To musisz uczynić, kiedy zgubisz kartę wraz z banku

Co zrobić, kiedy zgubi się kartę z banku?

W czasie wzmożonych przedświątecznych zakupów Związek Instytucji bankowych Polski przypomina zasady cyberbezpieczeństwa. Co zrobić, żeby uchronić się przed oszustami? Gdzie możemy zadzwonić, kiedy zgubimy kartę kredytową? Podpowiadamy.

Na początek kilka ważnych zasad korzystania z karty kredytowej. Jeśli chcesz do granic możliwości zaopatrywać przed możliwą grabieżą pieniędzy, nie powinieneś:

  • podawać haseł dotarcia, pin-ów nieupoważnionym osobom.
  • W przypadku jakichkolwiek zagrożeń z kartą płatniczą powinno się bezzwłocznie skontaktować się wraz z jej wydawcą.
  • Poza tym nie należy korzystać wraz z bankowości internetowej w nieznanych sieciach bezprzewodowych, albo przy ogólnie dostępnych komputerach.

Prezes Związku Krzysztof Pietraszkiewicz podkreśla, że zasady bezpieczeństwa w sieci nie mają obowiązek być lekceważone. Absolutnie nie powinno się zapisywać pin-ów na kartach płatniczych, co robi dużo osób. Warto co jakiś czas skanować komputer, by wykryć wirusy lub inne wypadku.

Co zrobić, gdy zgubi się kartę z banku?

Krzysztof Pietraszkiewicz dodał, że w przypadku, o ile się coś już wydarzyło - czy to przy przypadku kart płatniczych, czy bankowości elektronicznej, należy błyskawicznie zatelefonować do banku albo się do niego udać.

Można też wykorzystać ze specjalnych systemów zastrzegania na przykład kart a mianowicie pod numerem 828. Gdy zgubimy dokumenty lub pozostaną skradzione, najszybciej jak to dopuszczalne należy je zastrzec.

Szef Związku przypomniał także generalną rekomendację, by czytać komunikaty w poczcie cyfrowej, które są wysyłane poprzez bank do wielu kontrahentów, ponieważ jest to bardzo ważne źródło informacji. Okazuje się, że cząstka klientów kasuje takie maile jeszcze przed przeczytaniem.

Z badań Związku Instytucji bankowych Polskich wynika, że 64 procent mężczyzn i 67 procent kobiet nosi karty płatnicze w portfelu, wspólnie z pieniędzmi. Większość spośród nas nosi ze sobą wszystkie karty płatnicze, wyjąwszy względu na to, lub są potrzebne, czy nie zaakceptować.

Tagi: banki Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Trzeba czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Afera korupcyjna w Brazylii. Spadki na giełdzie
centralny Port Lotniczy - LOT nie potrzebuje nowego lotniska

Centralny Port Lotniczy - LOT nie potrzebuje nowego lotniska

Centralny Port Lotniczy to projekt, który obecnie nie ma żadnych ekonomicznych podstaw a mianowicie powiedział w rozmowie z PAP Jacek Krawczyk, kierownik grupy pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. - Zmarnujemy kilkaset…

Czytać......