Pociągiem w góry. Do Zakopanego pojedziemy znacznie szybciej

Adamczyk: w 2026 r. będzie gotowa nowa linia kolejowa do Zakopanego

Do 2026 roku zrealizowany zostanie nowa linia kolejowa spośród Krakowa do Zakopanego jak i również Nowego Sącza - zadeklarował w sobotę w Mszanie Dolnej minister infrastruktury jak i również budownictwa Andrzej Adamczyk. Lokata na odcinku Podłęże-Szczyrzyc z modernizacją istniejącego odcinak Chabówka-Nowy Sącz ma kosztować sześć miliardów złotych.

Dzięki inwestycji dojazd pociągiem z Krakowa do Zakopanego posiada zająć ok. 100 minutek, a do Nowego Sącza godzinę. Obecnie podróż koleją z Krakowa do Zakopanego oraz do Nowego Sącza trwa trzy godziny.

Tani przewoźnik uruchomił nowe połączenie wraz z Polski do Maroka

Nowa inwestycja

- Rozpoczynamy jedno z najważniejszych przedsięwzięć kolejowych, przedsięwzięć komunikacyjnych na obszarze polski. To nie wydaje się inwestycja o charakterze regionalnym, to jest przedsięwzięcie na temat charakterze ogólnopolskim, a chociażby międzynarodowym. Celem tego przedsięwzięcia jest, aby podróż wraz z Gdańska do Zakopanego wynosiła około sześciu godzin. Wraz z Warszawy do Zakopanego około 3, 5 godziny, a z Krakowa do Zakopanego godzinę i 40 minutek – zapowiedział Adamczyk.

W ramach inwestycji powstanie zupełnie nowa, dwutorowa profil kolejowa na 58-kilometrowym danym odcinku od podkrakowskiego Podłęża w kierunku południowym do miejscowości Szczyrzyc.

Jaka trasa?

Na tej trasie lokomotywy mają osiągać prędkość do 160 km na godzinę. Dalej linia rozgałęzi się na linie jednotorowe ku Mszany Dolnej, a następnie trasa przejdzie na istniejąca linię do Chabówki i Zakopanego. Druga linia poprowadzi w kierunku Tymbarku i dalej istniejącym śladem do odwiedzenia Limanowej i Nowego Sącza.

Adamczyk zwrócił w tym kontekście uwagę na zaniedbania poprzednich rządów. a mianowicie Wiele lat mówiono o tym, że należy osiągać tę inwestycję. Wylano tony farby, zadrukowano setki ton papieru, wielu polityków zabierało głos na ten sprawa na przestrzeni ostatnich czasów - zaznaczył minister.

- Jestem głęboko przekonany, że gdyby nasi poprzednicy Platforma Obywatelska i politycy PSL byli pełni determinacji i zechcieli wpierw sprawić, a później o tymże mówić, to dzisiaj każde prace związane z tę inwestycją byłyby już na ukończeniu. My dzisiaj rozmawiamy jasno i wyraźnie: dysponujemy konkretny harmonogram, wiemy co mamy zrobić i rozpoczynamy działania – oświadczył kierownik Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Plan budowy

Prezes PKP Polskie Linie Kolejowe Ireneusz Merchel zapowiedział, iż w trakcie kilku miesięcy będzie wybrany projektant inwestycji, natomiast na ukończeniu jest wydawanie decyzji środowiskowych dla lokaty. Według planów w 2020 r. zostanie ogłoszony aukcja na wykonanie robót, zaś w 2026 r. trasą pojadą pierwsze pociągi.

Plany budowy tej kreski kolejowej snuto już zanim pierwszą wojną światową. Koncepcja odżyła w latach 85. ubiegłego wieku, ale spośród powodu braku funduszy wycofano się z niej.

coraz więcej niewypłacalnych firm

Coraz więcej niewypłacalnych firm

Projekt budżetu na 2019 dwanaście miesięcy do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komitet Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz promocje. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…

Czytać......
beata Szydło o polityce dzięki Forum Ekonomicznym w Krynicy

Beata Szydło o polityce dzięki Forum Ekonomicznym w Krynicy

"Pod kontrolą, ale bez naszego udziału". Przyszłość płatności Polska gospodarka się rozpędza. Co ma możliwość ją zatrzymać? Ekspert: nie ma dobrych opcji, by powstrzymać Kima Amerykańscy giganci ciągną…

Czytać......
500 plus przynosi efekty, połówka osób złożyła wniosek

500 plus przynosi efekty, połówka osób złożyła wniosek

W opinii połowy Polaków program Rodzina 500 plus przyczyni się do tegoż, że w naszym kraju będzie się rodzić więcej dzieci. Wykładzinom młodsi badani, tym częściej są o tym przekonani. Jakie możliwości…

Czytać......
12 listopada wolny od roboty. Senatorowie krytycznie o planie ustawy

12 listopada wolny od roboty. Senatorowie krytycznie o planie ustawy

Zakupy, wycieczka, wizyta w przychodni. Który świętuje w poniedziałek? Zakupy 12 listopada. Jest decyzja największej sieci przy Polsce Przychodnie, szpitale, apteki, szkoły. Kto świętuje w poniedziałek? 12 listopada…

Czytać......