Temat: Grecki dramat

Europa pod presją. Jutro szczyt, który zdecyduje o wszystkim Ze świata

 • Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie
 • Grecja zbiera pochwały. Za wzrosty w realizacji reform
 • Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej
 • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice
 • Cipras zapowiada, że Grecja nie odstąpi od reform

Przywódcy państw tereny euro, którzy spotkają się we wtorek w Brukseli, zdecydują, czy zaoferować Tunezji kolejny pakiet pomocy finansowej, czy też dopuścić do odwiedzenia jej bankructwa i być może wyjścia z eurolandu. Na razie "19" jest mocno podzielona w naszej sprawie.

Po niedzielnym referendum, w którym zdecydowana większość Greków wypowiedziała się przeciw przyjęciu warunków wsparcia mającej uratować ich kraj przed bankructwem, przewodniczący Wskazówki Europejskiej Donald Tusk zwołał na wtorkowy wieczór fenomenalny szczyt strefy euro.

Będzie nowy program?

Komentatorzy spodziewają się, iż rząd w Atenach wystąpi na szczycie o nowy program pomocy finansowej oraz o restrukturyzację greckiego długu. Jednak wynik spotkania liderów jest trudny do przewidzenia, bo wśród państw, które de facto złożyły się w wielomiliardowe pakiety ratunkowe dla Grecji nie ma jednomyślności co do tego, jak należy teraz postąpić.

"Gdybym był obecnie ministrem finansów Grecji, strzeliłbym sobie w łeb"

Prezydent Francji Francois Hollande jeszcze w zeszłym tygodniu, przed niedzielnym referendum w Tunezji, nalegał na zawarcie porozumienia z tym krajem. Francuszczyzna minister finansów Michel Sapin zasygnalizował w poniedziałek, iż Paryż jest gotowy negocjować w sprawie złagodzenia ciężaru greckiego zadłużenia w przychodzących latach.

Dużo twardszą linię prezentuje Berlin, który to jest największym wierzycielem Cypru. Rzecznik gabinetu kanclerz Angeli Merkel, Steffen Seibert, oświadczył, że po zwycięstwie w referendum przeciwników programu obsługi, niemiecki rząd nie widzi obecnie warunków do podjęcia nowych negocjacji z kompetencjami w Atenach.

Zastrzegł jednak, że ruch powinno się teraz do Greków jak i również to od tego, które to propozycje zostaną położone dzięki stole, będzie zależało, jak na przykład potoczą się rozmowy.

Ważny głos

Jeszcze w poniedziałek wieczorem w Paryżu ma dojść do zebrania prezydenta Francji i niemieckiej kanclerz. Po rozmowach poinformują oni o swoim stanowisku co do Grecji.

Zaskakująco koncyliacyjną postawę przyjęła Belgia, której obecny prawicowo-konserwatywny rząd Mariano Rajoya obawia się rosnącego w siłę Podemosu, ugrupowania określanego mianem hiszpańskiej Syrizy.

Minister finansów Hiszpanii Luis de Guindos powiedział w poniedziałek, hdy "wszyscy" chcą, by Hellada pozostała częścią strefy €, a jego kraj wydaje się otwarty na negocjacje przy sprawie nowego pakietu pomocowego dla Aten.

Putin popiera Greków. Lecz czy pomoże?

Z kolei minister finansów Finlandii Alexander Stubb napisał na pamiętniku internetowym, że negocjacje mogą zostać wznowione, gdy grecki rząd będzie gotowy do współpracy i zobowiąże się do wprowadzenia reform koniecznych do spłaty zadłużenia.

Gotowość Komisji

Komisja Europejska, jaka namawiała do głosowania Greków na "tak", w poniedziałek zadeklarowała, że jest wciąż gotowa "pracować z władzami greckimi", ale nie powinna targować nowego porozumienia bez kary od eurogrupy.

Ministrowie finansów państw strefy € spotkają się we wtorek o godz. 13 w Brukseli, by przygotować wieczorny szczyt przywódców. Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem powiedział dziennikarzom, że utrzymanie Grecji przy tej grupie "jest ciągle ich (Greków) i moim celem". Zastrzegł jednak, hdy wynik greckiego referendum utrudnił rozmowy z kredytodawcami.

