S / 4 HANA Finance – omówienie

17 lutego 2021
Category: Który Jest

SAP S4HANA Finance (dawniej SAP Simple Finance) zawiera wiele nowych funkcji, takich jak uniwersalny dziennik, usprawniony projekt i analityka w czasie rzeczywistym. Nowy moduł SAP Asset Accounting (FI-AA) jest jednym z przykładów modułu finansowego, który został przeprojektowany w pakiecie S / 4HANA w celu zwiększenia wydajności procesów w całym cyklu życia aktywów.

S / 4HANA obiecuje przyspieszyć czas potrzebny na zamknięcie finansowe, poprawić dane finansowe dotyczące należności i zobowiązań oraz zapewnić lepsze procesy biznesowe do celów rachunkowości zarządczej i planowania finansowego.

Odkąd firma SAP ogłosiła wydanie SAP S / 4HANA Finance (wówczas zwanej SAP Simple Finance) na początku 2014 r., Powstało wiele nieporozumień co do tego, o co chodzi w tym produkcie. Większość ludzi, w tym klienci SAP, sądziła, że ​​jest to podmoduł księgowości i kontrolingu finansowego (FI / CO), który jest w pewien sposób prostszy w konfiguracji niż nakład pracy wymagany obecnie w pakiecie ERP.

Jeśli jesteś nowym użytkownikiem SAP FI, ​​możesz najpierw zacząć od tego bloga:

Co to jest SAP Financial Accounting?

Po napotkaniu zamieszania wokół SAP S / 4HANA Finance, zdecydowałem się podsumować, co oznacza SAP S / 4HANA Finance z perspektywy biznesowej. Po pierwsze, aby zrozumieć, czym jest SAP S / 4HANA Finance, konieczne jest zrozumienie drogi SAP do SAP HANA, ponieważ jest ona ściśle powiązana nie tylko z SAP S / 4HANA Finance, ale także z DNA SAP.

Co to jest S / 4 HANA Finance?

Zanim odpowiem na to pytanie, wyjaśnię, czym jest SAP S / 4HANA. Jest to pakiet SAP ERP 6.0, który jest w pełni zdolny do pracy na bazie danych SAP HANA. SAP S4 / HANA Finance idzie o krok dalej. Poszczególne kluczowe komponenty poprzedniego pakietu FI / CO zostały ponownie zakodowane, aby mogły w pełni wykorzystać potencjał SAP HANA.

SAP Simple Finance (wersja 1.0), który został wydany w 2014 r., Był wersją dodatkową zoptymalizowaną pod kątem SAP HANA dla modułu Księgowość finansowa w SAP Business Suite. Dla porównania, SAP Simple Finance 2.0 jest częścią produktu SAP S / 4HANA, który został wydany w 2015 r. SAP Simple Finance 2.0 jest przeprojektowanym i ponownie zakodowanym następcą SAP Simple Finance 1.0.

Uwaga: obecnie S / 4HANA Finance jest dostępny zarówno w wersji lokalnej, jak iw chmurze. Wersja chmurowa jest stale ulepszana w około kwartalnych wydaniach. Po wydaniu 1503 nastąpiło 1505, 1508 i 1511. (Dla tych z Was, którzy są nowicjuszami w nowej konwencji numerowania wersji SAP, pierwsze dwie cyfry oznaczają rok (w tym przypadku 2015), a ostatnie dwie cyfry odnoszą się do miesiąca roku. Wersja lokalna jest ulepszana co roku.

Od września 2015 r. Termin SAP Simple Finance jest przestarzały. Zastąpiony terminem SAP S / 4HANA Finance. W dalszej części artykułu używam terminu S / 4HANA Finance i skupiam się na lokalnej wersji S / 4HANA Finance, w szczególności na wersji 1503 znanej wcześniej jako Simple Finance 2.0.

Ponieważ SAP S4 / HANA Finance jest częścią pakietu S / 4HANA, należy koniecznie zrozumieć, że S / 4HANA składa się z czterech komponentów:

  • Komponent funkcjonalny / podstawowy: SAP zapewnia różne możliwości finansowe i ulepszenia jako część komponentu funkcjonalnego / podstawowego. Musisz być na co najmniej SAP Net Weaver 7.4, SAP ERP Central Component (ECC) 6.0 Enhancement Package 7 i SAP HANA w wersji 1.0, aby móc rozważyć projekt migracji lub upgrade do S / 4HANA. Migracja do S / 4HANA z ECC 6.0 to funkcjonalne uaktualnienie, które obejmuje migrację tabel transakcyjnych.
  • Komponent prezentacji / doświadczenia użytkownika (UX): Ten oparty na SAP Fiori komponent GUI pomaga w interakcji z podstawowym komponentem za pośrednictwem przyjaznych dla użytkownika ekranów Fiori. Wymaga SAP Net Weaver 7.4 i SAP Gateway w wersji 2.0. Należy pamiętać, że jest to składnik opcjonalny i można kontynuować korzystanie z istniejącego interfejsu GUI SAP lub programu Net Weaver Business Client jako interfejsu użytkownika.Komponent raportowania / analizy: ten komponent umożliwia raportowanie i analizy w czasie rzeczywistym przy użyciu gotowych widoków HANA Live. Wymagania wstępne dotyczące instalacji to SAP HANA Live 1.0 dla SAP ERP i SAP HANA. To także jest komponentem opcjonalnym.Komponent aplikacji: ten komponent to zbiór aplikacji analitycznych z pakietu Financials dla kluczowych decydentów finansowych w przedsiębiorstwie.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy