Embargo uderza w Kaliningrad. Padają zakłady, Rosjanie wożą pokarm z Polski

Embargo uderza w Kaliningrad. Padają zakłady, Rosjanie wożą żywność z Polski  Informacje

Wprowadzenie przez Rosję embarga w produkty z Unii Europejskiej uderza w firmy wraz z obwodu kaliningradzkiego - uwypuklają obserwatorzy. Już wcześniejszy zakaz importu wieprzowiny doprowadził do upadku kilku przetwórni. Zwykli Rosjanie na własną łapkę przywożą żywność z Naszego kraju.

Ruch na polsko-rosyjskiej granicy znacząco wzrósł na tym, jak dwa czasy temu weszła w los umowa o małym obrotu granicznym. Obejmuje ona część Warmii, Mazur i Pomorza, a po rosyjskiej witrynie cały obwód kaliningradzki.

Sawicki dogadał się z Ciolosem. Będą odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu dla rolników

- Polacy jeżdżą w ramach turystyki komercyjnej do obwodu, by zakupić benzynę i ropę, a kaliningradczycy kupują w Naszym kraju produkty spożywcze, chemię gospodarczą, odżywki dla małych dzieci - przypomina Tadeusz Tłuścioch z Centrum Badań Wschodnich w Olsztynie.

Ruch już większy

Mimo, że w sklepach w obwodzie istnieją jeszcze zapasy sprzed przedłożenia 7 sierpnia przez Rosję zakazu importu produktów wraz z UE, ruch na granicy już jest większy.

Rzecznik Izby Celnej przy Olsztynie Ryszard Chudy poinformował, że 2 sierpnia polsko-rosyjską granicę przekroczyło 5, 9 tys. Rosjan, 3 sierpnia 5, 3 tys., z kolei 9 sierpnia było wówczas już 6, 6 tys., a dzień później - 6, 2 tys.

Jego zdaniem jest jednakże zbyt wcześnie, by wysuwać wnioski dotyczące powodu tego wzrostu, bo może się on wiązać z wyjazdami urlopowymi. - Rosjanie wraz z obwodu kaliningradzkiego i spośród Moskwy przez obwód przyjeżdżają na wypoczynek do Naszego kraju, oraz do innych unijnych krajów. Oczywiście, absolutna duża liczba z nich wraca do odwiedzenia obwodu z zakupami - podkreślił Chudy.

W Polsce taniej

Mimo, iż na kaliningradzkim rynku będą towary z UE, to są one droższe aniżeli w Polsce. Eksklawa wciśnięta pomiędzy Polskę i Litwę jest regionem silnie uzależnionym od czasu importu produktów spożywczych.

Rosja sporo uiści za swoje embargo. Poniekąd 1, 4 mld dolarów rocznie

- Po nałożeniu embarga należy liczyć się z nasileniem przyjazdów kaliningradczyków do odwiedzenia Polski. Sytuacja na tamtejszym rynku będzie się pogarszała, więc jedyną możliwością nabycia towarów tańszych i lepszej jakości będą przyjazdy handlowe do Polski - prognozuje ekspert Centrum Badań Wschodnich.

Baryła zastrzegł, że nie zrekompensuje to strat ponoszonych przez polskich fabrykantów rolnych, ale będzie wspierało placówki handlowe w obszarze północno-wschodniej Polski. Jak podkreślił, 60 proc. towarów do obwodu musi być wręczonych z zewnątrz, a miejscowe rolnictwo nie jest mógł zaspokoić popytu.

M. in. z tego powodu embargo jest dotkliwe gwoli rosyjskich firm działających w obwodzie. Jak podkreślił kierownik Wydziału Promocji Handlu jak i również Inwestycji Konsulatu Generalnego Polski w Kaliningradzie Aleksander Milota, już sam zakaz sprowadzania wieprzowiny (wprowadzony po wykryciu na początku roku wirusa afrykańskiego pomoru świń ASF w Polsce) doprowadził do upadku kilku zakładów pracujących na surowcu z naszego kraju. - Tu podaje się różne dane - od czasu 5 do 7 zakładów straciło płynność i tak naprawdę zaprzestały działalności - powiedział Milota.

Wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk mówił w poniższym tygodniu, że zdecydowana duża liczba zakładów przetwórczych w obwodzie sprowadzała mięso z Lokalny i teraz, po naniesieniu embarga, pracują na dziesięć proc. swoich możliwości.

Nie tylko mięso

Apetyt Rosjan na polską żywność nie maleje. Coraz to częściej robią u nas zakupy

Branża mięsna przy obwodzie nie jest wyjątkową, która odczuje negatywne wyniki decyzji Kremla. Jak podkreślił Milota, 70 proc. importowanych do obwodu jabłek było sprowadzanych z Polski. W tym momencie ich przetwórcy i agenci w handlu nimi pozostaną musieli szukać innych wytwórców.

