Netflix zachęca zatrudnionych, żeby chodzili na konwersacji kwalifikacyjne do… innych firm

Dlaczego warto chodzić na gadki kwalifikacyjne - podejście Netfliksa

Netflix namawia własnych pracowników, by chodzili w rozmowy o pracę do odwiedzenia innych firm i opowiadali menedżerom, z którymi współdziałają na co dzień, które to wyciągnęli z tego kurs. Ma to pomóc wykładzinom w wyznaczeniu sobie doświadczonych celów. Tym sposobem człowiek przekonuje się też o tymże, ile jest wart a mianowicie uważa była szefowa HR-u Netfliksa.

Poza tym Patty McCord, bo na temat niej mowa, mówi, hdy firma to zespół jednostek, a nie rodzina, więc nikt nie powinien się czuć źle z tym, że chodzi na gadki kwalifikacyjne.

McCord posiada dziś własną firmę doradczą, wydała też książkę "Powerful: Building a Culture of Freedom and Responsibility", na temat tym jak tworzy się kulturę wolności i odpowiedzialności w firmach. Przyznaje w niej, że Netflix żaden problem z tym, że pracownicy firmy chodzą na rozmowy o pracę, a nawet ich do tego namawia.

Motywacja do nakreślania celów i kierunków rozwoju

Jak tłumaczy to ekspertka? Do niej zdaniem pomaga to w określeniu celów zawodowych. - Z mojego doświadczenia powstaje, że jesteśmy bardziej szczerzy, gdy rozmawiamy z nieznajomym niż z managerem, spośród którym już trochę pracujemy – mówi McCord. – Wiemy, co nasi managerowie chcą usłyszeć. Ale gdy idziemy na rozmowę spośród nieznajomym i słyszmy zapytanie: co chcesz robić, rozmawiamy: no więc mam parę pomysłów – dodaje ekspertka.

Zobacz też: Szefowa HR Microsoftu w CEE mówi nam, jakie możliwości podziwia w Polakach. I jak zmienia się kulturę pracy w wielkiej firmie

Ile jesteśmy warci jako pracownicy

- Chcemy dowiedzieć się, ile jesteśmy warci dla danej firmy, bo od momentu tej wartości zależy wszak nasze wynagrodzenie – powiada McCord. Szczególnie kobietom radzi, by chodziły na rozmowy o pracę. – Nie czuj się tak, jakbyś zdradzała męża, gdy idziesz na rozmowę kwalifikacyjną. W końcu tylko sprawdzasz, co dzieje się na rynku – dodaje.

Zdobywanie kontaktów

- Powiedzmy, że jesteś na rozmowie, nie chcesz pracować w danej firmie, lecz bardzo odpowiadają ci się ludzie, których poznałeś. W ten sposób zdobyłeś kontakt do ludzi, których możesz ściągnąć do prywatnej firmy – podpowiada ekspertka.

Doceń to, jakie możliwości masz

Czasem okazuje się, że tam, gdzie nas nie dzierży, wcale nie jest dobrze.

- Znam osób, którzy po rozmowie w innej firmie, wracali jak i również mówili: byłem przekonany, iż tamta firma jest dużo fajniejsza i że w tym miejscu jest dużo więcej możności. Jednak uzmysłowiłem sobie, wówczas gdy tam byłem i usiedliśmy do rozmowy, że niesłychanie lubię to, co robię i jestem szczęśliwy, że zostaję – opowiada McCord.

Ona sama nie zaakceptować pracuje już w Netfliksie, ale ta firma wciąż nie zmieniła swojego nastawienia do tego tematu. Na jej stronie www można przeczytać:

Przytomność tego, że inne spółki szybko zatrudniłyby cię, o ile zrezygnowałbyś z pracy na rzecz Netfliksa, jest przyjemna. Pójście od czasu do czasu na rozmowy o robotę jest zdrowe i motywuje pracowników do tego, aby rozmawiali ze swoimi managerami o tym, czego się nauczyli, robiąc to.

Netflix znalazł się na liście najlepszych pracodawców spośród branży technologicznej 2017 roku (stworzonej przez LinkedIna). Realne więc, że pracownicy przedsiębiorstwa doceniają jej otwartość.

Automatyzacja jest nieopłacalna problem fabryk Tesli
czy jest sceptycyzm? 17. Europejski Kongres Sceptyków we Wrocławiu

Czy jest sceptycyzm? 17. Europejski Kongres Sceptyków we Wrocławiu

Potocznie sceptykiem nazywa się osobę, która tyczy się krytycznie do wszystkich jak i również wszystkiego. Ale sceptycyzm w charakterze świadoma postawa życiowa oraz sceptycyzm naukowy to nie tak znów prosta umiejętność…

Czytać......
co robić w piątek po południu. Co robią w takim przypadku ludzie sukcesu

Co robić w piątek po południu. Co robią w takim przypadku ludzie sukcesu

To, w jaki sposób kończymy tydzień pracy, ma nie tylko ogromny wpływ na naszą produktywność przy kolejnym tygodniu, ale być może decydować też o tym, jak bardzo zrelaksowani będziemy…

Czytać......