Mech, który to zjada smog. Oto zwycięzca Smogathonu

Green City Solutions wygrywa Smogathon 2016

Tegoroczny Smogathon (konkurs dla inżynierów, naukowców, uczniów, którzy chcą walczyć wraz z smogiem - red. ) wygrała niemiecka firma Green City Solutions z planem CityTree (miejskie drzewo). Wbrew nazwie nie proponuje jednak sadzenia drzew, a mchów. Niezwykłych, bo zmodyfikowanych genetycznie. Tak, by dosłownie pożerały smog.

Firma deklaruje, że instalacje z jej mchu oczyszczają powietrze równie efektywnie jak 275 drzew, które widuje się przy miastach. Potrzebują natomiast 99 proc. mniej przestrzeni niż taka liczba drzew. Owe instalacje składają się coś więcej niż z mchu, ale jak i również inteligentnych czujników, które kontrolują kolonię, systemu nawadniania i paneli słonecznych, co wywołuje, że są samowystarczalne. Stanęły już m. in. w Paryżu, Berlinie i Oslo.

Foto: Green City Solutions / surowce prasowe Instalacja z mchów na targach Innotrans

Na tegoroczne, trzydniowe wydarzenie, w czasie którego uczestnicy pracowali morzem rozwiązaniami technologicznymi, mającymi wspomóc w walce ze smogiem, przyjechało 28 zespołów z 3 kontynentów i szóstej krajów, m. in. z Chin i Kanady.

Oto pozostałe projekty, które dostały się do finału Smogathonu:

 1. Air Matrix – mobilne czujniki do wykrywania cząsteczek smogu, które można wykorzystać do skonstruowania sieci społecznościowych. Po to by na bazie sporo zgromadzonych danych, stworzyć jak najbardziej precyzyjne mapy zanieczyszczenia powietrza.
 2. Cortina – projekt firmy rodzinnej produkującej piece od 1968 roku, jaka zainwestowała w dział badań i rozwoju, i wykorzystując swoją wiedzę oraz kilkunastoletnie doświadczenie, stworzyła kocioł dzięki ekogroszek, niskoemisyjny, czyli spełniający najbardziej restrykcyjne normy emisji spalin. Takie urządzenie a mianowicie jak zapewnia firma - jest w stanie radykalnie zmniejszyć smog.
 3. Novelty RPAS – firma projektująca i produkująca drony zaopatrzone w czujniki. Z pierwotnego pomocą można tworzyć mapy zanieczyszczenia, oznaczać źródła zanieczyszczenia i przeprowadzać tzw. inspekcje termalne pozwalające sprawdzić, z której części budynku ucieka ciepło.
 4. Airly - czujnik, który informuje na temat stopniu zanieczyszczenia powietrza po konkretnym miejscu w określonym momencie dnia i prognozuje, jak bardzo powietrze będzie zanieczyszczone w ciągu następnych kilku dni.
 5. Clair - filtry polimerowe, które są w stanie zatrzymać wszystkie cząsteczki smogu, alternatywa dla stacji HEPA, są wyposażone przy czujniki smogu. Powstają przy Krakowie. Twórcy tego rozwiązania przekonują, że jeśli samorządy będą miały precyzyjne dane na temat, gdzie i jak jest źródłem zanieczyszczeń, pozostaną mogły lepiej lokować ogólne pieniądze, czyli efektywniej zmagać się ze smogiem. Ich według łatwiej będzie przekonać też społeczność danej gminy lub miasta o tym, iż warto zająć się kłopotem. Mierzenie poziomu zanieczyszczenia posiada pomóc też w badaniu efektywności wszystkich podejmowanych działań spod szyldu "walki wraz ze smogiem".
 6. Look O2 - otwarta platforma skomplikowana z niewielkich urządzeń - sensorów "dla każdego". Będą małe, mobilne (mieszczą się w kieszeni) i łączą z platformą w chmurze, dostarczając jej danych. Sensory zostały już zainstalowane m. in. w Opolu, Świeżym Sączu, Kaliszu i Jeleniej Górze. Dostęp do platformy Look O2 jest darmowy.
 7. Origin Technology – sensory, będące całkowicie autorskim rozwiązaniem. Są już do kupienia np. w sklepach Apple'a (startup ma ponad 2 lata). Mogą być instalowane po domach, biurowcach, więcej jeszcze zakładach przemysłowych. Są też instalowane na dronach zasilanych inwencją słoneczną. Dzięki tym czujnikom można tworzyć mapy zakażenia w czasie rzeczywistym jak i również na bieżąco sprawdzać, jakim sposobem przemieszcza się trujące powietrze. Można w ten sposób zidentyfikować np. która warsztat jest źródłem zanieczyszczenia.
 8. Hextio Air – oczyszczacz powietrza do użytku pokojowego o, jak zapewniają stwórcy, bardzo dużej wydajności. Nie zaakceptować potrzeba do niego filtrów. Jest niewielki i kompaktowy.
 9. Easy Solar – aplikacja umożliwiająca projektowanie rozmieszczenia paneli słonecznych, szczegółowe zarządzenie projektami, tworzenie analiz pieniężnych, przygotowywanie kosztorysów oraz ogłoszeń handlowych dla klientów. Do niej twórcy przekonują, że by zwalczyć zanieczyszczenie powietrza, należy sięgnąć do korzeni trudności i zastąpić węgiel naturalnym i odnawialnym źródłem energii.

