Eksperci o opłatach za Apartament plus w Jarocinie  Nieruchomości

  • "Sto tysięcy adresów dla Mieszkań plus". Rządowy program ma przyspieszyć
  • Kolejne lokale z Mieszkania plus wkrótce zostaną oddane do odwiedzenia użytku. Kolejka chętnych
  • Przegląd prasy: Mieszkanie plus w ruinie. Raport na biurku premiera
  • Mieszkanie plus: powstaje nieopodal 10 tysięcy mieszkań
  • Ta ustawa ma wzmocnić Dom plus. "To eksperyment. Niełatwo przewidzieć, jak się zakończy"

Program Mieszkanie oraz nabiera rozpędu. W pozostałej połowie kwietnia pierwsi mieszkańcy będą mogli wprowadzić się do lokali w Jarocinie w województwie wielkopolskim. Czynsz wynajmu 55-metrowego mieszkania, lecz powiększony o opłaty za media i ogrzewanie, wyniesie tam 1, 3 tysiąca złotych miesięcznie. Eksperci istnieją podzieleni w ocenie, lub stawka nie została zdefiniowana na zbyt wysokim poziomem dla tego programu. Z drugiej strony Mieszkanie plus dla rodzin o niższych dochodach pozostanie jedyną realną szansą dzięki własne lokum.

O kosztach wynajmu poinformowało jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Jak na przykład wskazano, całkowity koszt najmu 55-metrowego lokalu, łącznie spośród mediami oraz z ogrzewaniem, wyniesie 1, 3 tys. zł miesięcznie. W sytuacji mniejszego metrażu (35 metrów kwadratowych) będzie to 800 zł.

Obecnie gmachy są wykańczane. Pierwsi lokatorzy będą mogli się wprowadzić do mieszkań w innej połowie kwietnia 2018 roku kalendarzowego.

Domy powstają przy ramach programu Mieszkanie plus, realizowanego przez BGK Nieruchomości.

Skąd taka cena?

Najlepsze lokalizacje na wagę złota. Najemcy zbytnio czynsz płacą krocie

Dyrektor do spraw rozwoju przy e-bazanieruchomosci. pl Maciej Wzgórze stwierdził, że sugerowana wielkość opłat za lokal na temat powierzchni 55 metrów kwadratowych na poziomie 1, trzech tys. zł miesięcznie wynikać może "przede wszystkim z faktu, że w lokalach zastosowano ogrzewanie gazowe rozliczane według indywidualnego zużycia".

- Wedle rozporządzenia jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego dotyczącego czynszów jego wysokość nie zaakceptować powinna przekraczać 12 złotych za metr kwadratowy, jak daje kwotę 660 zł miesięcznie plus media, zatem ostateczna wysokość opłat podlegać będzie od zużycia licznikowego mediów w konkretnym lokalu a mianowicie zaznaczył.

Ekspert wskazał, że "porównując ofertę wraz z programu Mieszkanie plus spośród tymi, jakie dostępne istnieją na lokalnym rynku komercyjnym można stwierdzić, że wydaje się być on droższa, ale powinno się zwrócić uwagę, że apartamentu mieszkalnego oferowane w ramach programu są nowe i wybudowane wedle nowoczesnych technologii, an oferta komercyjna to głównie mieszkania używane".

- W kwestii kosztów, które to muszą ponieść lokatorzy w ramach najmu programowego w Jarocinie warto wspomnieć o wymaganej opłacie rezerwacyjnej w wysokości 12-krotności czynszu, która zamieniana jest później na kaucję - przypomniał, zwracając obserwację na to, że "w sytuacji wynajmu mieszkań na wolnym rynku zwyczajowo pobiera się kaucję w wysokości jednomiesięcznego czynszu".

"Stawka atrakcyjna"

Jak kalkulował prezes Grupy Inwest Piotr Hofman, jeżeli spośród całkowitego kosztu wynajmu odejmiemy koszty eksploatacyjne na szczeblu średnim około 300 zł to sam czynsz wyniesie 1000 zł, czyli 18 zł za mkw.. a mianowicie To stawka, która wedle mnie jest atrakcyjna jak i również powinna w mieście wielkości Jarocina stanowić ciekawą podaż - ocenił ekspert.

