Rosyjski węgiel zalewa Polskę. Rekordowy import surowca

Import węgla kamiennego do Lokalny. Dane ME za 2018 rok

W ubiegłym roku import węgla kamiennego do Polski wyniósł 19, 68 miliona ton – poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Naszym samym pobity został najlepszy wynik z 2011 roku, kiedy do Polski trafiło niemal 15 milionów ton materiału z zagranicy.

"Import węgla kamiennego do Polski w 2018 r. wyniósł 19, 68 mln dźwięk. W zeszłym roku węgiel importowano głównie z Rosji (13, 47 mln ton)" – poinformował wiceminister.

Na kolejnych miejscach w zestawieniu źródeł importu znalazły się Stany Zjednoczone (1, 53 mln ton), Australia (1, 47 mln ton), Kolumbia (1, 46 mln ton), Mozambik (0, 55 mln ton), Kazachstan (0, 50 mln ton) jak i również Czechy (0, 36). Na pozostałe państwa przypadło w porządku 0, 3 mln dźwięk.

Dotychczas rekordowy pod względem importu węgla był dwanaście miesięcy 2011. Sprowadzono wówczas 14, 99 mln ton. W 2017 roku do Polski trafiło 8, 7 mln ton węgla z Rosji.

Źródło:. pl Import węgla kamiennego do odwiedzenia Polski

Historyczny efekt w 2018 roku proch miejsce mimo wcześniejszych zapowiedzi, że napływ surowca wraz z Rosji ma być obniżony.

Rząd chciał dodatkowo wykorzystać zmiany w ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. - Zapisy w obecnym brzmieniu, a w szczególności punkt 3a, który mówi o klauzuli wzajemności, uniemożliwiają zablokowanie wzrostu importu węgla rosyjskiego. Dlatego opracowaliśmy rozwiązanie, które ten import ograniczy – przekonywał pod koniec 2016 roku, cytowany w komunikacie resortu energii, wiceminister Grzegorz Tobiszowski.

Nowelizacja wiąże od kilku miesięcy, dzięki dane z 2018 r. nie miała jednak wielkiego wpływu. Na dodatek minister Krzysztof Tchórzewski dostrzegł zalety dostarczania węgla z poza polski i przekonywał, że pomaga stabilizować koszty w kraju i podtrzymywać je na realnym poziomie. Dodawał jednocześnie, że przy jego ocenie wysoki poziom importu jest przejściowy, bo inwestycje w nowe ściany wydobywcze nie zostały jeszcze zakończone.

Skokowy wzrost importu węgla do Polski. NBP: wyprzedziliśmy Francję, Włochy jak i również Hiszpanię

Prognozowany spadek

Zwrócił na to obserwację w odpowiedzi na interpelację także wiceminister Grzegorz Tobiszowski, pytany o działania w rzecz ograniczenia importu.

"Rząd podjął konieczne funkcjonowania związane zarówno z restrukturyzacją (górniczych - red. ) przedsiębiorstw jak i zmianami legislacyjnym" – zapewnił przy dokumencie.

Jak dodał, "cykl inwestycyjny w górnictwie węgla kamiennego wynosi mniej więcej 3 lat, dlatego pełne efekty działań inwestycyjnych realizowanych przez obecne zarządy spółek węglowych widoczne będą przed chwilą w 2019/20 roku. "

"Wówczas prognozuje się rozwój wydobycia i spadek importu" – dodał.

Węgiel w Polsce

W odpowiedzi na inną interpelacje poselską Grzegorz Tobiszowski podał, iż "wydobycie węgla kamiennego poprzez spółki podległe Ministerstwu Ciepła wyniosło w 2018 r. 61, 20 mln dźwięk, a plan wydobycia w 2018 r został zrealizowany w 95 proc. ".

Wcześniej katowicki zespół Agencji Rozwoju Przemysłu informował, że od stycznia do odwiedzenia listopada krajowe wydobycie węgla spadło o 3 proc., z niespełna 60, pięć mln ton w przeciągu 11 miesięcy 2017 r. do ponad 58, sześć mln ton w porównywalnym okresie roku 2018. Znaczyło to spadek produkcji na temat prawie 1, 9 mln ton.

Sprzedaż węgla zmniejszyła się w tymże okresie o 5, 1 proc., z niespełna 60, 9 mln ton przy 2017 roku do przeszło 57, 7 mln ton w 11 miesiącach r. 2018 r. Wielkość handlu - odwrotnie niż w 2017 roku - była niższa od wielkości wydobycia.

Banki - prognozy na 2017 rok
górnicze spółki wydały na postęp ponad dwa razy tak wiele co przed rokiem

Górnicze spółki wydały na postęp ponad dwa razy tak wiele co przed rokiem

"Działania ministra szkodzą spółce". Związkowcy o zmianach w JSW Kilkadziesiąt tysięcy osób otrzyma po 10 tysięcy złotych Węgiel z Rosji zalewa Polskę. Szykuje się rekord importu "czarnego złota" z zagranicy Najgorszej…

Czytać......
gUS: Produkcja przemysłowa w styczniu rdr wzrosła o 5, 6 proc.

GUS: Produkcja przemysłowa w styczniu rdr wzrosła o 5, 6 proc.

Produkcja przemysłowa w marcu 2019 roku wzrosła o pięć, 6 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9, 8 procent - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.…

Czytać......
gDDKiA nadal bez nowego szefa

GDDKiA nadal bez nowego szefa

Kierowcy ominą historyczne miasto. Szybciej zakończono budowę ważnej drogi Intratna budowa polskich dróg. Kilkanaście firm walczy o kontrakty 107 mld złotych dzięki drogi. Powstanie 3, 9 tys. km autostrad i dróg…

Czytać......
foliówki będą jeszcze droższe? Przedsiębiorcy zapłacą od nich podatek

Foliówki będą jeszcze droższe? Przedsiębiorcy zapłacą od nich podatek

Od stycznia trzeba zostanie płacić za jednorazowe torby we wszystkich sklepach. Jednakże Ministerstwo Środowiska ustaliło cenę na poziomie 20 groszy, aczkolwiek o swoje upomniał się już fiskus. W konsekwencji za "foliówkę"…

Czytać......
fakro złożyło skargę bezczynność Komisji Europejskiej

Fakro złożyło skargę bezczynność Komisji Europejskiej

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy przy Unii Unia szykuje rewolucję w przepisach.…

Czytać......