Które pożyczki studenckie spłacić w pierwszej kolejności?

17 lutego 2021

Obliczaj, kiedy decydujesz, jak spłacić pożyczki studenckie. (iStock)

Po zakończeniu uroczystości ukończenia college’u, realia dotyczące spłaty kredytu studenckiego zaczynają się pojawiać. Decyzja o spłacie kredytu studenckiego zaczyna się od ustalenia budżetu, ale to nie wszystko. Tworząc plan spłaty, warto podejść do spłaty długu studenckiego we właściwej kolejności.

Kontynuuj czytanie poniżej

Zacznij od zorganizowania pożyczekPierwszym krokiem w podejmowaniu decyzji o sposobie spłaty kredytów studenckich jest drążenie szczegółów. W szczególności powinieneś wiedzieć:

 • Całkowita liczba niespłaconych pożyczek
 • Niezależnie od tego, czy są to pożyczki federalne, prywatne, czy też mieszaneJakie pożyczki są objęte pożyczką, jeśli w ogóleCzy pożyczki federalne są dotowane czy niesubsydiowaneMinimalne spłaty każdej pożyczkiOprocentowanie pożyczki i czy są zmienne czy stałeKiedy kończy się okres karencji dla każdej pożyczki, jeśli dotyczyFederalne pożyczki studenckie oferują sześciomiesięczny okres karencji po zakończeniu studiów licencjackich, zanim pojawią się płatności. Pożyczki PLUS są wyjątkiem – spłata tych pożyczek rozpoczyna się natychmiast po ich wypłaceniu.

  Okres karencji daje Ci szansę na wybranie planu spłaty i wymyślenie strategii. Prywatni pożyczkodawcy mogą zaoferować okres karencji, ale nie jest to wymagane.

  Wybierz metodę wypłatyDecydując się na spłatę pożyczki studenckiej, możesz wypróbować dwa podstawowe podejścia: kulę śnieżną zadłużenia lub lawinę zadłużenia.

  Metoda kuli śnieżnej polega na spłacie pożyczek od najniższego salda do najwyższego. Metoda lawinowa polega na spłacie kredytów od najwyższego do najniższego oprocentowania.

  Matematycznie, z czasem zaoszczędzisz więcej pieniędzy, wybierając metodę lawinową – powiedziała Meagan Landress, CSLP®, doradca firmy konsultingowej Student Loan Planner. Według Landressa podejście do śnieżki jest bardziej behawioralne, ponieważ po drodze uzyskujesz niewielkie wygrane, które mogą pomóc w utrzymaniu motywacji.

  Ustal kolejność spłaty kredytu studenckiegoKiedy w mieszance jest wiele kredytów studenckich, priorytet ma znaczenie. Planując plan spłaty, rozważ przestrzeganie następującej kolejności:

  Po pierwsze: prywatne pożyczki studenckie o zmiennej stopie procentowej

  Prywatne pożyczki studenckie mają zwykle wyższe oprocentowanie niż pożyczki federalne. Pożyczki o zmiennej stopie procentowej mają stopę procentową powiązaną z punktem odniesienia, co oznacza, że ​​stopa procentowa może wzrosnąć, jeśli stopa referencyjna wzrośnie, więc mądrze byłoby usunąć je wcześniej niż później.

  Po drugie: prywatne pożyczki studenckie o stałym oprocentowaniu

  Po pożyczkach prywatnych o zmiennym oprocentowaniu w następnej kolejności rozważ pożyczki prywatne o stałym oprocentowaniu. Chociaż stopa procentowa jest gwarantowana przez cały okres trwania pożyczki, nadal może być wyższa niż oprocentowanie pożyczek federalnych, co potencjalnie może kosztować więcej odsetek.

  Niesubsydiowane pożyczki federalne, a następnie pożyczki subsydiowane.

  Niespłacone federalne pożyczki studenckie zaczynają od razu naliczać odsetki, więc warto popracować nad spłatą tych pożyczek po obniżeniu salda pożyczek prywatnych. „Dotowane pożyczki nie pobierają odsetek podczas odraczania zajęć w szkole, odroczenia lub zwłoki – powiedział Landress.

  W przypadku pożyczek niesubsydiowanych i dotowanych możesz zastosować to samo podejście do lawiny lub kuli śnieżnej. Na przykład, możesz najpierw spłacić pożyczki niespłacane o najwyższej stopie procentowej, następnie pożyczki dotowane o najwyższej stopie procentowej, a następnie pożyczki niesubsydiowane i dotowane o najniższych stopach procentowych.

  Unikaj błędów w spłacieKonsolidacja lub refinansowanie pożyczki może pomóc w usprawnieniu spłaty kredytu studenckiego poprzez połączenie wielu pożyczek w jedną. Ale powinieneś rozważyć wszelkie związane z tym kompromisy. Obejmuje to poświęcenie okresów odroczenia i zwłoki, opcji spłaty uzależnionych od dochodów i umorzenia pożyczek z tytułu świadczenia usług publicznych.

  Na koniec zwróć uwagę na te inne błędy podczas zarządzania spłatą kredytu studenckiego:

  • Unikanie pożyczkodawców, gdy nie możesz nadążyć za płatnościami.
  • W obliczu opcji spłaty pożyczek federalnych zależnych od dochodów.Brakuje rabatów na oprocentowanie, ponieważ nie zarejestrowałeś się w automatycznej płatności.Stanie się ofiarą oszustw związanych z umorzeniem kredytów studenckich.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy