ZDM usuwa porzucone hulajnogi Lime z chodników. Firma nie może ich odebrać

Hulajnogi Lime na chodnikach. ZDM usuwa porzucony sprzęt

Drogowcy usunęli w ostatnim czasie ze stołecznych ulic przeszło 85 hulajnóg należących do firmy Lime, która pozwala wypożyczanie ich na minuty. Rzeczniczka ZDM Karolina Gałecka zaznacza, że problemy połączone z hulajnogami przybierają na sile z miesiąca w miesiąc.

Elektryczne hulajnogi firmy Lime dostępne będą w Polsce od października 2018 r. we Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie. By z nich skorzystać, należy zainstalować bezpłatną aplikację Lime. Dzięki niej można metrów. in. zlokalizować hulajnogę, zbadać poziom jej naładowania jak i również prognozowany zasięg. Po zakończeniu przejazdu urządzenie można pozostawić w dowolnym miejscu, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Karolina Gałecka zaznacza jednak, że użytkownicy zostawiają gryzie często gdzie popadnie, wyjąwszy uwzględnienia bezpieczeństwa pieszych i innych użytkowników przestrzeni miejskiej. W związku z tym od ponad tygodnia drogowcy z Zarządu Dróg Miastowych usuwają stwarzające zagrożenie wyposażenia.

Gałecka podkreśliła, hdy te działania ZDM nie mają na celu zwalczania hulajnogi jako środka lokomocji. – Nie chcemy spośród nimi walczyć, wręcz popieramy ten środek, bo popieramy każdy pomysł, który przesądza alternatywę dla samochodów w centrum miasta – zaznaczyła rzeczniczka Zarządu Dróg Powiatowych.

– Gdy spółka ta wchodziła do Stolicy kraju, zwracaliśmy uwagę na szereg problemów, jakie mogą powstać przy usłudze tego rodzaju. W tej chwili okazuje się, że te problemy przybierają na sile z miesiąca na miech – powiedziała Gałecka.

Hulajnogi Lime na chodnikach

Jednym z problemów jest rzecz poruszania się użytkowników hulajnóg chodnikiem.

Prawo mówi, że osoba dzięki hulajnodze jest pieszym, a pieszy powinien poruszać się po chodniku. Naszym według, to niebezpieczne – zaznaczyła, zwracając przy tym uwagę w to, iż elektryczna hulajnoga porusza się z prędkością nawet do 25 km/h.

– Wystosowaliśmy pismo do Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o nowelizację tych przepisów i o dostosowanie ich do aktualnych warunków – poinformowała Karolina Gałecka. Argumentem za tym ma być to, że "osoba na hulajnodze może zwyczajnie stwarzać zagrożenie dla pieszego".

Porzucane hulajnogi

Rzecznika ZDM dodała:

Drugą rzeczą jest to, że owe hulajnogi są porozrzucane. Apelowaliśmy od początku o organizację miejsca, w którym mogłyby one stacjonować. Firma powinien przyjmować odpowiedzialność za ekwipunek, który użytkownicy zostawiają przy pasie drogowym. W związku z tym, oczekujemy od momentu firmy edukacji w obrębie bezpiecznego korzystania z hulajnogi, an obowiązek takiej edukacji spoczywa na właścicielu tych udostępnianych urządzeń.

Gałecka podkreśliła, że ZDM wystosował pismo do firmy Lime, w którym wyrażono opinię, iż "firma ta odrzucić nadzoruje sposobu zostawiania sprzętu przez użytkowników sprzętu, natomiast ten nie zawsze jest bezpieczny dla użytkowników dróg". – Poinformowaliśmy również, że w przypadku otrzymywanych przez nas zgłoszeń, skarg odnoszących się nieprawidłowo zaparkowanych hulajnóg, oczekujemy niezwłocznej reakcji - firma powinna usunąć sprzęt, przestawić go i wyciągnąć konsekwencje wobec użytkowników – zaznaczyła rzeczniczka ZDM.

– Poinformowaliśmy ich też, iż jeśli nie będzie reakcji z ich strony, to my będziemy usuwać hulajnogi z dróg. W ten sposób usunęliśmy już 85 hulajnóg - usuwamy je jako przedmioty porzucone, pozostawione w pasie drogi wyjąwszy zezwolenia zarządu drogi – powiedziała Gałecka. Za zdjęte w tym trybie towary istnieje kara administracyjna.

Lime nie może zdobyć sprzętu

Aby firma Lime odzyskała zabrane przez Zarząd Szos Miejskich hulajnogi, drogowcy muszą otrzymać opłatę. Konieczne jest też przedstawienie dokumentów oferujących o tym, że spółka ta ma zarejestrowaną czynność w Polsce oraz że hulajnogi są jej własnością. Gałecka podkreśliła, że firma Lime nie spełniła żadnego z tych warunków, toteż nie może odzyskać sprzętu. Zapowiedziała, że hulajnogi w dalszym ciągu będą usuwane na takich samych zasadach co do tej pory.

Biuro prasowe spółki Lime poinformowało Polską Agencję Prasową, że użytkownicy zachęcani są "do odpowiedzialnego wykorzystywania hulajnóg oraz szacunku do pozostałych uczestników ruchu także podczas jazdy, jak i pozostawiając je po zakończeniu przejazdu". W komunikacie czytamy, że "każdy użytkownik, jeszcze przed pierwszym przejazdem, dowiaduje się bezpośrednio w programów o zasadach m. in. właściwego parkowania hulajnóg. Uruchomiliśmy także globalną kampanię o nazwie Respect the Ride, w ramach której zapraszamy użytkowników do podpisania deklaracji zasad odpowiedzianego poruszania się po mieście, w tym również parkowania".

Biuro prasowe firmy wskazało też nan obowiązek wykonania zdjęcia hulajnogi przed zakończeniem przejazdu. Wskazano również na to, iż "we wszystkich miastach, przy których funkcjonuje firma, współpracujemy ze służbami miejskimi, by zapewnić mieszkańcom wygodne jak i również bezpieczne korzystanie z naszych hulajnóg".

– Za sprawą modułowi GPS i komunikacji 3G położenie hulajnóg Lime jest monitorowane, a rozładowane urządzenia są zbierane, w przypadku potrzeby serwisowane i rozmieszczane ponownie we właściwych obszarach – czytamy w komunikacie.

Hulajnogi osiągają maksymalną prędkość 25 kilometrów w godzinę, mają zasięg do granic możliwości 35 kilometrów i silnik o mocy 250 watów.

Brytyjskie firmy czipują pracowników. Wydaje się głośny sprzeciw Tech
green City Solutions wygrywa Smogathon 2016

Green City Solutions wygrywa Smogathon 2016

Tegoroczny Smogathon (konkurs dla inżynierów, naukowców, uczniów, którzy chcą walczyć wraz z smogiem - red. ) wygrała niemiecka firma Green City Solutions z planem CityTree (miejskie drzewo). Wbrew nazwie nie proponuje…

Czytać......
futurolog Peter C. Bishop w ten sposób, co nas czeka po przyszłości

Futurolog Peter C. Bishop w ten sposób, co nas czeka po przyszłości

Czekam na niego coraz dłużej. Na ten rozmowa pojechałem aż do Krakowa, i to w sobotę. Zdążyłem wypić dwie kawy, a mojego rozmówcy ciągle nie ma. Ostatecznie się pojawia. …

Czytać......
edytowanie genów - kolejny przełomowy eksperyment

Edytowanie genów - kolejny przełomowy eksperyment

Naukowcy ponownie sięgnęli po "genetyczne nożyce". Jesienią 2016 roku glob obiegła informacja o pierwszym teście techniki edytowania genów na pacjencie chorym dzięki nowotwór. Teraz mamy kolejny przełom – amerykańscy badacze z…

Czytać......
co byłoby, gdyby stopniał lód

Co byłoby, gdyby stopniał lód

Jeśli odrzucić przestaniemy wykorzystywać paliw kopalnych i emitować do atmosfery dwutlenku węgla, to zmiany klimatyczne przyczynią się ostatecznie do roztopienia lodu na biegunach i szczytach gór. Z obliczeń National Geographic wynika…

Czytać......
apple wyprodukuje reality-show dla informatyków aplikacji

Apple wyprodukuje reality-show dla informatyków aplikacji

To będzie trochę dla ludzi marzących o sławie, którą dają systemy telewizyjne i jednocześnie potrafiących tworzyć aplikacje działające np. na iPhone’ach. Apple rozpoczęło właśnie casting do swego pierwszego telewizyjnego reality-show.…

Czytać......