Temat: Podatki

Gruza: Sytuacja makro i budżetu nie pozwala na obniżkę VAT w 2019 r.  Pieniądze

  • "Absolutny rekord" w PIT-ach. Ministerstwo podało dane
  • Kiedy obniżka stawek VAT? Ekonomiści komentują projekt ministerstwa
  • 300 plus przy nowej odsłonie. "Większa pełne przekonanie w odniesieniu do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się wraz z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie odrębna propozycja
  • Cztery śmigłowce zbyt ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"

Sytuacja makroekonomiczna i budżetu nie pozwala na obniżkę stawki VAT w 2019 roku - powiedział w radiu CIĄG FM wiceminister finansów Paweł Gruza. Z informacji drukowanych wynika, że resort potrzebuje, by podwyższone stawki VAT stały się normą. Mają jednak za to stanowić automatycznie obniżane w momencie gospodarczej prosperity.

Gruza, zapytany o to, podczas gdy można oczekiwać obniżki datku VAT, odpowiedział, że nie ma odpowiedzi na to pytanie. - Musimy wziąć pod uwagę sytuację budżetową, mamy nadwyżki, które są przejściowe, w koniec roku mamy niedostatek (... ). W naszym momencie nie ma przestrzeni budżetowej (na obniżkę stawki VAT - red. ) a mianowicie powiedział.

- Program podatkowy nie generuje teraz takich dochodów, które dawałyby możliwość podjęcia takich woli - dodał.

Podwyższenie stawki podstawowej (z 22:00 proc. do 23 proc. ) oraz stawki obniżonej (z 7 proc. do 8 proc. ), przedstawione za rządów koalicji PO-PSL, miało w założeniu być przejściowe. Zakładano początkowo, hdy te podwyższone stawki są obowiązywać nie dłużej niźli do końca 2013 roku - do czasu ustabilizowania finansów publicznych.

Ubytek 9 miliardów

Kilkanaście dzionki temu, w wywiadzie udzielonym "Dziennikowi Gazecie Prawnej", minister finansów Teresa Czerwińska pytana o to, czy zapłaty VAT wrócą do wcześniejszego poziomu, czyli 22 proc. i 7 proc., rzekła, że myśli o ofert, która pozostawi stawki na obecnym poziomie, a równolegle uporządkuje ich stosowanie.

- Po 1, pięć roku uszczelniania systemu podatkowego nie jesteśmy gotowi przywrócić stawkę 22 proc. VAT. Dla konsumenta byłaby odpowiednio niezauważalna, mówimy bowiem na temat obniżce 1 pkt proc. podatku. Natomiast dla budżetu to ubytek rzędu 9 mld zł - wskazała.

Co zrobi resort finansów?

Niższy podatek na zachętę od rządu. "Testujemy możliwości budżetowe"

Jak napisał natomiast we wtorek "DGP" obowiązujące podwyższone stawki VAT staną się normą, za to mają być automatycznie obniżane w okresie gospodarczej prosperity. Taki model zmian w przepisach ma być rozważany obecnie przy Ministerstwie Finansów.

Jak przypomnia dziennik, "resort Teresy Czerwińskiej musi podjąć uchwałę w sprawie podatku od czasu towarów i usług, bo z końcem roku kończy obowiązywać > > tymczasowa < < podwyżka stawek wprowadzona przez rząd PO-PSL".

"MF ma do wyboru dwie drogi" a mianowicie zwróciła uwagę gazeta. "Pierwsza: nie robić nic i pozostawić ustawę o VAT w obowiązującej wersji. To oznacza powrót do 22- i 7-procentowej stawki podatku od początku 2019 roku" - wyjaśniono.

"Druga: kolejny raz przedłużyć obowiązywanie kryzysowych przepisów z 2011 roku i utrzymać stawki na poziomie 23, 12 i 5 proc. " - dodał "DGP".

Z informacji gazety powstaje, że "Ministerstwo Finansów pracuje nad trzecim wyjściem". "Według naszych informacji poważnie u dołu uwagę brana jest opcja wpisania obowiązujących stawek na dobre do ustawy. To pozwoliłoby na skończenie z fikcją tymczasowości podwyżek z 2011 roku" - napisał gazeta.

Rząd na razie odrzucić ma określonego wskaźnika, na którym miałby się opierać pomysł automatycznej obniżki. Według gazety, prawdopodobnie będzie wówczas jakiś parametr fiskalny, być może deficyt strukturalny sektora finansów publicznych albo stopień długu.

Decyzja FED w grudniu 2018 r. Podwyżka stóp procentowych w USA
gliński: w tym roku możliwe nowe rozwiązania dot. zniżek dla twórców  Pieniądze

Gliński: w tym roku możliwe nowe rozwiązania dot. zniżek dla twórców Pieniądze

"Absolutny rekord" w PIT-ach. Ministerstwo podało dane Kiedy obniżka stawek VAT? Ekonomiści komentują plan ministerstwa Zmiany w PIT, ale z warunkami Coraz mniej czasu na rozliczenie PIT Spór w rządzie…

Czytać......
frankowicze. Jakubiak: koszty wynikające zwrotu spreadów są istotne  Pieniądze

Frankowicze. Jakubiak: koszty wynikające zwrotu spreadów są istotne Pieniądze

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Złe wieści gwoli frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czterech lat Coraz w mniejszym stopniu kredytów we frankach Prawie trzy lata bez ustawy w sprawie…

Czytać......
bGKN: chcemy włączyć 500 do zdolności czynszowej przy Miejscu zamieszkania plus  Pieniądze

BGKN: chcemy włączyć 500 do zdolności czynszowej przy Miejscu zamieszkania plus Pieniądze

Planujemy włączyć 500 oraz do oceny zdolności czynszowej najemców mieszkań realizowanych w zakresie pilotażu Mieszkania plus - powiedział wiceprezes Bank Osoby prywatne Krajowego Nieruchomości Włodzimierz Stasiak. Jego zdaniem, to stały strumień…

Czytać......