mówi, że uniknąłby drogich, bezpiecznych akcji, które przyniosły największe korzyści podczas pandemii – w szczególności chodzi o podstawowe akcje konsumenckie, ale także akcje najwyższej jakości o najbardziej nieskazitelnych bilansach. „Nie widzę dziś zbytniej wartości w tych nazwach – mówi. Nie postawiłby też na odbicie ze strony firm najbardziej poszkodowanych przez koronawirusa, takich jak linie lotnicze czy operatorzy statków wycieczkowych. „Ich model biznesowy jest prawdopodobnie trwale zaburzony. W czasie spowolnienia zaciągną dużo długów i staną się znacznie mniej atrakcyjnymi przedsiębiorstwami, a szczerze mówiąc, pojawiają się pytania, czy uda im się przejść na drugą stronę.

  Giroux zamiast tego skupia się na średniej grupie akcji, wciąż znacznie poniżej swoich 52-tygodniowych maksimów, które mogą się opłacić cierpliwym inwestorom, gdy gospodarka się ożywi. Akcje te mogą potrzebować więcej czasu na rozegranie, ale mają wystarczająco silne bilanse i wystarczającą płynność, aby je przetrwać. Akcje, które lubi, obejmują producenta maszyn przemysłowych Fortive (FTV, 55 USD) General Electric (GE, 5 USD) Hilton Worldwide (HLT, 69 USD), producent układów scalonych Maxim Integrated Products (MXIM, 52 USD) i globalny gigant płatniczy Visa (V, 183 USD) .

  Udziały w opiece zdrowotnej i technologii nie są nadmiernie defensywne, ale nadal istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że osiągną gorsze wyniki, jeśli gospodarka nie zostanie uruchomiona. „Ma to sens jako środkowa strategia – mówi Nick z Nuveen. Fidelity Select Health Care (FSPHX), członek Kiplinger 25, lista naszych ulubionych funduszy bez obciążenia, posiada 85 akcji i zapewni dobry wybór. Inwestorzy ETF mogą rozważyć Invesco S&P 500 Equal Weight Health Care (RYH, 213 USD), jeden z ETF 20 firmy Kiplinger. Jeśli chodzi o technologię, „nie boimy się lubić wielkich nazwisk – mówi Nick. Jednym ze sposobów uzyskania ekspozycji jest Invesco QQQ Trust (QQQ, 223 USD) fundusz ETF będący właścicielem akcji indeksu Nasdaq 100.

  Wreszcie, spójrz w przyszłość – jak możesz się założyć, że rynek będzie – na tematy, które pojawią się po pandemii. Wśród trendów, które przewiduje UBS Wealth Management, jest coraz większe wykorzystanie telemedycyny w celu uzyskania dostępu do rutynowej opieki medycznej. A gdy rządy starają się zdywersyfikować globalne łańcuchy dostaw i zbliżyć je do domu, firmy specjalizujące się w automatyzacji magazynów lub fabryk oraz robotyce będą się rozwijać. Akcje pasujące do tematu: Teladoc (TDOC, 184 USD) i Rockwell Automation (ROK, 198 USD).

 • We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy