Jaka jest różnica między ERP a oprogramowaniem księgowym

17 lutego 2021
Category: Więc Jeśli

NetSuite ERP: nr 1 w oprogramowaniu ERP

Szeroki wachlarz oprogramowania finansowego zaciera dziś rozróżnienie między księgowością a rozwiązaniami do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP). Wiele osób używa tych dwóch pojęć zamiennie, ale technicznie są one różne. Mówiąc prościej, oprogramowanie księgowe jest podzbiorem ERP, chociaż ta odpowiedź może wydawać się niemal redukcjonistyczna i uproszczona.

Dlatego znajomość różnicy między nimi może wydawać się banalna, ale jest ważna z jednego powodu: porównywania jabłek do jabłek, a nie do pomarańczy. Jeśli nie jesteś świadomy różnic, możesz oprzeć swoją decyzję o zakupie, dopasowując dwie różne kategorie produktów, a nie same produkty. W tym poście omawiamy, co je wyróżnia, jak je odróżnić i jakie najlepsze przykłady każdego z nich są najlepsze na rynku.

Księgowość vs. Spis treści oprogramowania ERP

 1. Rachunkowość i ERP: definicje
 2. Przykłady oprogramowania księgowego
 3. Przykłady oprogramowania ERP

Najnowsze trendy w zakresie wdrażania oprogramowania i technologii sprawiły, że oprogramowanie księgowe stało się niezbędne dla wielu nowoczesnych firm. Dawno minęły czasy, kiedy księgowość była przechowywana w pozbawionym okien skarbcu, obsługiwanym przez bez uśmiechu urzędników. Teraz właściwe rozwiązanie może zrobić w godzinę, a wykonanie tego zabiera setki księgowych tygodniowo.

Dotyczy to zarówno małych firm, jak i dużych przedsiębiorstw. Statystyki pokazują, że 58% dużych organizacji korzysta z jakiejś formy oprogramowania księgowego (z kolei średnio tylko 51% małych i średnich firm). Przy imponującym wzroście na poziomie 8,5% rocznie, rozwiązania te staną się bardziej wszechobecne w nadchodzących latach.

Firmy korzystające z oprogramowania księgowego w chmurze

Źródło: Accounting Today (2018)

Nie można przecenić tego, jak bardzo małe i średnie firmy i międzynarodowe przedsiębiorstwa bardzo się różnią, nie tylko ze względu na ich wielkość. Małe i średnie firmy, zwłaszcza startupy, są szczególnie zainteresowane wzrostem (co oznacza wzrostową trajektorię sprzedaży), podczas gdy większe przedsiębiorstwa koncentrują się na stabilności i zwiększeniu wartości dla swoich interesariuszy. Oznacza to, że ich potrzeby księgowe nie są identyczne. W przypadku małych i średnich firm oprogramowanie księgowe może być odpowiednie, ale w przypadku dużych przedsiębiorstw rozwiązanie ERP będzie znacznie bardziej przydatne.

1. Rachunkowość i ERP: definicje

Jeszcze przed uporządkowaniem różnych typów oprogramowania księgowego lub wyborem między rozwiązaniami branżowymi lub ogólnymi, należy spojrzeć na tę kwestię z szerszej perspektywy. Pytanie brzmi, gdzie używałbyś oprogramowania księgowego w przeciwieństwie do ERP?

Oprogramowanie księgowe

Termin ten jest ściśle używany w odniesieniu do obsługi różnych aspektów finansowych operacji biznesowych. Obejmują one między innymi należności, zobowiązania, listy płac, rachunki. Wielu dostawców dołącza oprogramowanie księgowe do modułów odpowiednich działań biznesowych, takich jak zamówienia sprzedaży, zamówienia zakupu, księga główna, karty czasu pracy, zarządzanie wydatkami i płatności elektroniczne.

