Temat: Gospodarka

Duda: 500 plus zmniejszył skrajne ubóstwo dzieci i rodzin

  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd dzierży plan na dodatkowe miliardy
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze polski. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Program 500 plus został dobrze jak i również szybko przygotowany oraz zrealizowany - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że program zmniejszył skrajne ubóstwo dzieci i rodzin. Jak stwierdził program "to nie jałmużna", tylko pomoc państwa, które należy się osobom wychowującym dzieci.

W Pałacu Prezydenckim odbyło się w środę seminarium z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz minister bliskich, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej pt. "Monitoring pierwszych skutków społecznych Systemu Rodzina 500 Plus".

Gratulacje dla minister

Z jakiego powodu Polka nie pracuje? "500 plus ma dawać większą ilość wiadomości wolności"

- Pani minister, z całego serca gratuluję. Przede wszystkim bardzo dobrego przyrządzania ustawy, tzw. 500 oraz - o pomocy rodzinom w wychowaniu dzieci wraz z strony państwa. Gratuluję też dobrego wprowadzania i dobrej realizacji tego programu, jak jasno potwierdzały wypowiedzi pracownik samorządu terytorialnego - zwrócił się prezydent do minister Rafalskiej.

- Zakrojony ogólnopolsko program, który wydaje się być realizowany przez każdą gminę w polsce, przez każde miasteczko. Te możliwości jego wykonania, które zostały przez państwa przygotowane, stworzone - chciałbym podkreślić w krótkim czasie - naprawdę sprawdziły się doskonale - ocenił prezydent.

- Jedno jest określone, analitycy i eksperci pokazują jednoznacznie ogromny skutek po postaci zmniejszenia skrajnego ubóstwa wśród dzieci, ogromny rezultat w postaci skrajnego ubóstwa rodzin. To jest to zadanie, które było wetknięte przed programem 500 oraz - powiedział prezydent.

Przypomniał, że zarówno jak prezydent, jak i uprzednio, mówił, że bardzo zechciał doprowadzić do podwyższenia jakości życia ludzi w Polsce, przede wszystkim podwyższenia jakości istnienia rodzin, które mają pociechy. - I ten efekt następuje, to jest dla mnie ogromna radość jak i również satysfakcja - zaznaczył.

- Eksperci również zwracają uwagę na to, hdy trzeba teraz kolejnych narzędzi, które będą stanowiły taka obudowę programu 500 plus. Wierzę w to, że one będą realizowane, nie tylko przez panią minister razem ze współpracownikami, ale też przez innych ministrów. Obudową do programu są różnorodnego rodzaju usługi, ale również dodatkowe elementy typu program Mieszkanie plus, niezwykle ważny dla rozwoju młodych rodzin, dla stworzenia warunków w dodatku, by nie tylko dysponować dzieci, ale mieć tez gdzie te dzieci wychowywać, mieć godne warunki mieszkaniowe - mówił Duda.

Efekt 500 plus

Pragną zmian w 500 dodatkowo. Ludzie tracą świadczenie, bowiem przekraczają próg o dziesięciu zł

Rafalska podkreśliła, hdy jedno jest pewne jak i również wynika z badań: że dzięki programowi ubóstwo skrajne ogółem spadnie o ok. 48 proc., an ubóstwo wśród dzieci i młodych ludzi - do 98 proc. - Ten efekt oddziaływania na poprawę bytową, materialną rodzin z dziećmi wydaje się znaczący - powiedziała szefowa MRPiPS. Dodała, że podczas spotkania u prezydenta ten pozytywny skutek programu 500 plus podkreślali m. in. burmistrzowie - że jakość życia rodzin na katalogów terenie się poprawia jak i również że rozwija się handel.

- Jeżeli idzie o wpływ czynnika demograficznego, to resort od samego początku mówił, że ów skutki trzeba oceniać w perspektywie długoletniej. Bardzo ściśle śledzimy dane z każdego miesiąca - powiedziała minister.

Dodała, że informacje dotyczące wzrostu dzietności powinny być komentowane ostrożnie jak i również że wpływ na te wskaźniki ma wiele powodów. - Nigdy nie twierdziłam, że głównym powodem podjęcia tej decyzji (o posiadaniu dzieci - red. ) jest wyłącznie program pięć stów plus, na to komponuje się wiele elementów - powiedziała.

Przypomniała dane GUS mówiące na temat, że w listopadzie 2016 r. urodziło się o 5 tys. dzieci więcej niż w roku poprzednim, a w grudniu - 5, szóstej tys. - Jest jedynie pytanie, czy to skłonność utrzymująca się - stwierdziła Rafalska.

Wzmacnianie więzi

Minister przypomniała, że obecnie w trakcie kampanii wyborczej PiS zapowiadało "wdrożenie aplikacji solidarnościowego, programu, który przywróci godność, polskim rodzinom, ulepszy ich jakość życia i pokaże, że państwo krajowe dba o polskie rodziny".

