Jaka jest dobra lub średnia ocena kredytowa?

17 lutego 2021
Category: Limitu Kredytowego

Warto znać swoją zdolność kredytową, to twój ślad finansowy.

Udostępnij ten artykuł

Dlaczego Twoja zdolność kredytowa ma znaczenie

Utrzymywanie się na szczycie swojej zdolności kredytowej przynosi realne korzyści.

Dzieje się tak, ponieważ dobra ocena kredytowa może przełożyć się na realne korzyści, takie jak dostęp do szerszej gamy produktów i usług, w tym pożyczek, kart kredytowych i kredytów hipotecznych. Możesz także cieszyć się lepszymi stopami procentowymi i bardziej hojnymi limitami kredytowymi. W międzyczasie, jeśli twoja zdolność kredytowa nie jest dokładnie tam, gdzie chcesz, wiedząc, że wynik jest pierwszym krokiem do jej poprawy.

Tak czy inaczej, warto znać swoją zdolność kredytową. To Twój ślad finansowy – sposób, w jaki firmy decydują o Twojej wiarygodności finansowej. Wyższa ocena kredytowa oznacza, że ​​kredytodawcy postrzegają Cię jako osoby o niższym ryzyku.

Sprawdzanie zdolności kredytowej jest bezpłatne – i masz do tego prawo

Masz prawo do bezpłatnego sprawdzenia swojego raportu kredytowego. Co więcej, można to zrobić w kilku szybkich krokach. W ten sposób, jeśli jakieś błędy wkradły się do twojego pliku kredytowego, możesz je złapać i usunąć. Oto jak sprawdzić swoją zdolność kredytową.

Jak wypada porównanie Twojej zdolności kredytowej?


Większość czołowych agencji ratingowych ma pięć kategorii ocen kredytowych: doskonałe, dobre, zadowalające, słabe i bardzo słabe. Każda agencja ratingowa (CRA) używa innej skali numerycznej do określenia Twojej zdolności kredytowej – co oznacza, że ​​każda agencja ratingowa przyzna Ci inną ocenę kredytową. Jednak prawdopodobnie będziesz należeć do jednej kategorii ze wszystkimi agencjami, ponieważ wszystkie one opierają swoje oceny na Twojej historii finansowej.

Uczciwa, dobra lub doskonała ocena kredytowa Experian

Experian to największa agencja ratingowa w Wielkiej Brytanii. Ich wyniki wahają się od 0 do 999. Ocena kredytowa 721-880 jest uważana za uczciwą. Wynik 881-960 jest uważany za dobry. Wynik 961-999 jest uważany za doskonały (źródło: https://www.experian.co.uk/consumer/guides/good-credit-score.html).

Uczciwa, dobra lub doskonała ocena kredytowa TransUnion

TransUnion (wcześniej Callcredit) jest drugą co do wielkości agencją ratingową w Wielkiej Brytanii i ma wyniki w zakresie 0-710. Ocena kredytowa w wysokości 566-603 jest uważana za uczciwą. Ocena kredytowa 604-627 jest dobra. Wynik 628-710 jest uważany za doskonały (źródło: https://www.finder.com/uk/transunion).

Uczciwa, dobra lub doskonała ocena kredytowa Equifax

Wyniki Equifax mieszczą się w zakresie od 0 do 700. 380-419 to uczciwy wynik. Wynik 420-465 jest uważany za dobry. Wynik 466-700 jest uważany za doskonały (źródło: https://www.finder.com/uk/equifax).

Aby zapoznać się z innymi możliwymi wynikami kredytowymi, przejdź do sekcji „Jaka jest zła ocena kredytowa.

Co oznacza dla Ciebie uczciwa, dobra lub doskonała ocena kredytowa

Im lepsza ocena kredytowa, tym więcej możliwości wyboru, jeśli chodzi o ubieganie się o pożyczkę lub kartę kredytową. To jest podstawa.

Jeśli masz uczciwą zdolność kredytową i masz zatwierdzoną kartę kredytową, możesz otrzymać nieco wyższe oprocentowanie. Twój początkowy limit kredytu może również znajdować się na niższej stronie. Ale jeśli dokonasz płatności na czas i wykażesz stabilność finansową, możesz zwiększyć swój limit po 6-12 miesiącach.

Jeśli masz dobrą zdolność kredytową, Twoje szanse na uzyskanie pożyczki i karty kredytowej rosną. Bardziej prawdopodobne jest również zaoferowanie bardziej konkurencyjnej stopy procentowej, a także bardziej hojnego limitu kredytowego.

Wreszcie, doskonały wynik kredytowy znacznie ułatwia pożyczanie pieniędzy i otrzymywanie kart kredytowych. Bardziej prawdopodobne jest również uzyskanie najlepszych dostępnych stóp procentowych i hojnych limitów kredytowych.

Jak określana jest Twoja zdolność kredytowa

Wszystkie wiodące agencje ratingowe opierają się na podobnych kryteriach przy określaniu Twojej zdolności kredytowej. Przede wszystkim sprowadza się to do Twojej historii finansowej – tego, jak zarządzałeś pieniędzmi i długiem w przeszłości. Jeśli więc podejmiesz kroki, aby poprawić swój wynik z jedną agencją, prawdopodobnie zauważysz poprawę we wszystkich dziedzinach.

Pamiętaj tylko, że aktualizacja raportu kredytowego może zająć trochę czasu, a ulepszenia pojawią się z wyższą oceną kredytową. Więc im szybciej zaczniesz, tym szybciej zobaczysz zmianę. Pierwszym krokiem do poprawy wyniku jest zrozumienie, w jaki sposób jest on określany.

Oto kilka czynników, które mogą wpłynąć na Twoją zdolność kredytową:

  • historia opóźnionych lub nieodebranych płatności
  • przekroczenie limitu kredytowego
  • niewywiązanie się z umów kredytowych
  • upadłości, niewypłacalność i wyroki sądów okręgowych (CCJ) dotyczące historii kredytowej
  • składanie zbyt wielu wniosków kredytowych w krótkim czasie
  • wspólne konta z osobą o złej historii kredytowej
  • często wypłacając gotówkę z karty kredytowej
  • błędy lub oszukańcze działania w raporcie kredytowym, które nie zostały wykryte
  • nie figuruje na liście wyborców
  • przeprowadzki zbyt często

Jeśli chcesz zagłębić się w sposób, w jaki ustala się Twoją zdolność kredytową, „Prawda o Twojej zdolności kredytowej zapewni jeszcze więcej informacji. Bez względu na to, jak dobry lub zły jest Twój wynik kredytowy, często możesz teraz zrobić coś, aby poprawić swoją zdolność kredytową. Niektóre są bezpłatne i wymagają tylko kilku kroków, takich jak wpisanie się na listę wyborców. Inne zajmie trochę więcej czasu, na przykład zmiana sposobu zarządzania rachunkami.

Co dalej?

Teraz, gdy już wiesz, co oznacza Twoja zdolność kredytowa, oto kilka przydatnych wskazówek, jak ją poprawić.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy