Polacy jedzą coraz więcej cukru. Z jakiego powodu? Jest jeden powód

Cukier - spożycie w Polsce

W pierwszym półroczu 2018 r. gospodarstwa domowe na cukier jak i również wyroby cukiernicze wydały przeciętnie ponad 175 zł w osobę, czyli o 5, 4 proc. więcej aniżeli w analogicznym okresie 2017 r. Po raz główny od wielu lat wzrosła konsumpcja cukru nieprzetworzonego.

Cukier wydaje się być niezdrowy, dlaczego więc jemy go więcej? Powód wydaje się być prosty. W ubiegłym roku ceny cukru były niskie. Jeszcze w 2011 roku za kilogram płaciliśmy około 6 zł, w czasie gdy np. w lipcu 2018 roku średnie koszta detaliczne nieco przekraczały 2 zł. To o przeszło 1 zł mniej niż w 2017 r. i najmniej od 12 czasów. Powodem był wzrost zasobów do rekordowego poziomu. Cukru było tak dużo, iż tą nadwyżką można bytowałby "wyżywić" całe Chiny.

Jemy większą ilość wiadomości cukru...

Najwięcej Polacy wydają na trunki bezalkoholowe i soki (36 proc. ) oraz czekolady i wyroby czekoladowe (ok. 20 proc. ), węglowodan (9, 4 proc. ) i lody (8, jedenastu proc. ) - poinformował IERiGŻ. W pierwszym półroczu 2018 r. średnio osoby prywatne domowe na cukier jak i również wyroby cukiernicze wydały ponad 175 zł na osobę, czyli o 5, cztery proc. więcej niż w analogicznym okresie 2017 r.

Całkowite spożycie cukru i jego wyrobów przy 2017 r., według informacji GUS, wyniosło 44, 5 kg na osobę jak i również było największe w opowieści. Eksperci IERiGŻ oceniają, iż w 2018 r. spożycie to wzrośnie do 47, 5 kg na osobę i będzie o 6, 5 proc. wyższe niźli rok wcześniej.

Natomiast po raz pierwszy od wielu lat w pierwotnym półroczu 2018 r. wzrosła konsumpcja cukru w gospodarstwach domowych, czemu sprzyjały bardzo niskie ceny. Średnio spożycie zwielokrotniło się w analogicznym okresie 2017 r. o 9, 3 proc. do 5, 28 kg na osobę.

W pierwszych sześciu miesiącach 2018 r. kontynuowany był wzrost popytu na wyroby o dużej zawartości cukru. W największym stopniu zwiększyła się konsumpcja lodów - o 22:00 proc., do 1, 73 kg na osobę, i miodu; o 5 proc. więcej zjedliśmy dżemów, marmolad oraz słodzonych napojów bezalkoholowych.

... bo jest tani

Wzrost konsumpcji spowodowany był niskimi cenami. Według danych IERiGŻ, średnia cena zbytu workowanego cukru w 2018 r. wyniosła 1, 63 zł/kg i była o 30 proc. niższa aniżeli przed rokiem. Średnia cena cukru paczkowanego wyniosła 1, 57 zł/kg i była o 32, czterech proc. niższa niż przy 2017 r. Średnia wartość detaliczna w 2018 r. wyniosła 2, 14 zł/kg i była o w porządku. 30 proc. niższa niźli w 2017 r.

Najczęściej na rynku elementów zmiany ceny są wypadkową trzech czynników - podaży, popytu oraz zapasów. W przypadku cukru mieliśmy do czynienia z wyjątkowo niekorzystną mieszanką: rekordowo wysokimi zapasami, coraz wolniej rosnącym popytem oraz wysoką podażą.

Według danych Departamentu Rolnictwa USA globalne zapasy cukru sięgają 50 mln dźwięk, a więc są najogromniejsze w historii. Świat cukrem zalewają m. in. Brazylia, Indie i Tajlandia. Przewiduje się, że wytwarzanie cukru w kampanii 2018/2019 wyniesie ok. 2, 2 mln ton i zostanie o ok. 5 proc. mniejsza niż w uprzednim sezonie, ale znacznie wyższa od krajowego zapotrzebowania, które jest oceniane na 1, 72 mln ton.

Jedynie istotne pogorszenie się warunków pogodowych mogłoby wpłynąć na ograniczenie podaży cukru i zmienić dotychczasowy styl. A to oznacza, że ceny cukru dalej są spadać.

Spożycie cukru na globie maleje

Na rynkach rozwiniętych cukier staje się mniej modny ze względu na coraz duże zainteresowanie zdrowym trybem istnienia. Firmy używające ogromnych ilości tego surowca, takie jak Coca-Cola czy PepsiCo uzgodniły jakiś czas temu, iż będą dążyć do stopniowego ograniczania stosowania cukru w sprzedawanych konsumentom produktach.

Poza tym, w niektórych państwach, wprowadzono opodatkowanie równo słodzonych napojów. Tak popełniła między innymi Wielka Brytania. W zależności od treści w nich cukru należność wynosi nawet złotówkę (24 pensy) za litr napoju. To zmusza producentów do odwiedzenia redukcji cukru bądź wyszukiwania innych słodzików.

O możliwość wprowadzenia tzw. datku cukrowego mówił ostatnio także minister zdrowia Łukasz Szumowski, twierdząc, że takie zadania są korzystne dla pacjentów. Według ekspertów dzięki tzw. otyłość olbrzymią (gdy wskaźnik BMI przekracza 40) cierpi w Polsce blisko 700 tys. osób. Szumowski zaznaczył jednak, hdy "takie rozwiązanie nie wydaje się w gestii ministra zdrowia".

POWINNO SIĘ WIEDZIEĆ:

Ceny paliw - Pb95, Pb98, LPG, ON, 11-17 września 2017
co zrobić, kiedy zgubi się kartę z banku?

Co zrobić, kiedy zgubi się kartę z banku?

W czasie wzmożonych przedświątecznych zakupów Związek Instytucji bankowych Polski przypomina zasady cyberbezpieczeństwa. Co zrobić, żeby uchronić się przed oszustami? Gdzie możemy zadzwonić, kiedy zgubimy kartę kredytową? Podpowiadamy. Na początek kilka…

Czytać......
centralny Port Lotniczy - LOT nie potrzebuje nowego lotniska

Centralny Port Lotniczy - LOT nie potrzebuje nowego lotniska

Centralny Port Lotniczy to projekt, który obecnie nie ma żadnych ekonomicznych podstaw a mianowicie powiedział w rozmowie z PAP Jacek Krawczyk, kierownik grupy pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. - Zmarnujemy kilkaset…

Czytać......