Bruksela zaakceptowała 400 milionów pomocy dla LOT-u

Bruksela zaakceptowała 400 milionów obsługi dla LOT-u  Informacje

Komisja Europejska zaakceptowała warunkowo 400 mln zł pomocy publicznej udzielonej PLL LOT do periodu zapoznania się z harmonogramem restrukturyzacji spółki. - To dla LOT-u dobra wiadomość - mówi prezes firmy.

- Komisja Europejska stwierdziła, że pożyczka dzięki ratowanie Polskich Linii Aeronautycznych LOT w wysokości 400 milionów złotych (100 mln euro), udzielona przez naszego kraju rząd, była zgodna wraz z unijnymi zasadami pomocy was. Komisja uznała w szczególności, że pomocy udzielono na określony czas i po ograniczonym zakresie. Komisja warunkowo zatwierdziła tę pomoc do czasu zajęcia stanowiska dotyczących planu restrukturyzacyjnego, który Nasze państwo ma przedłożyć do dnia 20 czerwca 2013 r. (czyli w ciągu sześciu miesięcy od udzielenia pomocy) - poinformowała KE po środę w komunikacie.

Od dziś możliwa prywatyzacja LOT-u. Sejm uchylił ustawę o przewoźniku

Trudna sytuacja

Polskie Linie Lotnicze LOT znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Przy ubiegłym roku zarząd spedytora, którego ówczesnym prezesem był Marcin Piróg, wystąpił do ministra skarbu o przyznanie pomocy finansowej.

W pierwszej transzy poprosił na temat 400 mln zł, natomiast w sumie ma to być ok. 1 mld zł. Pod koniec grudnia 2012 r. resort skarbu przelał spółce 400 mln zł pożyczki - finanse te zostały przeznaczone dzięki spłatę przeterminowanych zobowiązań (318 mln zł) i obicie strat operacyjnych.

Komisja uznała, że pomoc przy wysokości 400 mln złotych jest zgodna "z jej wytycznymi w zakresie ratowania i restrukturyzacji firm w trudnej sytuacji".

Uznano, że pomoc faktycznie zredukowana była do kwoty niebezużytecznej na podtrzymanie działalności korporacji przez najbliższe 6 miesięcy.

- Ponadto polskie władze zobowiązały się wprowadzić plan restrukturyzacyjny mający na celu przywrócenie PLL AMERICAN AIRWAYS rentowności - dodała KE. W przypadku, gdyby uznała pomoc publiczną za niezgodną z zasadami UE, musiałaby być ona zwrócona.

LOT tnie koszty: w mniejszym stopniu samolotów, mniej rejsów, węższe fotele. Pasażer zapłaci za kocyk i poduszkę?

"Pierwszy krok do zmian"

Z decyzji Komisji cieszy się prezes PLL LOT Sebastian Mikosz. - To dla LOT-u dobra wiadomość, że Komisja Europejska zgadza się z polskim rządem, iż warunki przyznania pomocy państwa przekazanej spółce zostały spełnione - powiedział kierownik polskiego przewoźnika.

Zaznaczył, że decyzja KE jest potwierdzeniem, iż założenia są prawidłowe. - Ale to dopiero pierwszy krok po kierunku zmian w przedsiębiorstwie - podkreśla.

- Złożymy plan restrukturyzacji LOT-u zgodny z wytycznymi Starego kontynentu Europejskiej. Przeorganizujemy spółkę w taki sposób, by mieć pewność, iż stanie się ona na dobre konkurencyjna - zapowiedział Mikosz.

Wiceminister skarbu Rafał Baniak zapewnił w kwietniu w Sejmie, że projekt restrukturyzacji LOT-u trafi do odwiedzenia Komisji Europejskiej w okresie, czyli do 20 czerwca. Wyjaśnił, że wymaga pan jeszcze uzupełnienia. PLL LOT złożył plan restrukturyzacji przy MSP 20 marca 2013 r.

LOT rozpoczął zwalniać. "Do świąt posiada być po sprawie"

Prośba o kolejną wsparcie?

Mikosz na początku maja powiedział, że nie zaakceptować wyklucza, iż wystąpi do ministra skarbu o kolejną transzę pomocy publicznej gwoli spółki. Zaznaczył, że rzecz ta jest dyskutowana. Poinformował, że w spółce obstaje audyt wyników finansowych za ubiegły rok.

LOT odnotuje stratę, która ma możliwość przekroczyć 200 mln złotych. Szef LOT-u poinformował, hdy za 1-2 tygodnie, po zakończonym audycie i ostatecznym zatwierdzeniu wyników spółki za 2012 r. odbędzie się konferencja prasowa, podczas jakiej zostaną one "precyzyjnie omówione".

Pytany wówczas, lub należy się spodziewać, że straty LOT za ub. r. są większe niźli 200 mln zł, Mikosz odpowiedział, że "można się takiej straty spodziewać".

Z wyliczeń spółki zanim audytem, o których pod spodem koniec lutego poinformował resort skarbu wynika, że zbytnio zeszły rok LOT posiadał stratę w wysokości 157, 1 mln zł netto, a na działalności podstawowej strata wyniosła 115, 1-wszą mln zł. W kwietnio br. b. minister skarbu Mikołaj Budzanowski mówił posłom w Sejmie, że utrata PLL LOT na koniec 2012 r. może wynieść ok. 200 mln złotych.

Skarb Państwa posiada 67, 97 proc. akcji LOT, TFS Silesia - 25, 1 proc., pozostające 6, 93 proc. należy do pracowników.

aBC reformy emerytalnej. 10 faktów o ZUS i OFE. Przeczytaj zanim zdecydujesz  Informacje

ABC reformy emerytalnej. 10 faktów o ZUS i OFE. Przeczytaj zanim zdecydujesz Informacje

Reforma emerytur przy rządowej zamrażarce. "Decyzja nie została podjęta" Co dalej z reformą OFE? Emerytalna rewolucja przyspiesza. Rząd szykuje zmiany dla pracowników OFE znikną z sektorze. "To zwykła kradzież" vs. "chcemy…

Czytać......