Tym bardziej - jak dodał - że odnosi się do to całkowicie nowego budynku i mieszkania o standardzie wyższym niż mieszkania po starej substancji budynkowej. - Pamiętając o wsparciu 500 plus, oferta tym bardziej będzie stanowiła ważny element pouczający w skali Jarocina nowe szanse rozwojowe dla miejscowej społeczności - stwierdził.

Hofman przypomniał, że koszty w programie Mieszkanie oraz jest wynikową kilku parametrów. - Założeniem pierwotnym znalazła być stawka czynszowa, bez opłat eksploatacyjnych, w stopniu wyraźnie niższym niż stawki handlowe. Ponadto bardzo ważnym składnikiem całej idei jest zjawisko realizacji programu 500 oraz. Te dwa programy doskonale się uzupełniają. Rodzina w przykład z trójką dzieci otrzymując 1000 zł może środki te przeznaczyć w opłatę czynszową w programie Mieszkanie plus - podsumował.

"Rynek komercyjny oferuje niższe czynsze"

Przegląd prasy. Mieszkanie plus ma przyspieszyć. "Ruszy budowa 100 tysięcy lokali"

Z kolei zdaniem dyrektora generalnego HRE Think Tank Michała Cebuli, opłaty za mieszkania w Jarocinie są za wysokie.

- Niestety, to zbyt wiele dla tego programu. Rynek komercyjny oferuje nawet znacznie niższe czynsze - powiedział. Dostrzegł jednak, że "dla rodzin z mniejszymi dochodami program Mieszkanie plus jest obecnie często jedyną realną okazją na własne lokum".

- W przypadku mieszkania o powierzchni 55 metrów kwadratowych trzeba zebrać gotówkę w kwocie powyżej dwieście tysięcy - powiedział szef HRE Think Tank. a mianowicie Część z tych rodzin z różnych powodów, niedostatek wkładu własnego do kredytów, trudna przeszłość w budowaniu historii kredytowej, jest wykluczona w dążeniu do zasadniczej potrzeby, czyli do bezpiecznego dachu nad głową dla siebie i rodziny a mianowicie zaznaczył Cebula.

Spore zapotrzebowanie

Zdaniem Macieja Górki interesujący jest także aspekt dużego zainteresowania lokalami, gdyż "na pulę 366 mieszkań zgłosiło się ponad 700 chętnych, co oznacza, iż w tym rejonie jest spore zapotrzebowanie na mieszkania". Przyznał jednak, że "aktywność popytowa nie ma odbicia w palecie komercyjnej na terenie Jarocina, gdzie bardzo mała liczba inwestorów buduje mieszkania bądź domy na sprzedaż".

- Oznaczać to ma możliwość, że obywateli tego obszaru, szczególnie młodych nie dziać na zakup własnego domu, stąd tak duże zainteresowanie najmem - ocenił.

O programie

Komercyjny koloryt inwestycji finansowanej przez BGK Nieruchomości sprawia, że nie zaakceptować jest ona objęta kryteriami określonymi w ustawie na temat Krajowym Zasobie Nieruchomości.

Inwestycja jest realizowana w trzech miejscach - w Jarocinie przy ul. Siedlemińskiej i ul. Leszczyce a także w Siedleminie. Samorząd przyznał już te lokale dziewięć grudnia ubiegłego roku. Przyszli lokatorzy otrzymali wtedy decyzję o przyznaniu mieszkania razem z dokładnym adresem.

Celem programu Mieszkanie dodatkowo jest zwiększenie liczby budynków na wynajem. Trzonem Apartamentu mieszkalnego plus są inwestycje urzeczywistniane przez BGK Nieruchomości.

BGKN ma w tworzeniu ponad 25 tysięcy mieszkań, z czego ponad dwóch tysiące w budowie. Łączna wartość przygotowywanych inwestycji przekracza 6 mld zł. Inwestycje są realizowane między innymi w oparciu o plany modelowego domu wielorodzinnego, nagrodzone w ogólnopolskim konkursie architektoniczno-urbanistycznym.