Temat: Ogromna Brytania

Funt się osłabia, rynek wyczekuje na przemówienie premier Theresy May  Waluty

  • Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu zł. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, jakie możliwości musisz wiedzieć
  • Żyją wiele kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całe nasze życie"
  • Brexit opóźniony nawet o dwa lata. Brytyjskie media o scenariuszach

Funt w poniedziałek spadł do poziomów niewidzianych od ponad 3 miesięcy. Zdaniem analityków, wspólnicy reagują na doniesienia, że premier Wielkiej Brytanii Theresa May jest gotowa zaakceptować tzw. "twardy Brexit".

Około godz. 8: 20 za jednego funta powinno się było zapłacić 1, 20 dol, co stanowi spadek o 1, 34 proc. Czerwień dominowała również dzięki parze GBP/EUR. Za brytyjską walutę trzeba było uiścić 1, 13 euro, wówczas spadek 1, 16 proc.

Na słabszym funcie tracą niestety Polacy, jacy pracują na Wyspach Brytyjskich. O poranku za jednego funta trzeba było bowiem uiścić 4, 96 zł, co oznacza spadek o jednej, 18 proc.

Przypomnijmy, że na wtorek wydaje się być zaplanowane wystąpienie premier Theresy May, w którym przedstawi ona główne założenia w brytyjskich negocjacjach z Unią Europejską, dotyczące przyszłych zależności kraju ze Wspólnotą według tzw. Brexicie.

Według mediów, szefowa rządu być może dać zielone światło na tzw. twardy Brexit, który wiązałby się z opuszczenie wspólnego rynku i unii celnej. W zamian Brytyjczycy mieliby uzyskać możliwość zniesienia swobody przepływu jednostek.

Twardy Brexit

Stanęła komisja ws. Brexitu. "Musimy zidentyfikować niemieckie interesy"

Zdaniem analityków, inwestorzy reagują dzięki te doniesienia, stąd w otwarciu handlu w poniedziałek obserwujemy spadki brytyjskiej waluty. Jak przypomina BBC, od czasu czerwcowego referendum funt spadł o 20 proc. w stosunku do dolara.

To jednak nie koniec.

Jasper Lawlera, analityk z London Capital Group, prognozuje, że na parze GBP/USD wkrótce ponownie możemy ujrzeć poziom 1, 19. Ponownie bo taki poziom był już widziany 7 października i był najniższym spośród widzianych od czerwcowego referendum.

Kathleen Brooks, analityk City Index, podkreśla, że zielone światło dla "twardego Brexitu", które może dać premier May przez dużej liczby przedsiębiorców jest postrzegane niekorzystnie dla funta. Jej w mniemaniu każdy nagłówek, który wzmacnia takie prognozy przed wtorkowym przemówieniem może "wygenerować jeszcze jedną falę sprzedaży" brytyjskiej waluty.

Notowania pary GBP/USD od czerwcowego referendum

Ostatnia aktualizacja:

Laith Khalaf, analityk Hargreaves Lansdown, wskazuje, że kurs funta jest zależny po to, jaki scenariusz wybierze brytyjski rząd - "twardego" lub "miękkiego" Brexitu.

Analitycy Societe Generale wskazują, że raz za razem więcej inwestorów spodziewa się, że Wielka Brytania prawdopodobnie opuści jednolity rynek ze względu na determinację do kontrolowania imigracji i chęć niepodlegania pod spodem Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Ich zdaniem zasadne staje się pytanie, nie czy, lecz jak bliskie nowe układ handlowe z UE dostanie Wielka Brytania.

Budzanowski: wniosek o arbitraż wraz z Gazpromem jest słuszny
bank Anglii podwyższył stopy oprocentowania  Waluty

Bank Anglii podwyższył stopy oprocentowania Waluty

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu zł. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Młodych polaków na Wyspach. Wszystko, jakie możliwości…

Czytać......