Oprogramowanie ERP

Oprogramowanie ERP ma zwykle wszystkie funkcje oprogramowania księgowego i nie tylko. Jest to system zarządzania zasobami, który oprócz monitorowania finansów firmy śledzi również takie rzeczy, jak aktywa materialne i niematerialne, zasoby ludzkie i materiały. Parametry niematerialne obejmują godziny pracy, cykle życia produktów, kluczowe wskaźniki wydajności i relacje z klientami. Nie są to dane finansowe jako takie, ale mają wpływ na finanse firmy, co czyni je niezbędnymi dla Twojej księgowości.

Integracja

Obecnie większość produktów ERP jest oferowana z oprogramowaniem księgowym jako pakiet podstawowy. Wraz z rozwojem Twojej firmy rosną Twoje wymagania dotyczące automatyzacji bardziej złożonych procesów rejestracji danych i raportowania. Możesz dodać moduły związane z konkretnymi działaniami, przekształcając w ten sposób swoje oprogramowanie księgowe w ERP.

Na przykład popularny pakiet oprogramowania księgowego oferuje funkcje zarządzania finansami, planowania i budżetowania jako podstawowy pakiet. Ale ten sam pakiet można zintegrować z innymi operacjami biznesowymi, takimi jak zarządzanie projektami i łańcuchem dostaw, raportowanie i analiza oraz zarządzanie zasobami ludzkimi. W niektórych przypadkach można dodać moduł zarządzania IT. Każdy moduł jest zwykle licencjonowany oddzielnie.

Jeśli więc kupujesz oprogramowanie wyłącznie do zarządzania finansami, upewnij się, że porównujesz dwa programy księgowe, aby uzyskać obiektywne wyniki.

Przyszłość

ERP stanowi obecnie coraz większą część produktów oprogramowania księgowego. Większość nowych produktów w tej kategorii to ERP, ponieważ coraz więcej firm domaga się lepszej integracji swoich operacji (lub przynajmniej ma możliwości podobne do ERP). Co więcej, biznesy są bardziej ze sobą powiązane na całym świecie – w końcu nawet butikowa agencja kreatywna może mieć klientów lub dostawców w innych krajach. Jest to sytuacja, w której ERP może zająć się lepiej niż produkt księgowy.

Termin „oprogramowanie księgowe nie zniknie jednak w najbliższym czasie, ponieważ użytkownicy przyzwyczaili się do używania go w sposób ogólny od lat – nie wspominając o wielu typach oprogramowania księgowego, które jest już na rynku. Krótko mówiąc, oprogramowanie księgowe i ERP mogą oznaczać to samo wcześniej niż później, gdy oba systemy są sprzedawane jako wielopoziomowe pakiety, a nie jako oddzielne produkty.

2. Przykłady oprogramowania księgowego

Programy księgowe zajmują się automatyzacją zarządzania finansami i pomocą menedżerom finansowym, nawet kierownictwu wysokiego szczebla, w zrozumieniu wydatków biznesowych. Dzięki oprogramowaniu księgowemu możesz upewnić się, że wydajesz na właściwe rzeczy, zapobiegając nadmiernym wydatkom na niepotrzebne operacje.

Ponieważ tych aplikacji jest kilkanaście, ich funkcje różnią się od prostej aplikacji do śledzenia czasu po pełnoprawne uniwersalne oprogramowanie księgowe, podobne do ERP. Różnica polega jednak na tym, że rachunkowość jest tylko jedną częścią wszechstronnego ERP, o czym będziemy mówić w dalszej części artykułu.

Freshbooks

FreshBooks to wiodący wybór milionów małych firm i niezależnych księgowych. A to dlatego, że osiągnął równowagę między intuicyjnością a dostarczaniem wyników. FreshBooks może śledzić i zarządzać fakturami i powtarzającymi się subskrypcjami, pobierać płatności online za pomocą kilku popularnych metod i zmieniać zarządzanie finansami z uciążliwego zadania w przyjemne doświadczenie.

