BGKN: chcemy włączyć 500 do zdolności czynszowej przy Miejscu zamieszkania plus  Pieniądze

Planujemy włączyć 500 oraz do oceny zdolności czynszowej najemców mieszkań realizowanych w zakresie pilotażu Mieszkania plus - powiedział wiceprezes Bank Osoby prywatne Krajowego Nieruchomości Włodzimierz Stasiak.

Jego zdaniem, to stały strumień dochodu gwoli rodziny, który powinien być uwzględniany także przy ocenie zdolności kredytowej, np. tuż przy zakupie mieszkania.

Stasiak przypomniał, że obecnie świadczenia z programu 500 dodatkowo "nie są uwzględniane obok ocenie zdolności kredytowej i czynszowej". Zaznaczył, że "w naszej ocenie, z punktu widzenia zarządzania ryzykiem kredytowym i oceny zdolności czynszowej, jest to stały i pewny strumień dochodu na rzecz

Już ponad jednej, 7 mln Polaków płaci za najem

rodziny jak i również jak najbardziej należy go włączać do wyliczeń" - zauważył Stasiak. - Uważamy, że 500 plus musi być brane pod uwagę i dlatego planujemy wziąć pod uwagę to źródło w własnych wyliczeniach, dotyczących zdolności czynszowej w programie Mieszkanie dodatkowo - dodał Stasiak.

Cena za metr

Wiceprezes BGK Nieruchomości (BGKN) powiedział, że "czynsze w lokalach budowanych w ramach programu Mieszkanie plus wynikają z kosztów budowy". Dodał, że "czynsz musi też umożliwić określoną stopę zwrotu gwoli banku, który inwestuje przy mieszkania". Zaznaczył jednak, hdy BGKN dba, "aby wydatki były jak najniższe, przy zachowaniu odpowiednich standardów".

- Chcielibyśmy, żeby średni czynsz wynajmu mieszkania, wyjąwszy uwzględnienia kosztów eksploatacji a także mediów, mieścił się w widełkach od 10 do 20 zł za mkw. - przyznał Stasiak. Po opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 20-40 proc. więcej, zależnie od czasu okresu wykupu i wydatków finansowania. Wiceprezes BGKN zauważył, że "w mniejszych miasteczkach czynsze będą niższe a mianowicie koszt gruntu ma tu znaczenie". Przyznał, że w BGK Nieruchomości "staramy się tak wybierać lokalizacje, aby były jak najtańsze". Tereny muszą jednak spełniać fundamentalne kryterium, czyli "być dobrze skomunikowane transportem publicznym wraz z centrami miasta, w szczególnie to dotyczy dużych miast".

BGK Nieruchomości administruje funduszem odpowiedzialnym za frakcja komercyjną programu Mieszkanie oraz, będącego częścią Narodowego Systemu Mieszkaniowego(NPM). NPM został przyjęty przez rząd we wrześniu 2016 r., zakłada m. in. powstanie tanich budynków na wynajem z możliwością dojścia do własności.

Mieszkanie plus

Mieszkania dodatkowo bez garażów. "To podraża inwestycję"

W ramach programu Mieszkanie plus są budowane już dwa osiedla - w Białej Podlaskiej a także w Jarocinie. Na bieżącym etapie BGKN realizuje tego typu inwestycje, które pozwolą dzięki oddanie min. 80-100 budynków (koszt takiej inwestycji jest wyższy niż 5 mln zł). Trwają też czynności nad ofertą dla małych miejscowości, które zainteresowane istnieją ok. 20-50 mieszkaniami.

W tej chwili BGKN dzierży do dyspozycji 5 mld złotych na program Mieszkanie plus, ale to przed chwilą początek i potencjał inwestycyjny funduszu może wynieść docelowo nawet kilkadziesiąt miliardów złotych. Na koniec 2017 roku kalendarzowego fundusz chce mieć 10 tys. mieszkań w strukturze.

Zgodnie z rządowym programem Mieszkanie plus powstaną m. in. tanie domu na wynajem z alternatywą nabycia do nich uprawnienia własności. W programie są preferowane rodziny wielodzietne i rodziny o niskich przychodach, ale prawo ubiegania się o najem mają posiadać wszyscy obywatele. Według wytycznymi programu Mieszkanie plus, inwestycje mieszkaniowe będą realizowane na gruntach pozyskanych z placówek samorządu terytorialnego, Skarbu Ciebie i spółek z jego udziałem oraz inwestorów własnych.