Goldman ukarany grzywną 120 mln dolarów  Giełda

Goldman Sachs ma pokryć koszta 120 mln dolarów w zakresie kary nałożonej na pula przez amerykańskie władze federalne za celowe działanie dla własnych korzyści. To już trzeci przypadek ukarania banków za nieuczciwe transakcje powiązane ze wskaźnikiem ISDAfix. Wcześniej Komisja nakazała zapłacenie kary bankom Barclays i Citibank.

Jak stwierdziła po środę Amerykańska Komisja ds. Rynku Kontraktów Terminowych (CFTC), traderzy banku Goldman, w niniejszym szef amerykańskiego pionu Interest Rate Products Trading Group, wykorzystywali transakcje i sprokurowane raporty w celu manipulowania wskaźnikiem wskaźnik dla przyrządów pochodnych w latach 2007-2012.

Lekkie wzrosty na giełdach w USA. Dolar najmocniejszy od 13 czasów

"Bez ogródek mówili o celach"

Według AP przedstawiciele CFTC przedstawili e-maile i nagrania audio świadczące o tym, że pracownicy Goldman "bez ogródek mówili o celach", jakie mają przywieść ich "ingerencje". Jak podkreślała CFTC handlowcy "oburzali się, gdy próby dokonywania manipulacji" nie były prowadzone z uwzględnieniem "możliwie najniższych kosztów".

Rzekome manipulacje dotyczyły, jak wyjaśnia AP, ingerencji w ISDAfix, wskaźnik stosowany w branży kontraktów typu swap, czyli instrumentów pochodnych służących do zabezpieczania się przed wahaniami stóp procentowych. Jakim sposobem powiedział cytowany przez AP Aitan Goelman z CFTC to już trzeci traf ukarania banków za nieuczciwe transakcje związane ze wskaźnikiem ISDAfix. W maju 2015 roku Komisja nakazała zapłacenie kary w wysokości 115 mln dolarów bankowi Barclays, a w maju br. kwotą 250 mln dolarów został obciążony Citibank.

Konsekwencje dla Goldmana

CFTC nakazała też bankowi Goldman Sachs zaprzestania dalszych ingerencji w rynek i posługiwania się sprokuirowanymi sprawozdaniami a także podjęcie niezbędnych kroków, które uniemożliwią stosowanie podobnych praktyk w przyszłości. Jak przekazuje AP, Goldman będzie też musiał wprowadzić kontrole wewnętrzne i przedstawiać CFTC meldunki dotyczące skuteczności tych działań.