Getin zarobił tylko 1mln zł. Zobacz, co pogorszyło wyniki

Getin Noble Bank analiza efektów kwartalnych

W drugim trymestrze Getin zarobił na czysto nieco ponad 1 mln zł. I nie całkiem, że to wynik o 69 mln zł sport niż rok wcześniej, wówczas na dodatek dużo mniejszy od oczekiwań analityków. Konsensus zakładał bowiem, że bank zarobi prawie 13 mln złotych.

- Getin Noble Bank pozostanie zapewne najbardziej ryzykownym z notowanych polskich banków. Jeśli spółce uda się wyjść spośród problemów dotyczących bilansu jak i również uniknąć emisji akcji, na dodatek poprawiając wyniki finansowe, wówczas jej walory mogą okazać się jedną z ciekawszych inwestycji w sektorze bankowym. Ale droga może być długa i wyboista - komentuje na rzecz Business Insider Polska Adam Łukojć, zarządzający funduszami Skarbca TFI.

Emisja działaniu jest jedną z opcji pozyskania kapitału przez Getin Noble Bank.

Co z prowizjami?

W pełnym pierwszym półroczu Getin wypracował 17 mln zł profitu, podczas gdy przed rokiem zarobił prawie… 200 mln zł. Nie dziwi więc, że tuż po publikacji raportu, kurs banku spadł o prawie 6 proc. Firma wyjaśnia, że efekty zdołował podatek bankowy, lecz jest też druga strona medalu.

- Spółka ucierpiała metrów. in. przez kiepskie rezultaty Open Finance. Spośród kolei pomogła jej handel udziałów w Visa Europe. Najbardziej nieprzyjemną częścią rachunku bankowym wyników są jednak niesłychanie niskie przychody z prowizji. Kiedyś Getin był liderem w pobieraniu tych opłat. Dziś stanowią one mało znaczącą część wpływów. I to prawdopodobnie właśnie nad prowizjami inwestorzy będą się teraz intensywnie zastanawiać – ocenia Adam Łukojć.

Widmo emisji akcji stale wisi nad Getinem

Open Finance stracił 17, 9 mln zł, a dodatkowo Getin musiał utworzyć odpis przy kwocie 7, 5 mln na inwestycję w tę spółkę. Wynik z prowizji spadł o 73 proc. rok do roku jak i również wyniósł w drugim trymestrze 24, 4 mln zł - 13 proc. niżej szacunków analityków, którzy spodziewali się, że bank zyska na prowizjach ponad 28 mln zł.

- Najbardziej wymagający etap podnoszenia kapitałów się zakończył, co powinno przełożyć się również na lepsze wyniki. Niewątpliwie wszystko od razu nie zaakceptować będzie rosło, jednocześnie cały czas zamierzamy pracować nad zwiększaniem kapitałów i odbudową wyniku prowizyjnego – umożliwia Krzysztof Rosiński, prezes Getin Noble Banku.

Adam Łukojć przypomina jednak, hdy propozycja rozwiązania problemu pożyczek frankowych mówi, iż Getin będzie musiał oddać cząstka spreadów kredytobiorcom. A kiedy w dodatku dojdzie, bank odnotuje jednorazową, dość dużą utratę.

- Część analityków obawia się, że strata może zmusić Getin Noble Bank do przeprowadzenia emisji akcji - niestety trudno opierać się to, że tą stratę zrównoważą zyski spośród podstawowej działalności – zwraca uwagę Adam Łukojć.

Getin chwali się: kapitały zostały wzmocnione

Na razie korporacja Czarneckiego chwali się, że osiągnęła rekomendowany przez Komisję Nadzoru Finansowego poziom wskaźników kapitałowych i to bez emisji akcji. Co więcej, zapewnia, że nie wykrywa obecnie potrzeby sięgania do odwiedzenia kieszeni inwestorów giełdowych, a do optymalizacji współczynników kapitałowych będzie korzystał m. in. z emisji długu podporządkowanego. Planuje też zmniejszenie salda kredytów hipotecznych.

- W zaledwie siedem miesięcy znacząco wzmocniliśmy pozycję kapitałową banku, osiągając wskaźniki CAR i CET1 na najważniejszym, historycznym poziomie. Spełniamy także potencjalne wymogi związane spośród uznaniem Getin Noble Instytucji finansowej za instytucję systemowo zasadniczą. Warto podkreślić, że zakładane cele udało mnie się osiągnąć bez wymagania przeprowadzania dodatkowej emisji działaniu – chwali się Krzysztof Rosiński.

Łączny wskaźnik kapitałowy na poziomie skonsolidowanym wyniósł na koniec czerwca 15, 6 proc., a na poziomie jednostkowym 15, 6 proc. Współczynnik kapitału Tier 1 wyniósł odpowiednio 12, trzech proc. i 12, trzy proc.

- Na razie bankowi udaje się unikać konieczności podniesienia kapitału, i to jest bardzo rzetelna informacja. Prawdopodobnie najbliższe kwartały upłyną pod znakiem walki o utrzymanie wymaganego poziomu kapitałów. Zyskowność zejdzie w drugi plan – zważa Adam Łukojć.

A bez tego ciężko będzie wprowadzić inwestorów w właściwy nastrój. Od stycznia notowania Getinu spadły o 20 proc., a za pośrednictwem rok o ponad czterdzieści proc.

Tagi: efekty finansowe GPW Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku mieszczą się się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Koncepcja Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Decyzja FED w grudniu 2018 r. Podwyżka stóp procentowych w USA
enter Air - wyniki finansowe, zysk w 2016 roku

Enter Air - wyniki finansowe, zysk w 2016 roku

- Miniony rok był najlepszy w historii Enter Air - pisze Grzegorz Polaniecki, CEO linii lotniczej, do swoich akcjonariuszy. Po 2016 roku spółka osiągnęła 50, 2 mln złotych zysku…

Czytać......
afera korupcyjna w Brazylii. Spadki na giełdzie

Afera korupcyjna w Brazylii. Spadki na giełdzie

Jeśli pragniecie, obalajcie mnie. Sam nie ustąpię, bo będzie to z mojej strony uznanie się do winy – w ten sposób prezydent Brazylii Michel Temer skomentował wysunięte przeciwko niemu oskarżenia o korupcję…

Czytać......