Ile pieniędzy wypłacono na 500 plus? Rafalska podaje dane

- Rodzina to nasze dobro narodowe, o które w dalszym ciągu będziemy dbali i będziemy ten program obudowywać. Pan prezydent gadał o tym, że potrzebne istnieją usługi społeczne, usługi, które mogą dotyczyć tworzenia pomieszczeń instytucjonalnej opieki and niewielkimi dziećmi, tworzenia miejsc w żłobkach, klubikach dziecięcych, opiekunek dziecięcych. Myślę, że wydaje się być to też przyszłość samorządów - rozbudowywanie wysokiej, porządnej jakości, usług społecznych a mianowicie powiedziała.

Minister przypomniała, że w 2017 r. na program 500 oraz zaplanowano 23 mld 167 mln zł. - Wydaje się absolutnie zagwarantowana wypłacalność zaświadczania 500 plus - zapewniła.

Dodała, że wedle danych resortu z pięćset plus korzysta obecnie 55 proc. dzieci do 18 roku życia - 63 proc. na wsiach, zaś 48 proc. w miejscowościach.

Rafalska podkreśliła także, że problem marnotrawienia świadczenia jest problemem marginalnym jak i również dotyczy ok. 1000 przypadków w skali całego kraju. Dodała, że zbierane informacje nie potwierdzają też, by 500 plus wpływało w dezaktywizację zawodową kobiet.

"To nie jałmużna"

Prezydent podkreślił również, że osobom wychowującym dzieci należy się wsparcie państwa.

- Program 500 plus to nie jałmużna ani przebaczenie ze strony państwa; pragnąłbym, żebyśmy mogli tworzyć następujące programy wspierające polskie rodziny - powiedział Duda.

- Chciałbym, żebyśmy zdołali tworzyć dodatkowe, kolejne aplikacje wspierające polskie rodziny, wykładzinom się to należy. Powtarzam to po raz kolejny i za każdym razem to mówiłem, to nie zaakceptować jest żadna jałmużna, absolutnie. To żadna łaska wraz z strony państwa. To jest coś, co po prostu rodzinom, wychowującym dzieci, ze witryny państwa zwyczajnie się należało - dodał prezydent.

Według prezydenta, pierwszy raz od czasu zmiany ustroju w Polsce, władza wspiera rodziny.

- Dlatego tak się cieszę, hdy po ponad 27 latach od '89 roku państwo polskie zaczyna rodzinę dostrzegać i zaczyna dawać jej świadczenie, które powinno okazać się od dawna - rzekł Duda.

Podkreślił, iż wsparcie dla rodzin, pokrewne do Programu 500 dodatkowo, występuje we wszystkich demokratycznych państwach, które dobrze przebiegają, szczególnie w tych wraz z Europy Zachodniej.

Prezydent powiedział również, że często podczas spotkań z Polakami słyszał pochlebne opinie na temat programu 500 dodatkowo.

Czym jest pięćset plus?

Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymują niezależnie od profitu na drugie dziecko i kolejne, natomiast w przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania przy rodzinie dziecka niepełnosprawnego) wsparcie można otrzymać także w pierwsze (lub jedyne) milusiński.

Budzanowski: wniosek o arbitraż wraz z Gazpromem jest słuszny
coraz więcej niewypłacalnych firm

Coraz więcej niewypłacalnych firm

Projekt budżetu na 2019 dwanaście miesięcy do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komitet Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz promocje. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…

Czytać......
chętnych po kredyty mieszkaniowe stanie się mniej

Chętnych po kredyty mieszkaniowe stanie się mniej

Banki spodziewają się w III trymestrze tego roku istotnego spadku popytu na kredyty mieszkaniowe i zapowiadają kontynuację zaostrzania polityki kredytowej w tymże obszarze - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Narodowego…

Czytać......
budzanowski: wniosek o arbitraż wraz z Gazpromem jest słuszny

Budzanowski: wniosek o arbitraż wraz z Gazpromem jest słuszny

Skierowanie za pośrednictwem PGNiG wniosku do arbitrażu przeciwko Gazpromowi w sytuacji cen gazu z kontraktu jamalskiego to słuszna postanowienie i poprawia naszą lokalizację negocjacyjną - uważa dawny minister skarbu Mikołaj Budzanowski. …

Czytać......
branża papiernicza: pakiet klimatyczny wyzwaniem dla decyzji biznesowych

Branża papiernicza: pakiet klimatyczny wyzwaniem dla decyzji biznesowych

Nowy pakiet klimatyczny UE na lata 2020-2030 to dla przemysłu energochłonnego prowokacja związane z koniecznością podjęcia długofalowych decyzji inwestycyjnych a mianowicie mówi Janusz Turski, dyrektor Stowarzyszenia Papierników Polskich. W ocenie…

Czytać......
blikle i Grelowski o zmianach w zarządzie PKO BP

Blikle i Grelowski o zmianach w zarządzie PKO BP

- Właściciel ma prawo wymienić całkowity zarząd, ale państwo nie zaakceptować jest właścicielem Skarbu Państwa - powiedział Andrzej Blikle, komentując wybór posła PiS, Maksa Kraczkowskiego, na wiceprezesa PKO BP. Z kolei Maciej…

Czytać......