Chociaż wiele programów może twierdzić, że są szybkie i niezawodne, FreshBooks jest jednym z tych, które faktycznie mogą to zrobić. Jest również przyjazny dla użytkownika, co oznacza, że ​​nie musisz poświęcać tyle czasu na naukę i możesz zacząć wykonywać pracę, która ma znaczenie. Może akceptować płatności online z różnych bramek płatniczych, takich jak Visa, MasterCard, PayPal, Google Checkouts i Amex. Dzięki możliwości automatyzacji opłat i płatności cyklicznych, śledzenia czasów rozliczeniowych i obliczania bieżących opłat, FreshBooks jest również wyposażony w inteligentną funkcję generowania raportów.

FreshBooks

Wypróbuj FreshBooks w bezpłatnej wersji próbnej

FreshBooks, podobnie jak wiele programów oferowanych jako usługa, jest w toku. Jest to zaleta sama w sobie, ponieważ to rozwiązanie będzie aktualizowane dynamicznie bez przestojów. Oczekuj, że programiści zastosują najlepsze techniki optymalizacji przepływu pracy, a jednocześnie sprawią, że sama aplikacja będzie działać lepiej i szybciej.

Ponadto produkt jest zintegrowany ze wszystkimi popularnymi systemami biznesowymi związanymi z księgowością, oferowany w elastycznym planie cenowym, który nie obciąży Twojego miesięcznego budżetu. To powiedziawszy, jeśli tego potrzebujesz, dostawca oferuje bezpłatną wersję próbną, której możesz użyć do przetestowania wszystkich kluczowych funkcji bez żadnych kosztów.

Szczegółowa recenzja FreshBooks

Najważniejsze cechy FreshBooks:

 • Rozwiązanie księgowe dla małych i średnich firm
 • Konfigurowalne pulpity nawigacyjne
 • Przyjazny dla użytkownika interfejs użytkownika
 • Tryb „Auto-pilot do automatyzacji zadań i płatności
 • Funkcja płatności faktury
 • Zoptymalizowane śledzenie wydatków
 • Dokładne śledzenie czasu
 • Generowanie raportów

Tipalti

Tipalti to wielokrotnie nagradzane oprogramowanie księgowe, które optymalizuje płatności i eliminuje żmudne sprawdzanie danych tydzień po tygodniu. Ponieważ zarządzanie finansami zajmuje dużo czasu podczas prowadzenia firmy na zapleczu, Tipalti zamienia złożony i zagmatwany proces w zadanie, o którym nawet byś nie pomyślał.

Jako potężna i bezpieczna przystań płatnicza, Tipalti automatyzuje globalny proces masowych płatności, od wdrożenia do przestrzegania przepisów podatkowych, w 190 krajach, 120 walutach i 6 metodach płatności. Wspiera klientów, partnerów i dostawców, zapewniając zgodność procedury z międzynarodowymi standardami i przepisami podatkowymi. W rzeczywistości Tipalti jest liderem w branży pod względem uzgadniania płatności, sprawozdawczości finansowej i AP.

Tipalti

Wypróbuj Tipalti w bezpłatnej wersji próbnej

A przegląd Tipalti nie będzie kompletny bez wspomnienia o jego zaległym systemie raportowania płatności. Oferuje różnorodne filtry, które mogą drążyć istotne liczby i dane. Możesz ustawić Tipalti tak, aby automatycznie generował raporty.

Co więcej, Tipalti oferuje kompleksową bezpłatną wersję próbną, dzięki czemu możesz samemu przekonać się, jak może to zmienić Twój biznes.

