W budżecie chronione pieniądze na 300 plus i 500 plus

300 plus i 500 dodatkowo - pieniądze zabezpieczone w budżecie na 2019 r.

W budżecie projektowanym dzięki 2019 r. są zabezpieczone środki na sztandarowe aplikacje społeczne rządu takie jak 500 plus i "Dobry start", czyli 500 oraz - zapewnił we wtorek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Pytany, lub może dojść do protestów różnych grup zawodowych, w związku z oczekiwaniami przyrostu płac, odpowiedział, że na ogół, gdy wyniki gospodarcze poprawiają się, rosną też wyczekiwania wzrostu wynagrodzeń.

Rząd ma zająć się we wtorek wstępnym projektem budżetu na 2019 rok. W czerwcu Rada Ministrów przyjęła założenia przyszłorocznego budżetu, to znaczy przygotowane przez resort zasobów m. in. prognozowane wielkości makroekonomiczne, stanowiące podstawę do odwiedzenia opracowania projektu ustawy budżetowej.

Zapytany we wtorek w Polskim Radiu dwudziestu czterech o wtorkowe posiedzenie rządu Dworczyk powiedział, że budżet będzie jedną z zasadniczych spraw, które będą omawiane nie tylko za zakupach grupowych posiedzeniu rządu, ale również przy "najbliższych dniach".

- Sytuacja gospodarcza jest bardzo dobra. W drugim kwartale mieliśmy wzrost PKB poniżej 5 proc. To był najwyższy wzrost PKB przy Unii Europejskiej, ale wraz z drugiej strony jest także szereg wyzwań, szereg rozmaitego rodzaju spraw, z jakimi musi zmierzyć się rząd. Będziemy na pewno o tym rozmawiać i pozostaniemy chcieli budżet skonstruować wraz z jednej strony odpowiedzialny, spośród drugiej strony tak, aby odpowiedzieć na jak multum potrzeb ze strony Polaków - powiedział.

Zobacz także: 300 złotych wyprawki dla każdego ucznia. Oto wszystko, co jesteś zobligowany wiedzieć o nowym projekcie PiS

Sztandarowe programy zabezpieczone

Dworczyk przywołał również, poniedziałkową wypowiedź minister finansów Teresy Czerwińskiej, że budżet jest wnikliwie przygotowany oraz że będą w nim zabezpieczone środki na szereg programów społecznych. Szef kancelarii premiera zapytany, o jakie programy społeczne chodzi, odpowiedział, że na temat "sztandarowe programy takie jak 500 plus, czy Porządny start, czyli wyprawka na rzecz każdego ucznia".

- Trzeba też pamiętać, hdy są duże pieniądze, które były potrzebne, żeby zrealizować naszą obietnicę wyborczą, jaką zrealizowaliśmy, czyli obniżenie stuleciu emerytalnego - dodał. Jak mówił zabezpieczone są też "pieniądze na rozwój edukacji, na różnego rodzaju innowacyjne przedsięwzięcia, na tego typu działania, które doprowadzą do odwiedzenia rozwoju polskiej gospodarki, do odwiedzenia wzrostu jej konkurencyjności".

Jak złożyć wniosek o 300 plus?

Świadczenie 300 plus przysługuje raz w roku dzieciom, które odrzucić ukończyły 20 lat (w przypadku dzieci niepełnosprawnych próg ten wynosi 24 lata).. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek. Trzeba zrobić to do 30 listopada. Jest ono przyznawane niezależnie od dochodu. Wzór wniosku można znaleźć TUTAJ.

Od 1 lipca wnioski można wypełniać online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia. mrpips. gov. pl (trzeba założyć konto) oraz przez bankowość elektroniczną. Od 1 sierpnia komentarze można złożyć także trasą tradycyjną (papierową). Wypełniony dokument należy wówczas zanieść do odwiedzenia urzędu miasta/gminy, ośrodka pomocy społecznej lub w odmiennej jednostki organizacyjnej (np. centrum świadczeń) właściwej dla miejsca zamieszkania rodzica ubiegającego się o wyprawkę.

Podwyżki w sektorze publicznym

Szef biurze prawnym premiera Michał Dworczyk po wywiadzie zaznaczył ponadto, iż dane dotyczące m. in. PKB, czy spadku bezrobocia są bardzo dobre, lecz - zaznaczył - "różnego rodzaju zobowiązania budżetowe istnieją również duże".

- Na przyszły rok zostało przewidziane 2, 4 mld zł na podwyżki po sektorze budżetowym. Także na wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli. W wielu sektorach będą te podwyżki jak i również wzrosty płac, ale należy też uczciwie mówić, hdy nie sposób jest urzeczywistniać w krótkim czasie każdego oczekiwań. Zwłaszcza, że zaniedbywania w różnych obszarach was przez lata narosły niesłychanie duże i teraz przy sposób odpowiedzialny trzeba konkretne rzeczy zmieniać i wprowadzać też pewne reformy a mianowicie powiedział szef KPRM.

10 tys. plus dla rencistów. Szydło zabiera głos

10 tys. plus dla rencistów. Szydło zabiera głos

- Rząd zastanawia się nad rozmaitymi wariantami mającymi zachęcić Polaków do pozostania na branży pracy, a program 10000+ - to jeden wraz z pomysłów - mówiła na konferencji prasowej…

Czytać......