Bank Anglii podwyższył stopy oprocentowania  Waluty

  • Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu zł. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek dla Młodych polaków na Wyspach. Wszystko, jakie możliwości musisz wiedzieć
  • Żyją setki kilometrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całe nasze życie"
  • "Absolutnie katastrofalne". Gigant ostrzega poprzednio skutkami braku porozumienia

Bank Anglii podniósł naczelną stopę proc. o 25 punktów bazowych do 0, 50 proc. - poinformował bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia w czwartek. Jest to pierwsza podwyżka wydatku pieniądza na Wyspach od momentu dekady.

Większość z ankietowanych przez Bloomberga analityków spodziewało się podwyżki stóp proc. o 25 paragrafów bazowych.

Bitcoin wystrzelił i przebija następne bariery

Reakcja funta

Taka decyzja była obecnie wyceniania przez inwestorów, tuż po komunikacie brytyjski funt oddaje część wypracowanych przy ostatnich dniach wzrostów a mianowicie GBP/EUR spada o 0, 7 proc. do 1-wszą, 1267.

Bank utrzymał cel zakupu aktywów a mianowicie na poziomie 435 mld funtów. Bank Anglii podwyższył go w sierpniu 2016 r. z 375 mld funtów. Analitycy spodziewali się, że pozostanie on z brakiem zmian - na poziomie 435 mld funtów. Wykres przedstawia dane z godz. 14. 00.

Źródło: stooq Notowania pary GBP/EUR w ostatnim dniach

Co dalej?

Bartosz Sawicki, kierownik departamentu analiz domu maklerskiego TMS Brokers ocenił, że dzisiejsza rozstrzygnięcie Banku Anglii oznacza wycofanie się władz monetarnych z ubiegłorocznej obniżki stóp, podjętej w obawie przed konsekwencjami Brexitu. Sawicki podkreślił równocześnie, że Bank Anglii wyraził dziś przekonanie, że następna podwyżka nie jest gwarantowana i nie musi nastąpić zbyt szybko.

- Jednocześnie z komunikatu usunięto zdanie mówiące o tymże, że później należy spodziewać się większej liczby podwyżek niż zakłada to rynkowe dyskonto. Podkreślono też wątpliwość związaną z Brexitem zaś prognozy zakładają, że inflacja w horyzoncie projekcji powoli będzie zmierzać w kierunku zamiarze 2, 0 proc. Wypisz, wymaluj: gołębia podwyżka zderzona z bardzo ambitną, zbyt rozbudowaną wyceną przyszłego zacieśniania. Efekt to potężne osłabienie funta, który dziś traci względem głównych walut. Szkolenie GBP/PLN obniżył się dzisiaj do 4, 77, wydaje się najniżej od około tygodnia i runął 5 groszy - ocenił Sawicki.