Szczegółowy przegląd Tipalti

Najważniejsze cechy Tipalti:

 • Automatyzacja płatności
 • Obsługuje przepisy podatkowe dla 190 krajów
 • Obsługuje 120 walut
 • Rozpoznaje 6 metod płatności
 • Portal zarządzania dostawcami białych etykiet
 • Płatności automatyczne
 • Automatyczne generowanie raportów

Zafakturowano

Fakturowane to oprogramowanie do automatyzacji rozliczeń należności zaprojektowane, aby pomóc firmom zautomatyzować wszystkie aspekty przepływu pracy księgowej, od fakturowania po prognozowanie. Platforma jest synergią czterech połączonych ze sobą modułów – Faktura do gotówki, Plany płatności, Fakturowanie abonamentu i Portal klienta – umożliwiając bezproblemowy przepływ wszystkich działań AR.

Prosty i intuicyjny w użyciu, fakturowany umożliwia szybkie rozpoczęcie pracy za pomocą prostego pulpitu nawigacyjnego, w którym wszystkie elementy sterujące i narzędzia dostosowywania są w zasięgu ręki. Oprócz automatyzacji powtarzalnych zadań i usprawnienia procesów rozliczeniowych, fakturowane może również pomóc Ci zwiększyć przychody, otwierając nowe kanały płatności, a także umożliwiając rozliczanie na raty.

Platforma bezproblemowo integruje się z innymi popularnymi programami księgowymi, takimi jak Xero i Quickbooks, aby wyeliminować konieczność ciągłego przełączania aplikacji w trakcie pracy księgowej. A ponieważ korzysta z REST API, możesz włączyć dalsze integracje poza oprogramowaniem. Analizy i raporty AR dostarczają naprawdę przydatnych informacji, takich jak najszybszy / najwolniejszy klient płacący.

Fakturowanie obejmuje bezpłatną wersję próbną, dzięki czemu możesz przetestować jego wspaniałe funkcje i przekonać się, czy jest dobrze dopasowana do potrzeb Twojej firmy bez żadnych zobowiązań.

Szczegółowy przegląd zafakturowany

Najważniejsze zafakturowane:

 • Pulpit zarządzania sprzedaży
 • Zautomatyzowane ponaglanie dzięki Smart Chasing
 • Niestandardowa faktura i oświadczenie
 • Plany płatności
 • Podstawowe i kluczowe raporty sprzedaży
 • Integracja wielu kanałów płatności
 • Fakturowanie skonsolidowane

3. Przykłady oprogramowania ERP

Planowanie zasobów przedsiębiorstwa to pojęcie zbiorcze, które obejmuje kilka aspektów działalności oraz jak najlepiej zarządzać, budżetować i wykorzystywać ograniczone zasoby (stąd jego nazwa). Zasoby te obejmują siłę roboczą (HR), przepustowość sieci (IT), aktywa i gotówkę, a nawet czas. ERP łączy różne rodzaje oprogramowania na jednej platformie, a jednym z nich jest oprogramowanie księgowe.

Procedura ERP w dużych korporacjach jest bardzo złożona i czasochłonna. W tym miejscu przydatne jest oprogramowanie ERP, ponieważ daje kierownictwu wysokiego szczebla „duży obraz wyników ich firmy w prosty i łatwy do zrozumienia sposób. Dzięki ERP mogą podejmować rozsądne, oparte na danych decyzje dotyczące pełnego wykorzystania posiadanych zasobów.

W następnej sekcji skupimy się w miarę możliwości na księgowych częściach ERP. Jego inne funkcje nie są objęte zakresem tego artykułu.

NetSuite ERP

NetSuite ERP to skalowalne oprogramowanie ERP, które może obsłużyć szybki rozwój średnich i dużych przedsiębiorstw. Dzięki automatyzacji procesów zaplecza, takich jak zarządzanie finansami, zarządzanie aktywami, fakturowanie i inwentaryzacja, NetSuite ERP zapewnia widok z góry na to, gdzie znajdują się zasoby i jak można je najlepiej wykorzystać. To, co wyróżnia to oprogramowanie, to genialne połączenie ERP i Business Intelligence.

