ABC reformy emerytalnej. 10 faktów o ZUS i OFE. Przeczytaj zanim zdecydujesz  Informacje

  • Reforma emerytur przy rządowej zamrażarce. "Decyzja nie została podjęta"
  • Co dalej z reformą OFE?
  • Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje zmiany dla pracowników
  • OFE znikną z sektorze. "To zwykła kradzież" vs. "chcemy przekazać pieniądze Polakom"
  • Drugi rozbiór OFE zanim nami. Cztery fakty, które musisz znać

Od 1 kwietnia do 31 lipca każdy Polak opłacający składki emerytalne musi zadecydować, czy chce wciąż przeciągać ich część w OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Co wskazane jest wiedzieć i o czymże warto pamiętać zanim podejmiemy decyzję? Oto lista dziesięć najważniejszych faktów przygotowana poprzez. pl.

KNF: OFE muszą poprawić informacje dla przyszłych emerytów

1. Jak musisz zrobić od 1-wszą kwietnia do 31 czerwca?

W tym czasie rospostarte będzie pierwsze tzw. okno transferowe - o im piszemy dalej. Nowe regulace pozwalają na wybór, w którym miejscu chcemy oszczędzać na starość. Od 1 kwietnia do 31 lipca ubezpieczeni powinny zdecydować, czy część ich składki emerytalnej będzie wciąż trafiać do OFE, lub zasili indywidualne subkonto w ZUS.

2. Gdzie są twoje składki?

Od 1 lutego 2014 r., z pensji wszelkiego zatrudnionego na umowę o pracę Polaka co miech potrącana jest składka dzięki emeryturę - wynosi kobieta 19, 52 proc. Z tego 12, 22 proc. wędruje do ZUS, 4, 38 proc. na subkonto ZUS, a do OFE 2, 92 proc.

Jeśli Jan Kowalski będzie chciał pozostać przy OFE, musi się liczyć wraz z tym, że będzie tam trafiać tylko 2, 92 proc. jego składki, czyli tyle ile jest to obecnie. Reszta trafi do ZUS, natomiast 12, 22 proc. na konto, zaś 4, 38 proc. na specjalne do tego utworzone subkonto.

Decyzja o wyborze ZUS oznacza, że wszelkie kolejne składki trafią w tym miejscu w całości, natomiast dwunastu, 22 proc. na rachunek rozliczeniowy, a na subkonto 7, 3 proc.

Źródło:. pl Dokąd powędrują twoje składki?

3. Ile już mam dzięki koncie i na jak wiele mogę liczyć?

Każdy który już zapomniał, gdzie odprowadzane są jego pieniądze, ma możliwość to zawsze sprawdzić odwiedzając dowolny oddział ZUS, bądź rejestrując się na portalu www.pue.zus.pl. Tam dowie się też, ile wynosi stan tej konta lub obliczy wielkość przyszłej emerytury.

Gdy z uzbieranych składek odrzucić starczy na wypłatę renty minimalnej (ok. 844 złotych brutto), to ZUS podwyższy ją do tej sumy. Warunkiem jest przepracowanie odpowiedniej liczby lat: 20 czasów w przypadku kobiet i 25 lat dla facetów. Od 2022 r. stanie się to 25 lat na rzecz każdej z płci. Na jaką emeryturę może rachować przeciętny Kowalski? Przyjęliśmy, iż "Jan Kowalski" urodził się w 1980 roku jak i również został zatrudniony na umowę o pracę w 2004 roku. W czasie "okienka transferowego" postanowił odkładać jednocześnie w ZUS i OFE. Założyliśmy, że jego gaża to 2000 zł brutto, czyli na rękę otrzymuje 1420 zł.

Średnią waloryzację ZUS ustaliliśmy w 6, 8 proc. (dane za MPiPS), a stopę zwrotu z OFE dzięki 6, 5 proc. Takie wyniki ZUS i zasoby finansowe zanotowały w latach 2000-2012. Wzrost wynagrodzeń oszacowaliśmy spokojnie na 1, 5 proc., a wzrost gospodarczy na 2 proc (np. rząd założył w ustawie budżetowej wzrost na poziomie 6, 5 proc. PKB). Z tych obliczeń wyszło nam, że Kowalski osiągnąwszy 65 lat będzie mógł liczyć na częściową emeryturę przy wysokości 679, 34 zł na rękę, ale przechodząc na emeryturę w wieku 67 lat będzie miał szansę liczyć na 1746, 19 zł (również netto). Źródło: www.knf.gov.pl Wyniki z kalkulatora emerytalnego

4. Kto powinien wypełnić formularz?

- Ci, którzy wybiorą subkonto ZUS nie robią nic - tłumaczy w rozmowie z TVN24 Biznes jak i również Świat Paweł Jaroszek wiceprezes ZUS. - Z kolei osoby, które chcą pozostać w OFE, muszą wypełnić i złożyć specjalne oświadczenie - dodaje.

Źródło: TVN24 BiS Wzór formularza oświadczenia, które są wypełniać przyszli emeryci. Podłoże: TVN24 Dwa razy Wzór na stronie oświadczenia, które będą wypełniać przyszli emeryci.

Decydując się na dalsze oszczędzanie w OFE, można też od razu zmienić dotychczasowy fundusz.

5. Jak na przykład wypełnić formularz?

Na oświadczeniu ubezpieczony będzie zobligowany wpisać wszystkie swoje wiadomości osobowe, m. in.: imię, nazwisko, data urodzenia czy PESEL.

KNF: informowanie przez OFE na temat możliwości wyboru nie narusza prawa

Będzie musiał też złożyć podpis pod stwierdzeniem, że zapoznał się spośród informacjami: o powszechnym systemie emerytalnym przygotowanymi przez resorty pracy i finansów, oraz o OFE przygotowanymi za pośrednictwem nie same.

Z tej pierwszej dowiemy się, jak dużo wynosi składka emerytalna, jakie możliwości się z nią dzieje teraz i co się z nią stanie, o ile zdecydujemy się na zmianę lokowania składki. Słowem, są to wszystkie te informacje, które przedstawiliśmy w odcinku 3. Będą one również dostępne m. in. w placówkach ZUS oraz na stronach internetowych Komisji Nadzoru Finansowego, ministerstw pracy i finansów. Ów o OFE przygotują towarzystwa po poprawkach zalecanych przez KNF.

Druga z informacji dotyczyć będzie powszechnych towarzystwach emerytalnych i wysokości środków, którymi się opiekują w ramach OFE.

O tym, jak napełnić prawidłowo powyższy druk, chód po kroku wyjaśnia dziennikarka TVN24 Biznes i Glob Karolina Hytrek-Prosiecka.