Jak wyglądałaby Ziemia, gdyby stopniał cały lód

Co byłoby, gdyby stopniał lód

Jeśli odrzucić przestaniemy wykorzystywać paliw kopalnych i emitować do atmosfery dwutlenku węgla, to zmiany klimatyczne przyczynią się ostatecznie do roztopienia lodu na biegunach i szczytach gór. Z obliczeń National Geographic wynika, że poziom wód podniósłby się o 65 metrów. Zniknęłyby przybrzeżne metropolie, takie jak Miami, Buenos Aires czy Kair.

Amerykański Business Insider przygotował animowaną mapę, która wskazuje, jak wyglądałby świat, o ile ten czarny scenariusz się zrealizował.

Naukowcy twierdzą, że już pod wystarczy tego wieku części Gleby nie będą nadawały się do życia. Zmiany klimatyczne skutkować mogą głodem, suszami, potopami, zarazą, zanieczyszczeniem oceanów i falami upałów.

Foto: Alex Kuzoian/Business Insider

David Wallace-Wells w artykule w magazynie New York opisywał w ostatnim czasie, że czynniki te mają możliwość przyczynić się do częstszych wojen i upadków gospodarek.

Topnienie pokryw lodowych i lodowców podniesie poziomy wód i zmieni wybrzeża. Miami i całe wschodnie wybrzeże USA trafi w takim przypadku pod wodę.

Foto: Alex Kuzoian/Business Insider

Europa pożegnałaby się z Londynem, Wenecją jak i również całą Holandią.

Foto: Alex Kuzoian/Business Insider

Woda pochłonęłaby Bangladesz, w którym mieszka dziś 160 milionów ludzi, zaś także Kalkutę – wraz z populacją rzędu 4, 6 miliona. Poszerzenie delty Mekongu sprawi, że Góry Kardomonowe Kambodży staną się wyspą.

Foto: Alex Kuzoian/Business Insider

Australia straciłaby sporą część wybrzeża, w którym mieszka około 80 proc. populacji kraju.

Foto: Alex Kuzoian/Business Insider

Szanghaj wciągnęłoby Morze Wschodniochińskie.

Foto: Alex Kuzoian/Business Insider

W Ameryce Południowej zniknęłaby Nizina Amazonki, a także obszary wokół koryta Paragwaj. Zniszczone zostałoby m. in. Buenos Aires.

Foto: Alex Kuzoian/Business Insider

Afryka straciłaby mniej terenów w zestawieniu z innymi kontynentami. Fale upałów sprawiłyby jednak, hdy duża część terenów byłaby nie do zamieszkania.

Foto: Alex Kuzoian/Business Insider

Obecnie w naszej planecie znajduje się ponad 20 milionów kilometrów sześciennych lodu. Według poniektórych naukowców, minęłoby co najmniej 5 tysięcy lat, przedtem cały zniknąłby z polskiej planety. W ciągu życia następnego pokolenia, niektóre miasta mogą już jednak przestać istnieć, o ile nie zaakceptować zmniejszymy emisji dwutlenku węgla.

Foto: Alex Kuzoian/Business Insider

Poniżej wideo:

apple wyprodukuje reality-show dla informatyków aplikacji

Apple wyprodukuje reality-show dla informatyków aplikacji

To będzie trochę dla ludzi marzących o sławie, którą dają systemy telewizyjne i jednocześnie potrafiących tworzyć aplikacje działające np. na iPhone’ach. Apple rozpoczęło właśnie casting do swego pierwszego telewizyjnego reality-show.…

Czytać......
app Store - spada cyfra pobrań aplikacji w oddziale Apple’a

App Store - spada cyfra pobrań aplikacji w oddziale Apple’a

Liczba pobrań z App Store – sklepu Apple’a z aplikacjami – zmalała po raz pierwszy od co najmniej czterech lat, a możliwe, że po raz 1-wszy zupełnie. Za nowe dane odpowiada…

Czytać......