Temat: Szczyt klimatyczny 2013

«FT» ostro o Polsce na COP 19. «Jakby Corleone przewodniczył konferencji o reformie prawa»  Informacje

  • Tusk apeluje na temat postęp w negocjacjach. "Nie stać nas na kolejną porażkę"
  • Rewolucja klimatyczna?
  • Nie wszyscy zadowoleni wraz ze szczytu w Warszawie. "Polska zawadą na drodze ambicji klimatycznych"

Stosunek naszego rządu do zapobieżenia globalnemu ociepleniu i redukcji emisji dwutlenku węgla jest dwuznaczny. Wyraża się to przy podejściu do wykorzystania węgla kamiennego – pisze poniedziałkowy "Financial Times". Publikacja narodziła się w związku z odbywającą się w stolicy polski konferencją ONZ COP 19.

Gazeta zauważa, że równolegle z COP19 mającą na zamiarze utorowanie w ciągu dwóch latek drogi do globalnego porozumienia ws. redukcji gazów powodujących efekt cieplarniany, odbywa się spotkanie ws. technologii "czystego węgla", pozwalającej uzyskać energię z węgla bez zanieczyszczania środowiska.

"Organizowanie węglowego szczytu równolegle z negocjacjami klimatycznymi ONZ to więcej niż absurd. To faktycznie, jakby Vito Corleone (szef mafii z filmu "Ojciec Chrzestny" - red. ) przewodniczył konferencji nt. reformy prawa" - cytuje czasopismo Marka Breddy'ego z Greenpeace.

Organizowanie węglowego szczytu równolegle z negocjacjami klimatycznymi ONZ to więcej niż absurd. To tak, jakby Vito Corleone przewodniczył narady nt. reformy prawa.

Mark Breddy, Greenpeace

Bo Polska aspiruje, a węgiel jest tani?

"FT" zauważa, że w Polsce, stale goniącej zachodni poziom egzystencji, argumenty ekonomiczne biorą górę nad środowiskowymi. Stąd szczególnie atrakcyjne jest to, iż węgiel jest tanim podłożem energii.

Paradoks polega jednak na tym, iż choć energia elektryczna jest w naszym kraju w 90 proc. generowana z węgla i kraj ma własne zasoby tego surowca, zmuszony wydaje się być importować go z NA JUKATAN, Chin i Rosji, gdyż jego własne kopalnie są stare, an ich użytkowanie droga - wskazuje "FT".

Szczyt klimatyczny rozpoczęty. Korolec: przed nami wielkie wyzwanie

Polska łatwo zrealizowała cel przewidziany przy protokole z Kyoto zakładający redukcję CO2 o 6 proc. w stosunku do poziomu z 1988 r., ponieważ skutkiem upadku komunizmu było zamknięcie wielu energochłonnych zakładów pracy. Faktycznie Nasze państwo zmniejszyła redukcję CO2, powodującego efekt cieplarniany o 32 proc. powiększając w tym samym czasie gospodarkę o blisko 100 proc.

Gazeta zaznacza aczkolwiek, że dalsza redukcja CO2 będzie "o wiele trudniejsza dla polskiej gospodarki, jaka w zakresie wykorzystania siły wciąż jest stosunkowo nieefektywna".

ONZ liczy, hdy międzynarodowa konwencja ws. redukcji emisji gazów cieplarnianych zapobiegnie podwyższeniu średniej rocznej amplitudy temperatury o 2 stopnie Celsjusza, pozwalając uniknąć najgorszych wyników globalnego ocieplenia.

Firmy z Niemiec wolą inwestycje w Czechach niż w Polsce
«Financial Times» chwali Polskę zbytnio rynki kapitałowe, gani zbyt OFE  Informacje

«Financial Times» chwali Polskę zbytnio rynki kapitałowe, gani zbyt OFE Informacje

Polska na tle borykających się z kłopotami rynków bogatych jest jak bohater: posiada solidną gospodarkę i dobrze rozwinięte rynki kapitałowe, sprawne konkurować z tureckimi lub rosyjskimi. Ale ta opinia…

Czytać......
embargo uderza w Kaliningrad. Padają zakłady, Rosjanie wożą żywność z Polski  Informacje

Embargo uderza w Kaliningrad. Padają zakłady, Rosjanie wożą żywność z Polski Informacje

Wprowadzenie przez Rosję embarga w produkty z Unii Europejskiej uderza w firmy wraz z obwodu kaliningradzkiego - uwypuklają obserwatorzy. Już wcześniejszy zakaz importu wieprzowiny doprowadził do upadku kilku przetwórni. Zwykli Rosjanie…

Czytać......
ekspert: Putin uderzył w delikatne podbrzusze UE. Zapłacimy z kolei wszyscy  Informacje

Ekspert: Putin uderzył w delikatne podbrzusze UE. Zapłacimy z kolei wszyscy Informacje

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór naokoło Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Rfn zyskują nowe narzędzie naporu na Gazprom Moskwa potrzebuje…

Czytać......
dłużnik kontra windykator. Blajer wyjaśnił, jakie masz prawa  Informacje

Dłużnik kontra windykator. Blajer wyjaśnił, jakie masz prawa Informacje

"Biznes dla Ludzi". Odwołany lot - jakie dysponujemy prawa? "Biznes gwoli Ludzi". Nowe otwarcie na rzecz Modlina "Biznes dla Ludzi". Zmiany w związku z RODO "Biznes dla Ludzi".…

Czytać......
ceny ropy w dół. Za pośrednictwem brytyjski odwrót ws. Syrii  Informacje

Ceny ropy w dół. Za pośrednictwem brytyjski odwrót ws. Syrii Informacje

Poligon testowy w Syrii. Zobacz, im dysponuje rosyjska armia "Borat" przekazał milion dolarów w pomoc syryjskim uchodźcom Gigantyczne koszty. Rosja słono płaci za interwencję w Syrii Spór o rosyjski most…

Czytać......