Jako oprogramowanie ERP, NetSuite ERP wspiera działy finansów, HR, sprzedaży, operacji i inne działy usług. Jedną z jego unikalnych cech jest integracja między działami, która umożliwia użytkownikom zarządzanie kilkoma procesami w różnych działach. Dzięki wbudowanemu, w pełni funkcjonalnemu komponentowi BI zapewnia widoczność danych w czasie rzeczywistym.

NetSuite ERP

Wypróbuj NetSuite ERP w bezpłatnej wersji próbnej

Jak każde oprogramowanie księgowe, może przyspieszyć procesy płatności przy użyciu najlepszego w swojej klasie pakietu do zarządzania zamówieniami, w którym każda operacja sprzedaży i realizacji jest powiązana z cenami. Korzystanie z tej funkcji zapewnia użytkownikowi pełny wgląd w przepływy pracy firmy (lub działu). A ponieważ można „zajrzeć do logistyki i stanu zasobów innych działów, kierownik może na przykład po prostu przejść do trybu administrowania magazynem i zarządzać zapasami od zaopatrzenia do realizacji.

Podobnie jak inne produkty NetSuite, NetSuite ERP jest dostępny w elastycznym schemacie cenowym, w którym każdy użytkownik otrzymuje pakiet dostosowany do jego konkretnych potrzeb. Jeśli to nie jest wystarczająco imponujące, NetSuite ERP ma atrakcyjną (choć ograniczoną czasowo) bezpłatną wersję próbną, w której możesz majstrować przy jego funkcjach bez angażowania sprzedawcy.

Szczegółowy przegląd NetSuite ERP

Najważniejsze cechy NetSuite ERP:

 • ERP dla działów finansów, sprzedaży, HR i usług
 • Rozliczenia i fakturowanie z elastycznym harmonogramem
 • Podstawowy HRIS
 • Planowanie finansowe
 • Przepływ pracy między działami
 • Integracja z NetSuite TribeHR
 • Zarządzanie magazynem i zapasami
 • Lista płac

Sage Intacct

Sage Intacct łączy Sage Business Cloud i Intacct, dzięki czemu oprogramowanie jest pełnoprawnym ERP dla finansów i księgowości. Jako preferowane finansowe zastosowanie AICPA, Sage Intacct nie jest przeznaczone tylko dla dużych przedsiębiorstw, udowadniając, że wykorzystanie ERP nie ogranicza się do dużych organizacji. Od opieki zdrowotnej po handel detaliczny, Sage Intacct oferuje dokładne narzędzia dla każdego rodzaju działalności w dowolnej branży.

Jedną z najlepszych rzeczy, które robi Sage Intacct, jest uproszczenie wprowadzania danych. Automatyzując żmudne czynności związane z taką pracą, oprogramowanie nie tylko przyspiesza procedurę, ale także minimalizuje błędy ludzkie. W rezultacie możesz zaobserwować mniej wycieków przychodów, jednocześnie zwiększając marże, co prowadzi do lepszych prognoz. Dzięki mnóstwu wbudowanych narzędzi do raportowania możesz wybrać wizualizację danych, dzięki czemu możesz podejmować doskonałe decyzje oparte na danych.

Z drugiej strony, Sage Intacct może również zwiększyć produktywność, oferując narzędzia do zarządzania wieloma walutami. Zmniejsza to czas poświęcony na przeliczanie walut. Może również zautomatyzować podatki od sprzedaży i upewnić się, że wszystkie transakcje są zgodne z lokalnymi i międzynarodowymi przepisami podatkowymi.

Plan cenowy dla Sage Intacct jest elastyczny, ponieważ możesz łączyć i dopasowywać funkcje w razie potrzeby i płacić tylko za nie. Użytkownicy mogą ubiegać się o 30-dniową bezpłatną wersję demonstracyjną, aby sprawdzić, czy oprogramowanie odpowiada ich potrzebom biznesowym.