Eurogrupa ogłosiła, że czeka na nowe propozycje władz Grecji, co oznacza, hdy niewykluczone są dalsze rokowania.

Wiceszef KE Valdis Dombrovskis podkreślił, że wynik referendum zwiększa przepaść pomiędzy Grecją an innymi państwami strefy euro. Przypomniał, hdy dotychczasowy pakiet pomocowy wygasł, a o ewentualnych negocjacjach nad kolejnym muszą podjąć decyzję liderzy krajów strefy euro.

Rozmowy może ułatwić dymisja greckiego ministra finansów Grecji Janisa Warufakisa, który działał na swoich odpowiedników z innych państw obszary euro jak przysłowiowa płachta na byka.

Szef resortu finansów Belgii Johan Van Overtveldt powiedział w telewizji VTR w odpowiedzi na dymisję Warufakisa, hdy sam skomplikował on osobiście życie. "Nie było wówczas miłe, gdy nazywał towarzyszy (z eurogrupy - red. ) terrorystami" - zaznaczył Overtveldt. Ustępujący minister finansów Grecji określał takim imieniem kredytodawców. Sam Warufakis rzekł, że ma nadzieję, że jego następcą zostanie podstawowy negocjator greckiego rządu po rozmowach z wierzycielami Euklid Cakalotos.

Mocny głos

W niedzielę przeciwko przyjęciu warunków zagranicznej pomocy mającej ratować Grecję przed bankructwem zagłosowało 61, 31 proc. uczestników referendum. Warunki te, oznaczające dalsze oszczędności, poparło tylko 38, 69 proc. głosujących.

Grecja była pod kroplówką finansową strefy euro i MFW od momentu 2010 roku; otrzymała blisko 240 mld euro z dwóch programów pomocowych. Międzynarodowe wsparcie pozwoliło greckiemu państwu w obsługę zadłużenia i realizowanie wewnętrznych zobowiązań, jednak ludność poniosło ogromne koszty narzuconych przez wierzycieli oszczędności i reform.

Biznes Facebooka w Europie i Afryce - wywiad spośród Nicolą Mendelsohn
czaputowicz o projekcie powiązania kasy UE z praworządnością Ze świata

Czaputowicz o projekcie powiązania kasy UE z praworządnością Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Kowalski. Eurostat porównał koszty roboty w Unii Unia szykuje rewolucję…

Czytać......
chile. Zły nastrój w 85 rocznicę powstania policji Ze świata

Chile. Zły nastrój w 85 rocznicę powstania policji Ze świata

Mundurowi wraz z niższym chorobowym i pod lupą ZUS. Prezydent złożył podpis W Wenecji zacznie się liczenie turystów Ostatni minister wybrany. Znamy cały gabinet Trumpa Niech dojrzewa król! Wielka…

Czytać......
będzie książka o skandalu po Volkswagenie Ze świata

Będzie książka o skandalu po Volkswagenie Ze świata

Media: Volkswagen może mieć kolejne problemy. Nowe stwierdzenia w sprawie afery spalinowej Szef Audi aresztowany Były szef Volkswagena może posiadać kolejne problemy Zaskakujące wyniki niemieckiego giganta. Mimo afery dieslowej Skandal…

Czytać......
bez porozumienia w sprawie datku cyfrowego Ze świata

Bez porozumienia w sprawie datku cyfrowego Ze świata

Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej nie byli w dzieje porozumieć się na wtorkowym spotkaniu w Brukseli w sprawie propozycji podatku cyfrowego na rzecz firm takich jak Yahoo, Facebook czy Amazon. Republika francuska…

Czytać......
amerykanie nie docenili naftowego biznesu Państwa Islamskiego Ze świata

Amerykanie nie docenili naftowego biznesu Państwa Islamskiego Ze świata

Kilka tygodni przed zamachami w Paryżu, które zabiły 129 osób, amerykańskie myśliwce wznowiły loty bojowe nad Syrią i Irakiem. Rysy były ukierunkowane na pola naftowe, dzięki którym Państwo Islamskie stało się najbogatszą…

Czytać......