Raport: Język homera dramat

Francja: nie anulujemy greckiego długu  Ze świata

Grecja poza strefą euro nie ma przed sobą żadnej przyszłości, ale ma prawo chcieć rozmawiać o sposobach obniżki ciężaru swego zadłużenia a mianowicie oświadczył w niedzielę francuski minister finansów Michel Sapin, który ma się spotkać ze swoim greckim odpowiednikiem.

- Jeśli rząd mówi: "chcemy pozostać po strefie euro", to wydaje się to w porządku. Nie ma przyszłości przed Grecją poza strefą euro a mianowicie powiedział Sapin francuskiej telewizji Canal Plus.

Powtórzył też, że nie trafia w grę anulowanie greckiego długu. - Nie, odrzucić anulujemy, możemy dyskutować, możemy opóźniać, możemy zredukować tej ciężar, ale nie anulować - podkreślił.

Sapin spotka się z Janisem Warufakisem o godzinie 17 czasu polskiego. Wspólne oznajmienie obu ministrów finansów spodziewane jest o godzinie 18. 30.

- Wówczas, że rząd chciałby przedyskutować sposoby zredukowania ciężaru tegoż zadłużenia i jego spłacenia, wydaje mi się uprawnione - dodał Sapin.

Grecka aberracja

W czwartek francuski minister finansów oświadczył, że aberracją byłoby umorzenie greckiego zadłużenia, ale uznał za możliwe renegocjacje swoim spłaty. Powiedział, że gadki będą zależały od kontynuowania przez Grecję reform jak i również utrzymania zrównoważonego budżetu.

Grecki minister: spłata długu w zależności od kondycji gospodarki

Ateny przewidują budżetową nadwyżkę w poziomie 1, 8 proc. PKB w 2014 roku.

Program oszczędności prowadzony przy Grecji jest "bardzo szkodliwy dla całej Europy" a mianowicie ocenił Warufakis w wywiadzie opublikowanym w niedzielę przy greckim tygodniku "To Wima". - Nie zapominajmy, iż to wszystko nie jawi się być wyłącznie greckim kryzysem. Mamy Włochy, których zadłużenie jest odrzucić do utrzymania, Francję, jaka czuje na karku oddech deflacji, a same Republika federalna niemiec weszły już w deflację, w fazę obniżki opłat - mówił grecki minister.

Nowy lewicowy rząd Grecji w piątek rozpoczął rozmowy z europejskimi partnerami na temat programu pomocowego, odmawiając jednocześnie współpracy wraz z nadzorującymi go międzynarodowymi kontrolerami.

Nowy premier Aleksis Cipras obiecał renegocjować porozumienie z trojką (Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym), żeby umorzyć dużą część ponad 320 mld euro długu, z czego 240 mld stanowi pomoc finansowa udzielona Grecji w latach 2010-14 na ratowanie jej gospodarki przed bankructwem. Ateny zamiast zobowiązały się do reform i drastycznych oszczędności.

W piątek niemieckie ministerstwo finansów zaprzeczyło doniesieniom "Spiegla", jakoby Berlin był gotów do rozmów o nowatorskim pakiecie dla Grecji rzędu 20 mld euro, jeżeli premier Cipras wyrazi zgodę na nadzorowanie przeprowadzanych po Grecji reform gospodarczych.

Syriza chce złagodzenia polityki

Lewicowe greckie ugrupowanie Syriza, które zwyciężyło w niedawnych przedterminowych wyborach parlamentarnych, deklaruje zamiar złagodzenia dotychczasowej strategii oszczędności budżetowych,

Republika federalna niemiec upominają się o miliardy. Merkel przeciwna dalszej redukcji zadłużenia Grecji

wynegocjowania reorganizacji długu zagranicznego i wstrzymania prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, jak budzi niepokój inwestorów.

We wtorek szef greckiego resortu finansów i premier Cipras odwiedzą Rzym, zaś w środę szef rządu uda się do Paryża.

W piątek rząd w Atenach zapowiedział, hdy Grecja nie będzie nadal współpracować z kontrolerami trojki, a zamiast tego zostanie współpracowała z "prawowitymi instytucjami Unii Europejskiej i Internacjonalnego Funduszu Walutowego". Warufakis po spotkaniu z ministrem finansów Holandii Jeroenem Dijsselbloemem zaznaczył, że forsowany przez trojkę program oszczędnościowy jest nie do zrealizowania, a narodowość grecki odrzucił go przy wyborach w ubiegłą niedzielę. Trojkę nazwał "nielegalnym jak i również antyeuropejskim gremium". Z transportu w sobotę minister tłumaczył, że to, czego władze Grecji chcą od swoich partnerów, to kilka tygodni na rozwinięcie "bardzo sensownych, bardzo racjonalnych" propozycji.

Biznes Facebooka w Europie i Afryce - wywiad spośród Nicolą Mendelsohn
eurostat publikuje raport. Spada bezrobocie i ceny konsumpcyjne  Ze świata

Eurostat publikuje raport. Spada bezrobocie i ceny konsumpcyjne Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewoltę w przepisach.…

Czytać......
europa pod presją. Jutro szczyt, który zdecyduje o wszystkim  Ze świata

Europa pod presją. Jutro szczyt, który zdecyduje o wszystkim Ze świata

Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za wzrosty w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice…

Czytać......
czaputowicz o projekcie powiązania kasy UE z praworządnością  Ze świata

Czaputowicz o projekcie powiązania kasy UE z praworządnością Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Kowalski. Eurostat porównał koszty roboty w Unii Unia szykuje rewolucję…

Czytać......
chile. Zły nastrój w 85 rocznicę powstania policji  Ze świata

Chile. Zły nastrój w 85 rocznicę powstania policji Ze świata

Mundurowi wraz z niższym chorobowym i pod lupą ZUS. Prezydent złożył podpis W Wenecji zacznie się liczenie turystów Ostatni minister wybrany. Znamy cały gabinet Trumpa Niech dojrzewa król! Wielka…

Czytać......
będzie książka o skandalu po Volkswagenie  Ze świata

Będzie książka o skandalu po Volkswagenie Ze świata

Media: Volkswagen może mieć kolejne problemy. Nowe stwierdzenia w sprawie afery spalinowej Szef Audi aresztowany Były szef Volkswagena może posiadać kolejne problemy Zaskakujące wyniki niemieckiego giganta. Mimo afery dieslowej Skandal…

Czytać......