Smog niszczy wigor. Trzeba działać

Smog to nie tylko problem Krakowa lub Małopolski. To problem całego kraju, do tej okresy niezaadresowany i zbyt rzadko goszczący w dyskusjach globalnych. Problem z zanieczyszczonym powietrzem mają nie tylko duże miasta i nie tylko ów, którym nie sprzyja położenie geograficzne. Smog to również problem np. Rabki – uzdrowiska pulmonologicznego, gdzie właściwość powietrza bywa gorsza niźli w Krakowie. W sezonie grzewczym lepiej omijać ją szerokim łukiem.

Foto: FilmCloud / materiały prasowe Smogathon 2016

Zanieczyszczone powietrze to problem niełatwy, bo złożony. Jego źródłami będą nie tylko stare domowe kotły (które wycofały wraz ze sprzedaży choćby Czechy), ale również zakłady przemysłowe, samochody czy to, czym palimy, czyli trujący odpad węglowy. Dzięki liście najbardziej rakotwórczych w zamian jest Nowa Ruda, Opoczno, Zakopane czy Tomaszów Mazowiecki. A warto wiedzieć, że zanieczyszczone powietrze nie tylko wywołuje choroby nowotworowe. Smog działa podstępnie i szybko – powoduje udary jak i również zawały serca.

- Przez 20 ostatnich czasów nie mówiło się o tym, czym palą od czasu lat Polacy. Dopóki tego problemu nie rozwiążemy, nie ma mowy o schludnym powietrzu – mówi Andrzej Guła z Krakowskiego Alertu Smogowego. - Programy opieki powietrza w gminach stoją w miejscu. Natomiast są to inicjatywy bardzo cenne, bo mogą wspomóc nam w walce wraz ze smogiem. Mam świadomość, iż niektóre z projektów, uczestniczących w tegorocznym Smogathonie, są zupełnie kosmiczne. Ale jestem przekonany, że w ciągu kolejnych kilku lat cząstka z nich zostanie realizowana. Należy pamiętać, że atmosferę nie zna granic. Należy więc działać kompleksowo, wówczas odpowiedzialność coś znacznie więcej aniżeli tylko każdego spośród nas czy samorządów, ale także władz krajowych – podkreśla Guła.

Czujniki nie rozwiążą problemu smogu, ale mogą pomóc po podniesieniu świadomości mieszkańców i przyczynić się do owego, by walka z nim przyniosła lepsze efekty. Podobnie drony. Nowoczesne kotły i instalacje solarne mogą spowodować, że przegonimy trujące atmosfera. Ale żadne rozwiązania nie pomogą, jeśli nie zostanie woli dodatkowo, by pracować. To zdanie, które najczęściej padało ze smogathonowej sceny.

Tagi: startupy innowacje zdrowie Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

futurolog Peter C. Bishop w ten sposób, co nas czeka po przyszłości

Futurolog Peter C. Bishop w ten sposób, co nas czeka po przyszłości

Czekam na niego coraz dłużej. Na ten rozmowa pojechałem aż do Krakowa, i to w sobotę. Zdążyłem wypić dwie kawy, a mojego rozmówcy ciągle nie ma. Ostatecznie się pojawia. …

Czytać......
edytowanie genów - kolejny przełomowy eksperyment

Edytowanie genów - kolejny przełomowy eksperyment

Naukowcy ponownie sięgnęli po "genetyczne nożyce". Jesienią 2016 roku glob obiegła informacja o pierwszym teście techniki edytowania genów na pacjencie chorym dzięki nowotwór. Teraz mamy kolejny przełom – amerykańscy badacze z…

Czytać......
co byłoby, gdyby stopniał lód

Co byłoby, gdyby stopniał lód

Jeśli odrzucić przestaniemy wykorzystywać paliw kopalnych i emitować do atmosfery dwutlenku węgla, to zmiany klimatyczne przyczynią się ostatecznie do roztopienia lodu na biegunach i szczytach gór. Z obliczeń National Geographic wynika…

Czytać......
apple wyprodukuje reality-show dla informatyków aplikacji

Apple wyprodukuje reality-show dla informatyków aplikacji

To będzie trochę dla ludzi marzących o sławie, którą dają systemy telewizyjne i jednocześnie potrafiących tworzyć aplikacje działające np. na iPhone’ach. Apple rozpoczęło właśnie casting do swego pierwszego telewizyjnego reality-show.…

Czytać......
app Store - spada cyfra pobrań aplikacji w oddziale Apple’a

App Store - spada cyfra pobrań aplikacji w oddziale Apple’a

Liczba pobrań z App Store – sklepu Apple’a z aplikacjami – zmalała po raz pierwszy od co najmniej czterech lat, a możliwe, że po raz 1-wszy zupełnie. Za nowe dane odpowiada…

Czytać......