Temat: Gospodarka

Badanie OECD: połowa miejsc pracy objęta ryzykiem automatyzacji

  • Projekt budżetu dzięki 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze odmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, jednak inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola nabywa znaną sieć kawiarni

Prawie połowa miejsc robocie w krajach OECD objęta jest ryzykiem automatyzacji - informuje tygodnik "Economist". W Polsce odsetek stanowisk zagrożonych automatyzacją wynosi nieco przeszło 50 procent. Najwyższe ryzyko obejmuje miejsca pracy przy przemyśle spożywczym.

W ramach swojej pracy obserwatorzy życia społecznego OECD przeanalizowali strukturę zatrudnienia w 32 krajach, scharakteryzowaną na podstawie umiejętności zazwyczaj związanych z danym zawodem (ankieta przeprowadzona wśród pracowników różnych sektorów gospodarki w 2015 rok). Wyniki doświadczenia wskazały, że 14 proc. stanowisk pracy we wszystkich współzawodnictwach w 32 krajach objętych jest wysokim ryzykiem automatyzacji (ryzyko przekraczające 70 proc. ). 32 proc. pomieszczeń pracy natomiast objętych wydaje się być ryzykiem automatyzacji ocenianym jak średnie lub wysokie (plasującym się w stopniu pomiędzy pięćdziesięciu a 70 proc. ).

Bezrobocie przy dół. "Poprawa we wszelkich regionach"

Raport OECD wskazuje, że jeśli po najbliższych latach utrzyma się obecna proporcja osób zatrudnionych w stosunku do bezrobotnych, automatyzacja będzie zagrożeniem na rzecz około 210 mln miejsc pracy w 32 krajach.

Najwyższym ryzykiem automatyzacji objęte są trzy sektory zatrudnienia: przemysł spożywczy, budowlany, a także usługi utrzymania czystości (w budynkach, dzięki ulicach miast). Kolejne stanowiska w rankingu zajmują pomoce przewozowe i logistyczne, rolnictwo, a także przemysł włókienniczy. Najmniejsze ryzyko automatyzacji łączy się z pracami w sektorze szkolnictwa oraz tymi, które obejmują obowiązki z obszaru zarządzania.

Raport obrazuje duże nierówności pomiędzy wyjątkowymi krajami. Pracownicy na Słowacji są dwukrotnie bardziej zagrożeni od tych, którzy zamieszkują w Norwegii. Badanie zaznacza też tendencję występowania większego zagrożenia w krajach ubogich i tych, gdzie zamożność określana jest jako przeciętna.

Automatyzacja

Nierówności występują jednak także między państwami o wysokim poziomie produktu krajowego brutto. Według autorów raportu, wynikają one m. in. ze struktury organizacyjnej i kultury zarządzania po poszczególnych krajach. Dużą funkcję odgrywa także stan przemysłu w danym państwie. Jako model eksperci wskazują różnice między Koreą Południową i Kanadą.

W pierwszym spośród wymienionych krajów prace po przemyśle obejmują 30 proc. zatrudnienia, w Kanadzie a - 22 proc. Mimo tego, pracownicy w Korei Południowej mogą być więcej odporni na automatyzację, niźli ci pochodzący z Kanady - już wcześniej bowiem stanęli przed problemem robotyzacji, zdążyli zatem wypracować najlepsze zmiany w kulturze roboty, pozwalające na łączenie po ramach obowiązków zarówno zadań rutynowych (najłatwiejszych do zautomatyzowania), jak i kreatywnych.

Krajami, w których niebezpieczeństwo automatyzacji miejsc pracy wydaje się najwyższe według raportu, będą Słowacja, Litwa, Turcja i Grecja. Najmniej zagrożone jakkolwiek są państwa takie, jak Norwegia, Nowa Zelandia, Finlandia i Szwecja. Ryzyko automatyzacji na terytorium polski plasuje się w poziomie nieco wyższym, niż 50 proc., co umożliwia krajowym pracownikom żywić niższe obawy względem przyszłości, niźli Francuzom, Rosjanom, Czechom i Austriakom.

coraz więcej niewypłacalnych firm

Coraz więcej niewypłacalnych firm

Projekt budżetu na 2019 dwanaście miesięcy do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komitet Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz promocje. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…

Czytać......
beata Szydło o polityce dzięki Forum Ekonomicznym w Krynicy

Beata Szydło o polityce dzięki Forum Ekonomicznym w Krynicy

"Pod kontrolą, ale bez naszego udziału". Przyszłość płatności Polska gospodarka się rozpędza. Co ma możliwość ją zatrzymać? Ekspert: nie ma dobrych opcji, by powstrzymać Kima Amerykańscy giganci ciągną…

Czytać......
agencja Nieruchomości Ropnych połączy się z Agencją Rynku Rolnego

Agencja Nieruchomości Ropnych połączy się z Agencją Rynku Rolnego

Do konsultacji trafił po piątek projekt ustawy na temat Agencji Rozwoju Obszarów Wiejskich (AROW). Nowy podmiot ma powstać z połączenia frakcji Agencji Rynku Rolnego spośród Agencją Nieruchomości Rolnych, która…

Czytać......
adamczyk: w 2026 r. będzie gotowa nowa linia kolejowa do Zakopanego

Adamczyk: w 2026 r. będzie gotowa nowa linia kolejowa do Zakopanego

Do 2026 roku zrealizowany zostanie nowa linia kolejowa spośród Krakowa do Zakopanego jak i również Nowego Sącza - zadeklarował w sobotę w Mszanie Dolnej minister infrastruktury jak i również budownictwa Andrzej Adamczyk.…

Czytać......
500 plus przynosi efekty, połówka osób złożyła wniosek

500 plus przynosi efekty, połówka osób złożyła wniosek

W opinii połowy Polaków program Rodzina 500 plus przyczyni się do tegoż, że w naszym kraju będzie się rodzić więcej dzieci. Wykładzinom młodsi badani, tym częściej są o tym przekonani. Jakie możliwości…

Czytać......