Amerykanie nie zaakceptować docenili naftowego biznesu ISIS. Teraz naprawiają błąd

Amerykanie nie docenili naftowego biznesu Państwa Islamskiego  Ze świata

Kilka tygodni przed zamachami w Paryżu, które zabiły 129 osób, amerykańskie myśliwce wznowiły loty bojowe nad Syrią i Irakiem. Rysy były ukierunkowane na pola naftowe, dzięki którym Państwo Islamskie stało się najbogatszą organizacją terrorystyczną na kuli ziemskiej. Nie rozpoczęły się ów kredyty dlatego, że amerykańskie władze coś przewidywały, tylko toteż, że administracja Baracka Obamy odkryła i cicho naprawiła kolosalny błąd w własnych obliczeniach.

Jak donosi Bloomberg, amerykański wywiad rażąco zawyżył wyrządzone szkody w czasie zeszłorocznych nalotów na pola naftowe bojowników z Państwa Islamskiego, a jednocześnie mylnie oszacował dochody terrorystów wraz z sprzedaży ropy na 100 mln dolarów rocznie.

Państwo Islamskie grozi kolejnymi atakami. Konieczna wydaje się współpraca wywiadowcza

Według informacji zebranych przez Departament Skarbu USA, IS zarabia rocznie na sprzedaży ropy aż pięć razy więcej, innymi słowy 500 mln dol.

Naloty nie robią szkód

Co więcej, na kilka godzin przed zamachami z 13 listopada, pułkownik amerykańskiej armii Steve Warren przyznał, że niektóre amerykańskie rysy zakłócają operacje naftowe terrorystów z IS na nie zaakceptować dłużej niż dwa dni.

- Administracja Obamy na początku źle zrozumiała problem z ropą, zaś następnie znacznie przeceniła oddziaływanie tego, co zrobili a mianowicie powiedział Benjamin Bahney, analityk zajmujący się polityką międzynarodową w think tanku Rand Corp.

Dodał, że radykalna rewizja poglądów przyszła w sytuacji, kiedy przedstawiciele Departamentu Skarbu zyskali szerszą wiedzę odnośnie tematu operacji naftowych Ciebie Islamskiego.

Likwidacja księgowego

W kasie Państwa Islamskiego nadal miliardy dolarów. Sprawdź, skąd pochodzą

W kwietniu amerykańskie siły specjalne, działające na terytorium grupy we wschodniej Syrii, znalazły i zabiły "naftowego emira" Państwa Islamskiego, człowieka znanego jako Abu Sayyaf.

Urzędnicy Departamentu Skarbu odmówili jednak komentarza, czy to księgi Abu Sayyafa były źródłem świeżych szacunków dotyczących zysków, które terroryści czerpią z ropy.

- Nie jest jasne, dlaczego USA faktycznie bardzo pomyliły się po obliczeniach - powiedział Bahney. Podejrzewa jednak, że ostatnia runda nalotów ma prawidłowy związek z nowymi szacunkami.

Bahney i inni ludzie analitycy w USA, Bliskiego Wschodu i Europy będą zgodni: nawet jeśli Stany Zjednoczone osłabią zyski IS z ropy to team może czerpać środki spośród innych źródeł: od sprzedaży niewolników seksualnych przez porwania dla okupu do grabieży ziemi uprawnej.

Więcej o źródłach zysku Państwa Islamskiego przeczytasz TUTAJ.

airAsia startowała z dwoma samolotami. A stała się rekinem w regionie  Wraz z świata

AirAsia startowała z dwoma samolotami. A stała się rekinem w regionie Wraz z świata

Linie lotnicze Air Asia były zbudowane w 2001 roku kalendarzowego "na dwóch samolotach" a dziś posiadają ponad 180 maszyn. Z 475 zamówionymi lub już dostarczonymi samolotami AirAsia została największym azjatyckim klientem…

Czytać......