Szczegółowy przegląd Sage Intacct

Najważniejsze cechy Sage Intacct:

 • Funkcje księgowe
 • Zoptymalizowane wprowadzanie danych
 • Obsługa wielu walut
 • Śledzenie i zarządzanie zasobami
 • Zarządzanie zapasami
 • Kalkulator podatkowy
 • Doradztwo podatkowe

SYSPRO

SYSPRO to platforma ERP zaprojektowana dla dużych firm, zwłaszcza w sektorze produkcyjnym. Może integrować, zarządzać i synchronizować wszystkie aspekty procesu produkcyjnego. Nie ogranicza się to jednak do tej branży, ponieważ oferuje funkcje oczekiwane od najwyższego poziomu ERP, w tym zarządzanie wydatkami, księgowość, planowanie finansowe i zarządzanie zasobami ludzkimi.

Jako produkcyjny ERP platforma może zarządzać magazynem, zapasami i dystrybucją. SYSPRO wykorzystuje to, co nazywa „inteligentnymi fabrykami, do automatyzacji niektórych zadań i generowania przydatnych analiz. Zarządzanie zapasami ma kluczowe znaczenie dla każdego ERP produkcyjnego, a SYSPRO robi to naprawdę dobrze; jest wyposażony w moduł optymalizacji zapasów, który może zarządzać zapasami, czy to w magazynie, na półkach, czy w transporcie.

SYSPRO jest również zwinne i skalowalne. Chociaż jest to żargon w przypadku większości programów, SYSPRO faktycznie potwierdza to twierdzenie. Jest aktualizowany przez dedykowany zespół programistów, a jego możliwości można skalować wraz z wielkością Twojej firmy. Oferuje również kompetentne wsparcie i opcję instalacji lokalnej lub dostępu z chmury.

Oprogramowanie ma plan oparty na wycenie. Możesz skontaktować się z dostawcą, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat projektowania pakietu.

Szczegółowy przegląd SYSPRO

Najważniejsze cechy SYSPRO:

 • Skalowalny ERP
 • Elastyczne wdrażanie (lokalnie lub w chmurze)
 • Wgląd i dane w czasie rzeczywistym
 • Integracje i otwarte API
 • Uczenie maszynowe BI
 • Narzędzia współpracy
 • Konstrukcja przyjazna dla użytkownika

Który produkt programowy pasuje do Twojej firmy?

Jak wykazaliśmy w tym artykule, oprogramowanie księgowe to tylko jeden z wielu elementów ERP. W żadnym wypadku nie oznacza to jednak, że ERP powinien automatycznie być lepszy z tych dwóch. Trzeba na to spojrzeć pod kątem skali.

Oprogramowanie księgowe jest wystarczająco małe i lekkie, aby sprostać potrzebom małej i średniej firmy bez niepotrzebnego obciążania Cię funkcjami, których nie potrzebujesz. I odwrotnie, ERP konsoliduje wszystko na jednej platformie, co jest przydatne, jeśli zarządzasz organizacją z większą liczbą ruchomych części niż zwykła firma.

Jako oprogramowanie księgowe FreshBooks jest jednym z najlepszych. Posiada wszystkie funkcje potrzebne do śledzenia wydatków i zarządzania finansami, nie będąc zbyt ezoterycznym dla początkujących. Z drugiej strony, NetSuite ERP znajduje się na szczycie naszej listy oprogramowania ERP, dzięki wysoce analitycznemu projektowi i kompleksowym możliwościom operacyjnym. Obie aplikacje mają bezpłatną wersję próbną, więc jeśli chcesz wiedzieć, co mogą dla Ciebie zrobić, możesz po prostu zarejestrować się w jednej na odpowiednich stronach.

Jeśli prowadzisz sprzedaż detaliczną i szukasz aplikacji, która może zintegrować się z Twoim pakietem księgowym w punkcie sprzedaży, zapoznaj się z naszą listą oprogramowania POS. Pamiętaj, że nie każde oprogramowanie księgowe można zintegrować z dowolnym rozwiązaniem POS, dlatego przed podjęciem decyzji przeczytaj naszą recenzję każdej platformy.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy