Naukowcy wymienili niesprawny gen w ludzkim zarodku. Co to dla naszą firmę oznacza?

Edytowanie genów - kolejny przełomowy eksperyment

Naukowcy ponownie sięgnęli po "genetyczne nożyce". Jesienią 2016 roku glob obiegła informacja o pierwszym teście techniki edytowania genów na pacjencie chorym dzięki nowotwór. Teraz mamy kolejny przełom – amerykańscy badacze z pomocą kolegów z Korei Południowej wymienili wadliwy gen w ludzkim zarodku.

To dwa zupełnie rozmaite eksperymenty, ale przy obu użyto metody CRISPR-Cas9, jaka pozwala wycinać geny z genomu i wstawiać nowe, zdrowe.

Amerykanie pracowali na zarodkach z mutacją mogącą powodować bardzo znaczną chorobę serca (po eksperymencie zostały one zniszczone). Być może ona doprowadzić do nagłej śmierci. Choruje na tą kobietą 1 na 500 osób, a w niektórych społecznościach 1 na 100, więc jest dość częsta.

O tym, co znaczy najnowszy eksperyment badaczy i czy to kolejny zwrot rozmawiamy z prof. Ewą Bartnik z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Marta Bellon, Business Insider Polska: Naukowcom na raz pierwszy udało się wymienić wadliwy gen przy ludzkim zarodku. Co to znaczy i jakie możliwości przed nami otwiera?

Prof. Ewa Bartnik z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego: Naukowcy zajęli się udoskonaleniem metody. Pokrewne prace przeprowadzali Chińczycy, jednak poszło im kiepsko.

Amerykanie pod wodzą Shoukhrata Mitalipova do komórek jajowych zdrowych dawczyń wstrzykiwali plemniki mężczyzny, który miał pewien gen defektywny powodujący chorobę serca. Bardzo troskliwie decydowali, kiedy należy wstrzykiwać systemy naprawcze, czyli proteina i RNA. Stwierdzili, iż gdy zrobi się to w pewnej fazie podziału, otrzymuje się przyzwoite efekty. Naprawionych zostało 70 proc. genów. Nie było efektów ubocznych, które wychodziły przy poprzednich pracach.

Cel badaczy to nie uzdrawianie chorób w sensie ogólnym, a zwiększenie puli zarodków, z których można dobierać zarodki zdrowe. Bo o ile ojciec jest chory, wydaje się nosicielem defektywnego genu, natomiast matka jest zdrowa, wyłącznie połowa zarodków będzie zdrowa. Dzięki tej metodzie wolno sprawić, że zdrowe będą wszystkie.

Foto: Leigh Prather / Shutterstock

Jesteśmy prawdopodobnie dopiero na początku miły do czegoś, co niektóre osoby nazywają kolokwialnie projektowaniem jednostek. Są głosy, że wówczas mocne ingerowanie w przyrodę i biologię.

To nie wydaje się być tak, że pojutrze poczniemy produkować zarodki. Trzeba wspominać, że od naprawiania do odwiedzenia ulepszania jest trochę kroków. W tych eksperymentach, o których teraz mowa, rozchodzi o to, żeby rodzące się dzieci nie zostały chore. A jeśli chcemy, by dzieci miały ogromne IQ, niebieskie oczy jak i również ciemne włosy, trzeba aby modyfikować pół genomu. To jest znacznie bardziej skomplikowane. A w istocie niewykonalne.

Grupa organizacji w tej chwili wyraziła głośny sprzeciw wobec manipulacji w ludzkim embrionach.

Etycy mają teraz sporo roboty. Kilkanaście amerykańskich struktury naukowych wystosowało opinię, że należy kontynuować takie prace, ale nie należy implantować uzyskanych zarodków (akceptowany jest eksperyment na zarodku, jednak nie jest jasne, jakie byłyby dalsze konsekwencje). W tym momencie cele tychże prac są czysto akademickie.

Ludzie, którzy nie zaakceptować akceptują badań prenatalnych, nie zaakceptować będą też prawdopodobnie akceptowali tego typu ingerencji po genom zarodka. Jeżeli się badania prenatalne akceptuje jak i również w rodzinie jest ta choroba, można wybrać zarodki, które nie są nią obarczone. To wszystko się dzieje in vitro, próbuje się ustalić strategię, która umożliwiłaby leczenie zarodków, mających jakiś defekt.

Czy można zaczynać tegoż typu prace z tylko naukową perspektywą pt. ujrzyjmy czy ta metodologia się sprawdzi, czy jesteśmy w stanie zrobić to dobrze niż inni, bez zastanawiania się nad tym, do czego ta metoda ma możliwość zostać użyta?

To wydaje się być sprawa, która nie jest zależne do końca od naukowców. Gdy powstała owca Dolly zaczęto debatować nad tymże co teraz. To, jakie możliwości na idą pieniądze dzięki badania to kwestia walutowa, społeczna i etyczna. Wzory etyczne nie stanowią prawa, ale mogą na odrzucić wpływać.

W krajach, gdzie dozwolone są tego typu badania, jest powiedziane bardzo ostro: zarodki, na jakich są one przeprowadzane, nie mogą być implantowane. Jest bowiem obawa, że te manipulacje mogłyby doprowadzić do jakichś zaburzeń. Natomiast dwa okres temu w Anglii zmieniono prawo, by umożliwić paniom, które mają choroby mitochondrialne, posiadanie zdrowych dzieci.

W tym roku ludzie, jacy się tym zajmują po Newcastle, uzyskali 25 pozwoleń na przeprowadzenie takiej funkcje. Zezwolono jednym słowem dzięki manipulacje przy zarodkach, dosyć specyficznego typu, bo nie zaakceptować rusza się DNA jądrowego, a tylko mitochondria.

W Meksyku w 2016 roku urodził się chłopczyk po takiej procedurze. Tu mamy więc zastosowanie badań naukowych w praktyce, co dopuszcza prawo.

Co do etyki – dyskusje się nadal toczą. Naukowiec chce wiedzieć, jak coś działa.

Jakiś czas temu, na wykładzie dotyczącym problemów etycznych związanych z CRISPR, była przemowa o chorobie powodującej kruchość kości. Opowiadał o niej lekarz i naukowiec, który to sam cierpi na tę chorobę. On pracuje morzem leczeniem zarodków innymi procedurami, by dzieci nie rodziły się z taką dolegliwością. Mówił, że pierwsza odzew matek, które są w ciąży i wiedzą, iż ich dzieci są tą kobietą obarczone, nie jest ta, by usunąć tę ciążę, ale pytają: czy da się coś zrobić. I temu właśnie służą czynności amerykańskich naukowców, którzy mówią: nie pozbywajmy się owego zarodka, a spróbujmy go wyleczyć, jeżeli da się to zrobić, bez jakichkolwiek bądź efektów ubocznych.

Budzanowski: wniosek o arbitraż wraz z Gazpromem jest słuszny
co byłoby, gdyby stopniał lód

Co byłoby, gdyby stopniał lód

Jeśli odrzucić przestaniemy wykorzystywać paliw kopalnych i emitować do atmosfery dwutlenku węgla, to zmiany klimatyczne przyczynią się ostatecznie do roztopienia lodu na biegunach i szczytach gór. Z obliczeń National Geographic wynika…

Czytać......
apple wyprodukuje reality-show dla informatyków aplikacji

Apple wyprodukuje reality-show dla informatyków aplikacji

To będzie trochę dla ludzi marzących o sławie, którą dają systemy telewizyjne i jednocześnie potrafiących tworzyć aplikacje działające np. na iPhone’ach. Apple rozpoczęło właśnie casting do swego pierwszego telewizyjnego reality-show.…

Czytać......
app Store - spada cyfra pobrań aplikacji w oddziale Apple’a

App Store - spada cyfra pobrań aplikacji w oddziale Apple’a

Liczba pobrań z App Store – sklepu Apple’a z aplikacjami – zmalała po raz pierwszy od co najmniej czterech lat, a możliwe, że po raz 1-wszy zupełnie. Za nowe dane odpowiada…

Czytać......