Temat: Podatki

Gliński: w tym roku możliwe nowe rozwiązania dot. zniżek dla twórców  Pieniądze

  • "Absolutny rekord" w PIT-ach. Ministerstwo podało dane
  • Kiedy obniżka stawek VAT? Ekonomiści komentują plan ministerstwa
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami
  • Coraz mniej czasu na rozliczenie PIT
  • Spór w rządzie o plan resortu finansów. "Ryzykowne rozwiązanie"

Niewykluczone, że oryginalne rozwiązania dotyczące ulg podatkowych dla twórców, w zakresie tak zwanego podatku Tuska, zostaną przedstawione jeszcze polski - poinformował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński.

Tzw. podatek Tuska, który to wszedł w życie 1 stycznia 2013 roku, wprowadził limit kosztów uzyskania profitów dla twórców. Jedną z zapowiedzi PiS jest cofnięcie tej reformy.

- Najprawdopodobniej uda nam się już polski przedstawić cokolwiek korzystnego dla twórców po tym zakresie - powiedział Gliński odnośnie tzw. ulgi dla twórców. Jak poinformował wicepremier, propozycja będzie planem autorskim ministerstwa finansów. Dodał, że według rządowych założeń pełna ulga wróci od momentu 2019 roku.

- Być może uda nam się coś na 2018 rok już przygotować, (... ) w ograniczonym obrębie, bo to są zawsze koszty budżetowe - rzekł Gliński.

Firmy będą mogły więcej "wrzucić w koszty". Jest projekt prawa

O pomyśle mówił już wcześniej Jarosław Kaczyński podczas konwentu Zjednoczonej Prawicy.

Zachęty do produkcji

Wicepremier powiedział, hdy obecnie resort zajmuje się też projektem dotyczącym zachęt dla produkcji audiowizualnej.

- Tu chodzi zwłaszcza o produkcję filmową, by polski rynek filmowy się rozwijał. Tutaj decyzja wydaje się faktycznie podjęta już, chociaż to wymaga zaangażowania finansowego, budżetowego o przyjęciu ustawy o zachętach dla wytwórczości audiowizualnej i ustanowienia funduszu takich zachęt audiowizualnych a mianowicie podkreślił Gliński.

Przypomniał, że na świecie kwestia ta jest rozwiązywana odmiennie, ale prawie we wszystkich krajach europejskich już wydaje się być. - Na terytorium polski nie, zatem my przegrywamy konkurencję, o ile chodzi o produkcję, zwłaszcza kooperacje międzynarodowe, z pozostałymi krajami ościennymi i pragniemy to zmienić. To też mogłoby obejmować producentów konsol komputerowych - zaznaczył wicepremier.

Polacy "zarabiają" na kredycie. Ale koszty wkrótce mogą poszybować

Poinformował, że projekt ustawy wyszukuje się w konsultacjach.

- Tu chodzi o zwrot kosztów kwalifikowanych obok produkcji, więc na to musi być odpowiedni kasa zapomogowa. To się oczywiście w dłuższej perspektywie czasowej gospodarczo opłaca, także fiskusowi. Przypominam, że zwrot jest plus minus podwójny. Jeżeli zainwestowalibyśmy 100 mln zł w Kasa zapomogowa Zachęt Audiowizualnych, z któregoż to funduszu zwracalibyśmy 25 proc. kosztów kwalifikowanych produkowaniu - wyjaśnił.

Wicepremier poinformował, że celem podstawowym jest rozwój rynku, a dzięki takim zachętom sektor się powiększa.

Fintech Twisto wchodzi do Polski
frankowicze. Jakubiak: koszty wynikające zwrotu spreadów są istotne  Pieniądze

Frankowicze. Jakubiak: koszty wynikające zwrotu spreadów są istotne Pieniądze

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu Złe wieści gwoli frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czterech lat Coraz w mniejszym stopniu kredytów we frankach Prawie trzy lata bez ustawy w sprawie…

Czytać......
bGKN: chcemy włączyć 500 do zdolności czynszowej przy Miejscu zamieszkania plus  Pieniądze

BGKN: chcemy włączyć 500 do zdolności czynszowej przy Miejscu zamieszkania plus Pieniądze

Planujemy włączyć 500 oraz do oceny zdolności czynszowej najemców mieszkań realizowanych w zakresie pilotażu Mieszkania plus - powiedział wiceprezes Bank Osoby prywatne Krajowego Nieruchomości Włodzimierz Stasiak. Jego zdaniem, to stały strumień…

Czytać......