Wady i zalety aniołów

17 lutego 2021
Category: Które Możesz

Dowiedz się, czy inwestor-anioł jest odpowiedni dla Twojej małej firmy

  • Dzielić
  • Kołek
  • E-mail

Buena Vista Images / Getty Images

Inwestor-anioł to osoba, która inwestuje w nowe lub małe przedsięwzięcie biznesowe, zapewniając kapitał na rozpoczęcie działalności lub ekspansję. Aniołowie inwestorzy to zazwyczaj osoby, które mają wolne środki pieniężne i szukają wyższej stopy zwrotu niż ta, którą zapewniłyby bardziej tradycyjne inwestycje. Inwestor-anioł zazwyczaj oczekuje zwrotu w wysokości 25 procent lub więcej.

Inwestycja anioła to forma finansowania kapitałowego – inwestor zapewnia finansowanie w zamian za objęcie pozycji kapitałowej w spółce. Finansowanie kapitałowe jest zwykle wykorzystywane przez przedsiębiorstwa niemające siedziby, które nie mają wystarczających przepływów pieniężnych lub zabezpieczenia, aby zabezpieczyć kredyty biznesowe od instytucji finansowych.

Inwestorzy-aniołowie wypełniają lukę między finansowaniem na małą skalę zapewnianym przez rodzinę i przyjaciół a inwestorami wysokiego ryzyka. Przyciąganie aniołów biznesu nie zawsze jest łatwe, ale są rzeczy, które możesz zrobić. Po pierwsze, zastanów się, czy inwestowanie w anioła jest naprawdę dla Ciebie i Twojej firmy.

Zalety i wady aniołów inwestorów dla właścicieli firm

Dużą zaletą jest to, że finansowanie inwestycji aniołów jest znacznie mniej ryzykowne niż finansowanie dłużne. W przeciwieństwie do pożyczki, zainwestowany kapitał nie musi być zwracany w przypadku niepowodzenia biznesowego. Większość aniołów biznesu rozumie biznes i przyjmuje perspektywę długoterminową. Ponadto inwestor-anioł często szuka osobistej okazji, a także inwestycji.

Podstawową wadą korzystania z aniołów biznesu jest utrata całkowitej kontroli jako współwłaściciel. Twój anioł-inwestor będzie miał wpływ na sposób prowadzenia firmy, a także otrzyma część zysków, gdy firma zostanie sprzedana. W przypadku finansowania dłużnego instytucja pożyczkowa nie ma kontroli nad działalnością Twojej firmy i nie bierze udziału w zyskach.

Typowe źródła aniołów biznesu

Inwestor aniołów to pojęcie dość ogólne, a tego typu inwestorów można znaleźć w kilku różnych formach. Inwestycje aniołów zwykle pochodzą z:

  • Rodzina i przyjaciele: jest to zdecydowanie najczęstsze źródło finansowania nowych firm, które są zainteresowane znalezieniem pieniędzy na rozpoczęcie działalności, i dla wielu jest to jedyna opcja. Biorąc pod uwagę wysoki wskaźnik niepowodzeń w przypadku nowych firm, jest to również ryzykowne pod względem możliwego wpływu na relacje, jeśli biznes nie odniesie sukcesu. Ważne jest, aby z góry podejść do ryzyka niepowodzenia.
  • Osoby zamożne: Innym dobrym źródłem są ludzie biznesu, lekarze, prawnicy i inne osoby, które mają wysoką wartość netto i są skłonne zainwestować do (zazwyczaj) 500 000 USD w zamian za kapitał. Często odbywa się to ustnie za pośrednictwem partnerów biznesowych lub stowarzyszeń, takich jak lokalna Izba Handlowa.
  • Grupy: Anioły w coraz większym stopniu działają w ramach konsorcjum aniołów (grupy inwestorów-aniołów), co odpowiednio podnosi ich potencjalny poziom inwestycji. Inwestorzy wpłacają fundusze do konsorcjum, a profesjonalny zespół zarządzający konsorcjum wybiera inwestycje.
  • Finansowanie społecznościowe: forma grupy inwestującej online, finansowanie społecznościowe polega na pozyskiwaniu funduszy przez duże grupy osób fizycznych, które inwestują kwoty nawet do 1000 USD.

Komunikuj się przed podjęciem decyzji

Ważne jest, aby każdy przedsiębiorca, który myśli o przyjęciu inwestycji anioła, był bardzo jasny, na przykład, co inwestor wnosi do transakcji oprócz pieniędzy, na przykład doświadczenie w operacjach biznesowych lub dostęp do dobrych dostawców. Chciałbyś również zrozumieć, z czym chciałby pracować anioł-inwestor, ponieważ ta osoba może mieć własne sprzeczne pomysły dotyczące sposobu prowadzenia Twojej firmy.

Ważne jest również posiadanie kompleksowego biznesplanu. Jako mała firma będziesz go potrzebować, aby uzyskać finansowanie od pożyczkodawców lub inwestorów.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy