Kod PIN, elektroniczne zdjęcie, autograf osobisty. E-dowody coraz bliżej

Elektroniczne dowody coraz bliżej. Wydaje się projekt ustawy

Od marca 2019 roku będzie można uzyskać e-dowód - wynika wraz z projektu noweli ustawy o dowodach osobistych, który przygotował resort spraw wewnętrznych i administracji.

Prace nad e-dowodem koordynuje Ministerstwo Cyfryzacji, zaś MSWiA przygotowało modyfikacje legislacyjne, za które stało się odpowiedzialne. Resort spraw weneckich i administracji jest członkiem "Komitetu Sterującego do rzeczy Projektu e-Dowód", któremu przewodniczy Ministerstwo Cyfryzacji.

Szybciej i łatwiej

Ponad milion Polaków musi postarać się o nowy dowód prywatny

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu noweli, swoim celem jest usprawnienie komunikacji obywateli z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi – pozwalając m. in. na korzystanie z ofert online. W nowym dowodzie zamieszczone będą także dane pozwalające na opatrzenie dokumentu elektronicznego zaawansowanym podpisem elektronicznym, zwanym "podpisem osobistym".

"Dzięki nowemu dowodowi jakikolwiek dokument elektroniczny, który będę wysyłać do urzędu, np. wniosek o odpis aktu stanu cywilnego, zgłoszenie zameldowania, będzie można podpisać używając dodatkowo celu podpisu elektronicznego (zwanego podpisem osobistym). Tej użycie będzie przez urząd traktowane tak samo, jak na przykład użycie podpisu własnoręcznego" a mianowicie zapewniło MSWiA.

Projektowane przepisy zakładają, że argument osobisty z warstwą elektroniczną, tak jak dotychczas, zostanie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic poniektórych państw.

"Dokument tenże (e-dowód - red. ) będzie w sposób niepodważalny i niezaprzeczalny potwierdzał identyczność obywatela, będzie też służył do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz zatwierdzenia dokumentów elektronicznych a też pozwalał potwierdzać obecność w systemach teleinformatycznych" - podano w uzasadnieniu.

Co po dowodzie?

Jak powstaje z noweli, dowód prywatny wyposażony będzie w środek identyfikacji elektronicznej, nazywany profilem osobistym, "zapewniający wysoki stopień zaufana", który będzie dawał możliwość potwierdzenia swojej tożsamości w usługach online, co w praktyce będzie wymagał przyłożenia nowego dowodu do czytnika oraz wpisanie wspaniałego wyłącznie posiadaczowi dowodu kodu PIN.

Dowód osobisty lepiej chroniony. Rząd chce utrudnić fałszerstwa dokumentów

W warstwie elektronicznej dowodu znajdą się również wiadomości jego posiadacza, w tym fotografia zapisana w klasy elektronicznej, jako zdjęcie biometryczne. Skutkiem tego będzie to zaświadczenie podróży zgodny z wymogami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Obywatelskiego i dzięki temu jak wskazuje MSWiA posiadacz takowego dowodu będzie mógł okazać się szybciej i sprawniej obsłużony na lotnisku.

Według projektu nowe dowody są wydawane od marca 2019 r. MSWiA zapewnia, że nie będzie trzeba wymieniać do tej pory posiadanych dokumentów - zachowają one ważność do upływu terminów w nich poszczególnych.

Popularne w Europie

Dowody osobiste z powłoką elektroniczną funkcjonują już po Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Estonii, Finlandii, Francji, Portugalii, Niemczech, Szwecji, a także na Litwie, Węgrzech lub we Włoszech. Dokument ten najczęściej jest wykorzystywany do potwierdzania tożsamości i uwierzytelniania oraz do składania elektronicznego podpisu.

Jak wskazał resort, jeśli do 31 marca 2019 r. Nasz kraj nie rozpocznie wydawać elektronicznych dowodów osobistych będzie zobligowany zwrócić 85 proc. sumy wydatków uznanych dotychczas zbytnio kwalifikowane (148, 4 mln zł. ) wraz z odsetkami.

300 plus i 500 dodatkowo - pieniądze zabezpieczone w budżecie na 2019 r.
duda: 500 plus zmniejszył skrajne ubóstwo dzieci i rodzin

Duda: 500 plus zmniejszył skrajne ubóstwo dzieci i rodzin

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd dzierży plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…

Czytać......
coraz więcej niewypłacalnych firm

Coraz więcej niewypłacalnych firm

Projekt budżetu na 2019 dwanaście miesięcy do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komitet Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz promocje. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…

Czytać......
chętnych po kredyty mieszkaniowe stanie się mniej

Chętnych po kredyty mieszkaniowe stanie się mniej

Banki spodziewają się w III trymestrze tego roku istotnego spadku popytu na kredyty mieszkaniowe i zapowiadają kontynuację zaostrzania polityki kredytowej w tymże obszarze - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Narodowego…

Czytać......
budzanowski: wniosek o arbitraż wraz z Gazpromem jest słuszny

Budzanowski: wniosek o arbitraż wraz z Gazpromem jest słuszny

Skierowanie za pośrednictwem PGNiG wniosku do arbitrażu przeciwko Gazpromowi w sytuacji cen gazu z kontraktu jamalskiego to słuszna postanowienie i poprawia naszą lokalizację negocjacyjną - uważa dawny minister skarbu Mikołaj Budzanowski. …

Czytać......
branża papiernicza: pakiet klimatyczny wyzwaniem dla decyzji biznesowych

Branża papiernicza: pakiet klimatyczny wyzwaniem dla decyzji biznesowych

Nowy pakiet klimatyczny UE na lata 2020-2030 to dla przemysłu energochłonnego prowokacja związane z koniecznością podjęcia długofalowych decyzji inwestycyjnych a mianowicie mówi Janusz Turski, dyrektor Stowarzyszenia Papierników Polskich. W ocenie…

Czytać......