Podatek, który posiadał uderzyć w gigantów. Wydaje się być nowa propozycja

Bez porozumienia w sprawie datku cyfrowego  Ze świata

Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej nie byli w dzieje porozumieć się na wtorkowym spotkaniu w Brukseli w sprawie propozycji podatku cyfrowego na rzecz firm takich jak Yahoo, Facebook czy Amazon. Republika francuska i Niemcy zgłosiły rozwadniający pomysł, nad którym posiadają się toczyć prace.

Propozycja Komisji Europejskiej przy tej sprawie zakładała, iż nowym podatkiem obciążone byłyby wyłącznie największe przedsiębiorstwa, które w skali globalnej osiągają łączne roczne przychody przy wysokości 750 mln euro, a w skali UE – 50 mln euro.

Projekt dyrektywy zakładał, że podatek miałby wynosić 3 proc. przychodu firmy. Szacunki Brukseli wskazywały na to, że miałby on przynieść państwom członkowskim wpływy w wysokości 5 mld euro rocznie.

Podatki od gigantów

"Mikroczip miary ziarnka ryżu". Tak Chiny miały szpiegować amerykańskie firmy

Takie pomysły były odpowiedzią w obecny stan, w którym firmy osiągające miliardowe profity z działalności w internecie, praktycznie nie płacą podatków w wielu państwach członkowskich.

Pozwalają im na to rozwiązania prawne, umożliwiające transferowanie zysków tam, gdzie datków nie ma w ogóle lub są bardzo niskie.

Austriacka prezydencja starała się przekonać stolice do tych rozwiązań, ale od samego początku było jasne, że nie będzie to proste.

- Utworzyliśmy ogromną pracę techniczną, mieliśmy siedem spotkań grup roboczych, było spotkanie attache, ekipa wysokiego szczebla dyskutowała ponad tym cztery razy, przedstawiliśmy sześć tekstów kompromisowych - relacjonował na wtorkowej rady prasowej w Brukseli minister finansów Austrii Hartwig Loeger.

Mimo wszystko nie udało się. Jeszcze na poprzednim spotkaniu unijnych ministrów finansów miesiąc temu sprzeciw w stosunku do wprowadzenia rozwiązań wyrażały głośno m. in. Szwecja, Irlandia czy Dania. Mniejsze kraje przeciwstawiają się wprowadzeniu ogólnounijnych rozwiązań, bo goszczą obok siebie międzynarodowe korporacje, które korzystają z ich bliskich systemów podatkowych.

Obawy Niemców

Niemcy, które co do zasady popierają uszczelnienie sytemu, obawiają się, iż przyjęte przez UE rozwikłania zostałyby uznane za napad na amerykańskich gigantów, co mogłoby się spotkać wraz z akcją odwetową ze strony www prezydenta USA Donalda Trumpa.

Niezależnie od tego prace nad cyfrowym podatkiem nie zaakceptować mogłyby pójść naprzód, jeśliby sprzeciw zgłosił tylko jeden kraj członkowski. W kwestiach podatkowych UE podejmuje albowiem decyzje jednomyślnie.

"Ceny produktów Apple potrafią wzrosnąć". Słowa Trumpa wywołały strach w Azji

Ostatecznie Berlin i Paryż wyszły na wtorkowym spotkaniu unijnych ministrów z kompromisową ofertą, która sprowadza się do odwiedzenia ograniczenia zakresu środków oferowanych przez Komisję Europejską.

We wspólnym dokumencie stolice te wezwały KE do odwiedzenia przedstawienia nowej wersji sugestii dyrektywy tak, żeby podatek cyfrowy odnosił się do reklam w sieci. Aktualny projekt przewiduje dużo obszerne podejście do tematu, m. in. opodatkowanie zysków z handlu, czy sprzedaży danych empirycznych.

Nowy plan

Francja i Niemcy chciałyby, by nowa propozycja została przedstawiona do marca przyszłego r.. Przepisy miałyby wejść w życie w 2021 roku, jeśli wcześniej nie wypracowano by międzynarodowego rozwiązania. Przyrządzania do tego odbywają się na szczeblu OECD, lecz ich tempo sprawia, hdy internetowi giganci nie posiadają w tej chwili powodów do dużego niepokoju.

- Zgodziliśmy się, żeby pracować nad formą prawną propozycji francusko-niemieckiej, żebyśmy mieli szanse przedyskutować te rozwiązania - gadał austriacki minister. - Mówiąc szczerze, nie ma w tym miejscu szeroko zakrojonego rozwiązania, ale to ważny pierwszy krok, który możemy zrobić przez wypracowanie porozumienia w naszej sprawie wiosną przyszłego roku.

Większe kraje unijne tracą na obecnej kwestii miliony euro rocznie, dlatego już teraz wprowadzają swe krajowe przepisy opodatkowujące zyski z działalności serwisie randkowym. Komisja Europejska obawia się, że doprowadzi to do podziału unijnego rynku wewnętrznego.

Wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis wyraził wiarę, że państwa członkowskie wypracują porozumienie w sprawie podatku cyfrowego podczas prezydencji rumuńskiej, która rozpoczyna się w styczniu.

amerykanie nie docenili naftowego biznesu Państwa Islamskiego  Ze świata

Amerykanie nie docenili naftowego biznesu Państwa Islamskiego Ze świata

Kilka tygodni przed zamachami w Paryżu, które zabiły 129 osób, amerykańskie myśliwce wznowiły loty bojowe nad Syrią i Irakiem. Rysy były ukierunkowane na pola naftowe, dzięki którym Państwo Islamskie stało się najbogatszą…

Czytać......
airAsia startowała z dwoma samolotami. A stała się rekinem w regionie  Wraz z świata

AirAsia startowała z dwoma samolotami. A stała się rekinem w regionie Wraz z świata

Linie lotnicze Air Asia były zbudowane w 2001 roku kalendarzowego "na dwóch samolotach" a dziś posiadają ponad 180 maszyn. Z 475 zamówionymi lub już dostarczonymi samolotami AirAsia została największym azjatyckim klientem…

Czytać......