"Financial Times" chwali Polskę za rynki kapitałowe, gani za OFE

«Financial Times» chwali Polskę zbytnio rynki kapitałowe, gani zbyt OFE  Informacje

Polska na tle borykających się z kłopotami rynków bogatych jest jak bohater: posiada solidną gospodarkę i dobrze rozwinięte rynki kapitałowe, sprawne konkurować z tureckimi lub rosyjskimi. Ale ta opinia może paść w gruzach przez OFE - pisze "Financial Times".

W artykule czytamy o reformie polskiego systemu emerytalnego, która to przewiduje m. in. translokacja części obligacyjnej składek zgromadzonych w prywatnych Otwartych Funduszach Emerytalnych do ZUS. Autor podkreśla, że zmiany zakładają decyzję przyszłych emerytów, lub nadal chcą przekazywać cząstka składki do OFE, lub też jej całość do odwiedzenia ZUS.

OFE bądź ZUS? Pokazujemy wzór oświadczenia

Mniejszy dług

Gazeta wyjaśnia motywację takiego ruchu, który wiąże się z dużymi kosztami budowy kapitałowego programu emerytalnego, przy jednocześnie funkcjonującym systemie solidarnościowym. Przypomina także o krótkoterminowych korzyściach reformy - m. in. spadku udziału długu publicznego przy stosunku do PKB na temat 8 proc.

"Ale plany Warszawy budzą trwogi poza granicami Polski, nawet gdy ze względu na wszystkie zawirowania panujące na rynkach wschodzących w dużym stopniu nie są zauważone. Pośród europejskich specjalistów rynków finansowych i emerytalnych trwa zakulisowa debata, czy jest to sztuczka księgowa, czy niebezpieczny przykład konfiskaty aktywów bez odpowiedniej rekompensaty, który może być powielony przez inne rządy" - czytamy w tekście.

Negatywny efekt w przyszłości

Według FT nawet w najlepszym przypadku korzyści krótkoterminowe mogą zostać przewyższone przez koszty - długotrwały negatywny efekt wizerunkowy dla Naszego kraju i gorszą efektywność własnych rynków finansowych. To z kolei może źle wywrzeć wpływ na nasz wzrost ekonomiczny i tworzenie stanowisk zatrudnienia w pokryzysowej erze.

Rząd boi się "zaburzenia w giełdzie". Zachowa więc limity na OFE

Dziennik zwraca też uwagę w ryzyka dla przyszłych emerytów, przyznając przy tym, hdy w wielu krajach europejskich funkcjonuje taki system, do jakiego prowadzi wprowadzana w polsce reforma.

Autor treści wskazuje też na obszerne zagrożenia dla inwestorów wynikające z tego, co potrafią jeszcze zrobić borykające się z deficytami rządy europejskie. W tym kontekście reforma OFE nazwana jest "miękką, quasi konfiskatą", która wydaje się być częścią trendu realizowanego też przez Węgry i Kazachstan.

"Inwestorzy zagraniczni mogą stwierdzić, że inwestowanie w krajach choćby takich jak Polska stało się mniej bezpieczne" a mianowicie konkluduje FT, zwracając atencję, że efektem może być wzrost oprocentowania naszych obligacji rządowych.

Jakie zmiany przy OFE?

Ustawa o zmianach w systemie emerytalnym przewiduje, że przyszli renciści będą mogli decydować, bądź nadal chcą przekazywać cząstka składki do OFE, czy też jej całość do odwiedzenia ZUS. Z OFE do odwiedzenia ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W te papiery, jak jak i również w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Ciebie, OFE nie będą zdołały już inwestować. Ustawa wprowadza minimalny poziom inwestycji OFE w akcje. Będzie pan wynosił 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do oporu 2016 r. i piętnasty proc. do końca 2017 r.

Dieselgate - 40 proc. aut zgłoszono do akcji serwisowej
embargo uderza w Kaliningrad. Padają zakłady, Rosjanie wożą żywność z Polski  Informacje

Embargo uderza w Kaliningrad. Padają zakłady, Rosjanie wożą żywność z Polski Informacje

Wprowadzenie przez Rosję embarga w produkty z Unii Europejskiej uderza w firmy wraz z obwodu kaliningradzkiego - uwypuklają obserwatorzy. Już wcześniejszy zakaz importu wieprzowiny doprowadził do upadku kilku przetwórni. Zwykli Rosjanie…

Czytać......
ekspert: Putin uderzył w delikatne podbrzusze UE. Zapłacimy z kolei wszyscy  Informacje

Ekspert: Putin uderzył w delikatne podbrzusze UE. Zapłacimy z kolei wszyscy Informacje

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór naokoło Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Rfn zyskują nowe narzędzie naporu na Gazprom Moskwa potrzebuje…

Czytać......
dłużnik kontra windykator. Blajer wyjaśnił, jakie masz prawa  Informacje

Dłużnik kontra windykator. Blajer wyjaśnił, jakie masz prawa Informacje

"Biznes dla Ludzi". Odwołany lot - jakie dysponujemy prawa? "Biznes gwoli Ludzi". Nowe otwarcie na rzecz Modlina "Biznes dla Ludzi". Zmiany w związku z RODO "Biznes dla Ludzi".…

Czytać......
ceny ropy w dół. Za pośrednictwem brytyjski odwrót ws. Syrii  Informacje

Ceny ropy w dół. Za pośrednictwem brytyjski odwrót ws. Syrii Informacje

Poligon testowy w Syrii. Zobacz, im dysponuje rosyjska armia "Borat" przekazał milion dolarów w pomoc syryjskim uchodźcom Gigantyczne koszty. Rosja słono płaci za interwencję w Syrii Spór o rosyjski most…

Czytać......
buffett przejmuje różowego króliczka. Nabywał legendarne baterie  Informacje

Buffett przejmuje różowego króliczka. Nabywał legendarne baterie Informacje

"To rekord! ". Ambasador USA na temat handlu z Polską Amerykanie zadowoleni z wizyty w Pekinie. "Rozmowy przebiegają bardzo dobrze! " Trump grozi wycofaniem USA ze Światowej Strukturze Handlu USA…

Czytać......