Najnowsze dane z przemysłu. "Z pewnością zaskakujące"

GUS: Produkcja przemysłowa w styczniu rdr wzrosła o 5, 6 proc.

Produkcja przemysłowa w marcu 2019 roku wzrosła o pięć, 6 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9, 8 procent - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Ceny produkcji przemysłowej w marcu 2019 r. wzrosły, licząc rok do r. (rdr) o 2, pięć proc., a w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0, 2 proc.

W porównaniu z marcem ubiegłego roku produkcja przemysłowa wzrosła w 28 z 34 branż.

Niepokoje o przyszłość gospodarki. Polska spadła w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej

Wzrost zauważano m. in w produkowaniu pozostałego sprzętu transportowego – o 37, 4 proc., urządzeń elektrycznych – o 15, 4 proc., towarów z pozostałych mineralnych materiałów niemetalicznych – o 14, 1 proc., wyrobów wraz z gumy i tworzyw chemicznych oraz komputerów, wyrobów komputerowych i optycznych – po 9, 6 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 9, 5 proc., wyrobów z metali – o 9, 0 proc.

Natomiast spadek produkcji w porównaniu z marcem 2018 roku wystąpił w 6 działach, m. in. w produkcji skór jak i również wyrobów skórzanych – o 12, 1 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego jak i również brunatnego – o dziesięciu, 2 proc., w prdukowaniu i zaopatrywaniu w siłę elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 3, 0 proc.

"Kolejne dobre dane"

"Utrzymywanie się tak mocnego wzrostu produkcji jest z pewnością zaskakujące, biorąc pod uwagę oczekiwane od wielu lat pogorszenie koniunktury w krajowym przemyśle u dołu wpływem słabnącego popytu zagranicznego, na które dobitnie pokazują spadki krajowego indeksu PMI (wskaźnik wyprzedzający koniunktury opracowany na podstawie ankiety pośród menedżerów - red. )" - ocenił w komentarzu ekonomista Pekao Piotr Piękoś.

Jak dodał, czwartkowe dane wskazują na utrzymywanie się wysokiej aktywności w sektorze, przemysłowym mimo znaków spowolnienia u głównych partnerów handlowych Polski.

"Nie powinny mieć one jednakże większego wpływu na strony krajowej polityki pieniężnej. Zabierając pod uwagę utrzymujące się łagodne nastawienie większości członków RPP (do kwestii podnoszenia stóp procentowych - red. ) wspierane przez cały czas umiarkowany poziom inflacji konsumenckiej, podtrzymujemy oczekiwanie kontynuacji długiego okresu stabilizacji kosztu pieniądza. W scenariuszu bazowym zakładamy, że stopy oprocentowania NBP pozostaną na obecnym poziomie przynajmniej do końca 2020 r. (stopa referencyjna na poziomie 1, 50 proc. )" - wskazał analityk.

Z kolei analitycy z mBank Research zwracają uwagę na podstawy "siły polskiego przemysłu".

"Naszym zdaniem jest to zbieg kilku czynników: relatywnej siły polskiego eksportu i jego dobrej dywersyfikacji w ujęciu dynamicznym (stagnacja po eksporcie do Niemiec zrównoważona wysokimi wzrostami eksportu do odwiedzenia innych destynacji), konkurencyjności kosztowej polskich produktów oraz silnego popytu wewnętrznego" - odczytujemy w komentarzu analityków.

"Kolejne dobre dane wraz z polskiego przemysłu trafią pewnie w RPP do mentalnej szufladki z etykietą 'realizacja optymistycznego scenariusza'. Ich przełożenie na perspektywy inflacji wydaje się na tyle subtelne, że nie powinny one spędzać spania z powiek nawet jastrzębim członkom RPP. Kluczowa pozostaje, jak już wielokrotnie pisaliśmy, sama inflacja, a tu potencjał do zaskoczeń (w górę) jest wciąż znaczący" - napisano.

Gazprom dogaduje się z Chińczykami. «Umowa gotowa na 98 proc. » Informacje
gDDKiA nadal bez nowego szefa

GDDKiA nadal bez nowego szefa

Kierowcy ominą historyczne miasto. Szybciej zakończono budowę ważnej drogi Intratna budowa polskich dróg. Kilkanaście firm walczy o kontrakty 107 mld złotych dzięki drogi. Powstanie 3, 9 tys. km autostrad i dróg…

Czytać......
foliówki będą jeszcze droższe? Przedsiębiorcy zapłacą od nich podatek

Foliówki będą jeszcze droższe? Przedsiębiorcy zapłacą od nich podatek

Od stycznia trzeba zostanie płacić za jednorazowe torby we wszystkich sklepach. Jednakże Ministerstwo Środowiska ustaliło cenę na poziomie 20 groszy, aczkolwiek o swoje upomniał się już fiskus. W konsekwencji za "foliówkę"…

Czytać......
fakro złożyło skargę bezczynność Komisji Europejskiej

Fakro złożyło skargę bezczynność Komisji Europejskiej

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy przy Unii Unia szykuje rewolucję w przepisach.…

Czytać......
elektroniczne dowody coraz bliżej. Wydaje się projekt ustawy

Elektroniczne dowody coraz bliżej. Wydaje się projekt ustawy

Od marca 2019 roku będzie można uzyskać e-dowód - wynika wraz z projektu noweli ustawy o dowodach osobistych, który przygotował resort spraw wewnętrznych i administracji. Prace nad e-dowodem koordynuje Ministerstwo Cyfryzacji…

Czytać......
duda: 500 plus zmniejszył skrajne ubóstwo dzieci i rodzin

Duda: 500 plus zmniejszył skrajne ubóstwo dzieci i rodzin

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd dzierży plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…

Czytać......