Klienci od stycznia zapłacą zbytnio foliowe torby w sklepach. Wątpliwości dotyczą stawki

Foliówki będą jeszcze droższe? Przedsiębiorcy zapłacą od nich podatek

Od stycznia trzeba zostanie płacić za jednorazowe torby we wszystkich sklepach. Jednakże Ministerstwo Środowiska ustaliło cenę na poziomie 20 groszy, aczkolwiek o swoje upomniał się już fiskus. W konsekwencji za "foliówkę" możemy zapłacić więcej.

Zgodnie z nowymi przepisami od stycznia w sklepach nie będzie można wydawać jednorazowych tworzywa sztucznego toreb za darmo. Opłatą recyklingową zostaną objęte delikatne torby na zakupy spośród tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów a mianowicie siatki o takiej grubości są obecnie najczęściej publikowane przy sklepowych kasach.

Darmowe foliówki znikną od nowego roku. Prezydent podpisał ustawę

Wynika to z nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Wdraża ona unijną dyrektywę, której celem wydaje się być ograniczenie stosowania plastikowych toreb. Przy okazji nowe przepisy mają też uszczelnić lokalny system gospodarowania odpadami.

Ile zapłacimy?

Ministerstwo Otoczenia w specjalnym rozporządzeniu zaproponowało, by ta opłata wynosiła 20 groszy. W ustawie jednak maksymalna stawka pozostała określona na 1 złocisty.

Przedstawiciele resortu tłumaczyli podczas prac nad ustawą w parlamencie, że zostanie tego maksymalnego pułapu dzierży dać bufor, by być w stanie elastycznie reagować w przypadku, kiedy opłata np. dzięki poziomie 20 groszy nie zaakceptować wpłynie na ograniczenie użycia jednorazówek, co jest głównym celem ustawy.

Klienci sklepów nie będą musieli płacić za tzw. zrywki, czyli bardzo lekkie torebki z tworzywa sztucznego o grubości poniżej 15 mikrometrów, w wypadku że będą wykorzystywane wyłącznie ze względów higienicznych lub do pakowania pokarmu sprzedawanej luzem (warzyw, słodkich, mięsa itp. ).

Pieniądze uzyskane z strat trafią do budżetu państwa. Opłata powinna być wpłacana do 15 marca r. następującego po roku kalendarzowym, w którym została pobrana – na rachunek Ministerstwa Środowiska. Resort finansów poinformował, że z uwagi w termin przekazywania opłaty recyklingowej (nastąpi to po raz pierwszy do 15 marca 2019 r. ) po chwili obecnej taki weksel jeszcze nie został stworzony.

Wątpliwości w sprawie stawki

"Patologie" w polskich śmieciach. Problem z wysokimi cenami i segregowaniem

Od opłaty recyklingowej przedsiębiorca będzie musiał jednak odprowadzić dodatkowo VAT (23 proc. ). Ministerstwo Finansów poinformowało w piątek na swojej stronie, iż zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT podstawa opodatkowania z tytułu dostawy towaru mieści także podatki, cła, należności i inne należności na temat podobnym charakterze (z wyjątkiem samej kwoty podatku VAT).

To może oznaczać, iż zamiast 20 groszy będzie konieczne zapłacić nawet 25. Jak na przykład informował "Dziennik Gazeta Prawna", fiskus zarobiłby na tym ćwierć miliarda złotych.

Na dodatek sklepy w celu tej pory nie wiedziały, że taki podatek trzeba doliczać. Stanowisko fiskusa ma możliwość być więc dla necie zaskoczeniem. Sama zasadność opodatkowania też wzbudza wątpliwości specjalistów.

Fiskus obstaje obok swoim

"W ten osobiście sposób traktowane są dzięki gruncie przepisów VAT bliźniaczego rodzaju opłaty za torby z tworzyw sztucznych w innych państwach członkowskich a mianowicie są one wliczane w celu podstawy opodatkowania tym podatkiem" - tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Resort dodał, iż sprzedaż toreb z tworzywa sztucznego na zakupy ulega ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących na zasadach ogólnych – na paragonie fiskalnym umieszczana jest kwota należności z tytułu sprzedaży torebki (podobnie w przypadku faktury), nie ma konieczności wyodrębniania samej kwoty opłaty recyklingowej.

Ponieważ paragon i kompozycja, które potwierdzają sprzedaż toreb, zawierają informacje o liczbie sprzedanych toreb, kwota opłaty recyklingowej będzie możliwa do odwiedzenia ustalenia w łatwy środek - przez przemnożenie cyfry toreb i stawki tejże opłaty za sztukę torebki.

Część sklepów w tej chwili każe płacić

Pomysł strat za jednorazowe torby po Polsce nie jest oryginalny. Część sklepów już parę lat temu wycofała się z bezpłatnego wydawania toreb, wprowadzając ich odpłatność na poziomie od 5 służące do 20 gr za sztukę. Według szacunków konieczność opłacania za torby na oferty spowodowała ograniczenie ich używania o ok. 36 proc., z ok. 470 w celu 300 toreb na mieszkańca w roku.

Szacuje się, że Polacy średnio zużywają 300 toreb foliowych rocznie, a przeciętny Europejczyk - 200. Według danych Komisji Europejskiej jeszcze przy 2010 r. średnia w jednego Polaka, Portugalczyka czy Słowaka wynosiła 490 foliówek, na Niemca 70, a na Fina czy Duńczyka - tylko cztery torebki.

Adamczyk: w 2026 r. będzie gotowa nowa linia kolejowa do Zakopanego
fakro złożyło skargę bezczynność Komisji Europejskiej

Fakro złożyło skargę bezczynność Komisji Europejskiej

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy przy Unii Unia szykuje rewolucję w przepisach.…

Czytać......
elektroniczne dowody coraz bliżej. Wydaje się projekt ustawy

Elektroniczne dowody coraz bliżej. Wydaje się projekt ustawy

Od marca 2019 roku będzie można uzyskać e-dowód - wynika wraz z projektu noweli ustawy o dowodach osobistych, który przygotował resort spraw wewnętrznych i administracji. Prace nad e-dowodem koordynuje Ministerstwo Cyfryzacji…

Czytać......
duda: 500 plus zmniejszył skrajne ubóstwo dzieci i rodzin

Duda: 500 plus zmniejszył skrajne ubóstwo dzieci i rodzin

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd dzierży plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…

Czytać......
coraz więcej niewypłacalnych firm

Coraz więcej niewypłacalnych firm

Projekt budżetu na 2019 dwanaście miesięcy do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komitet Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz promocje. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…

Czytać......
chętnych po kredyty mieszkaniowe stanie się mniej

Chętnych po kredyty mieszkaniowe stanie się mniej

Banki spodziewają się w III trymestrze tego roku istotnego spadku popytu na kredyty mieszkaniowe i zapowiadają kontynuację zaostrzania polityki kredytowej w tymże obszarze - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Narodowego…

Czytać......