W ubiegłym roku około 25 proc. naszego eksportu do obwodu stanowiły artykuły rolno-spożywcze. Eksklawa ściąga z zagranicy 70 proc. produktów mlecznych, 50 proc. owoców, 44 proc. warzyw i 40 proc. mięsa drobiowego.

Zdaniem Miloty, mimo że władze po Moskwie wprowadzając embargo zapowiedziały szereg działań, które posiadają zapobiec wzrostowi cen, tuż przy zmniejszonej konkurencji trudno będzie uniknąć tego zjawiska. Władze rosyjskie zapowiedziały, że są chciały pokryć niedobór pokarmu w Kaliningradzie dostawami z Białorusi.

Zapasy jeszcze są

Jerzy Trojańczuk z przedstawicielstwa w Kaliningradzie Warmińsko-Mazurskiej Szczegółowej Strefy Ekonomicznej powiedział, hdy póki co sklepy mają jeszcze zapasy i w obwodzie można jeszcze kupić towary, które są objęte embargiem.

Rosyjskie embargo. Rolnicy mają szansę w rekompensatę, ale muszą trzymać się procedur

Napięcia związane z rosyjskimi działaniami w Ukrainie przekładają się również na decyzje polskich biznesmenów, którzy chcieliby działać przy obwodzie. - Już od momentu lutego-marca, gdy zaczęły się zamieszki w Kijowie i następowała eskalacja konfliktu, działalność polskich firm na miejscu jest zmniejszona - rzekł Trojańczuk. - Wiele przedsiębiorstw, które miały nawiązać kooperację albo miały ją nawiązaną, można powiedzieć kolokwialnie > > dały sobie na wstrzymanie < < - dodał.

Według danych empirycznych rosyjskich w regionie kaliningradzkim działa ponad 200 ogromnych i średnich przedsiębiorstw filii spożywczej. Zakłady te na rok przerabiały 100 tys. ton mięsa wieprzowego z państw objętych zakazem importu. W sprowadzanych z Norwegii łososiach swoją produkcję opierały więcej niż jeden lokalne przedsiębiorstwa przetwórstwa rybnego z rocznym obrotem sześć mld rubli (165 mln dolarów).

Eksperci uprzedzają, że jeśli przedsiębiorstwa owe upadną, tysiące ludzi pozostaną bez pracy, a budżet regionu - bez wpływów podatkowych. Konsekwencją nieuchronnie stanie się pogorszenie nastrojów społecznych.

BGKN: chcemy włączyć 500 do zdolności czynszowej przy Miejscu zamieszkania plus Pieniądze
ekspert: Putin uderzył w delikatne podbrzusze UE. Zapłacimy z kolei wszyscy  Informacje

Ekspert: Putin uderzył w delikatne podbrzusze UE. Zapłacimy z kolei wszyscy Informacje

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach Spór naokoło Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Rfn zyskują nowe narzędzie naporu na Gazprom Moskwa potrzebuje…

Czytać......
dłużnik kontra windykator. Blajer wyjaśnił, jakie masz prawa  Informacje

Dłużnik kontra windykator. Blajer wyjaśnił, jakie masz prawa Informacje

"Biznes dla Ludzi". Odwołany lot - jakie dysponujemy prawa? "Biznes gwoli Ludzi". Nowe otwarcie na rzecz Modlina "Biznes dla Ludzi". Zmiany w związku z RODO "Biznes dla Ludzi".…

Czytać......
ceny ropy w dół. Za pośrednictwem brytyjski odwrót ws. Syrii  Informacje

Ceny ropy w dół. Za pośrednictwem brytyjski odwrót ws. Syrii Informacje

Poligon testowy w Syrii. Zobacz, im dysponuje rosyjska armia "Borat" przekazał milion dolarów w pomoc syryjskim uchodźcom Gigantyczne koszty. Rosja słono płaci za interwencję w Syrii Spór o rosyjski most…

Czytać......
buffett przejmuje różowego króliczka. Nabywał legendarne baterie  Informacje

Buffett przejmuje różowego króliczka. Nabywał legendarne baterie Informacje

"To rekord! ". Ambasador USA na temat handlu z Polską Amerykanie zadowoleni z wizyty w Pekinie. "Rozmowy przebiegają bardzo dobrze! " Trump grozi wycofaniem USA ze Światowej Strukturze Handlu USA…

Czytać......
bruksela zaakceptowała 400 milionów obsługi dla LOT-u  Informacje

Bruksela zaakceptowała 400 milionów obsługi dla LOT-u Informacje

Komisja Europejska zaakceptowała warunkowo 400 mln zł pomocy publicznej udzielonej PLL LOT do periodu zapoznania się z harmonogramem restrukturyzacji spółki. - To dla LOT-u dobra wiadomość - mówi prezes firmy. …

Czytać......