"Rozsądnie jest wątpić". Udaje się 17. Europejski Kongres Sceptyków

Czy jest sceptycyzm? 17. Europejski Kongres Sceptyków we Wrocławiu

Potocznie sceptykiem nazywa się osobę, która tyczy się krytycznie do wszystkich jak i również wszystkiego. Ale sceptycyzm w charakterze świadoma postawa życiowa oraz sceptycyzm naukowy to nie tak znów prosta umiejętność wątpienia. Nie we całokształt i wszystkich, lecz po dogmaty, ogłaszane ex cathedra prawdy, narzucane z góry sądy. Sceptycyzm to wołanie o dowody, a dlatego nie negacja, lecz nadzieja na pozytywne rozwiązanie trudności.

Gdyby nie sceptycyzm - uważają zwolennicy tejże postawy - nie byłoby postępu naukowego. To wątpliwości bowiem i chęć katalogów rozwiania powodują, że zaczynamy drążyć. A z tego rodzaju kopania wynikają czasem odkrycia o kolosalnym znaczeniu. Jak mawiał Wolter: "bardzo rozsądnie jest wątpić".

Sceptyk wątpi po to, by być szczęśliwym

Sceptycyzm narodził się w starożytnej Grecji. Jak na przykład większość szkół filozoficznych po tym kręgu kulturowym proch być drogą i sposobem na poszukiwanie szczęścia.

Sceptycy uważali, że można je osiągnąć, zachowując spokój. W przeciwieństwie do stoików, którzy z dystansem podchodzili do życiowych zawirowań, sceptycy skupiali się na utrzymywaniu spokoju wobec wszelkiego typu dogmatów, które z reguły uznawali za niebezpieczne, bo siejące chaos. Sceptyk ma powstrzymywać się od czasu wydawania i przyjmowania sądów. Te prawdy, które należało w życiu oszacować, by móc funkcjonować w świecie, poddawano sprawdzianowi prawdopodobieństwa.

17. Europejski Kongres Sceptyków

Sceptycyzm jako postawa filozoficzna i naukowa przetrwał lata. Krytyczne myślenie, potrzeba rozwiewania wątpliwości i szukania niepodważalnych dowodów - to własności sceptyków sprawiają, że glob idzie do przodu.

Sami nie wiemy, jak wielu "wiecznie podających w wątpliwość" jest wśród nas. Po całej Europie prężnie funkcjonują kluby i stowarzyszenia sceptyków, osób reprezentujących najróżniejsze dziedziny - od psychologii, przez religioznawstwo po politykę - które stawiają swoim specjalizacjom rozmaite, bardzo ważne zapytania.

Co roku sceptycy z różnych krajów zjeżdżają się, by debatować na temat aktualnie obowiązujących dogmatach, rozwidlać wątpliwościami na ich temat i szukać dowodów w ich prawdziwość lub do niej brak.

W tym roku już po raz 17. odbędzie się Europejski Kongres Sceptyków. 22-24 września 2017 r. we Wrocławiu Klub Sceptyków Polskich a także Czeski Klub Sceptyków Sisyfos organizują spotkanie, podczas którego akademicy, badacze, zwolennicy jak i również przeciwnicy sceptycyzmu będą mogli porozmawiać o popularnych dziś twierdzeniach z następujących dziedzin:

  • nauka
  • religiapsychologiaGMO
  • pseudonauka
  • edukacja
  • zjawiska paranormalne
  • ezgorcyzmy

O szczegółach zdarzenia można przeczytać na witrynie internetowej euroscepticscon. org.

Budzanowski: wniosek o arbitraż wraz z Gazpromem jest słuszny
co robić w piątek po południu. Co robią w takim przypadku ludzie sukcesu

Co robić w piątek po południu. Co robią w takim przypadku ludzie sukcesu

To, w jaki sposób kończymy tydzień pracy, ma nie tylko ogromny wpływ na naszą produktywność przy kolejnym tygodniu, ale być może decydować też o tym, jak bardzo zrelaksowani będziemy…

Czytać......