Raport: Język homera dramat

Francja: nie anulujemy greckiego długu  Ze świata

Grecja poza strefą euro nie ma przed sobą żadnej przyszłości, ale ma prawo chcieć rozmawiać o sposobach obniżki ciężaru swego zadłużenia a mianowicie oświadczył w niedzielę francuski minister finansów Michel Sapin, który ma się spotkać ze swoim greckim odpowiednikiem.

- Jeśli rząd mówi: "chcemy pozostać po strefie euro", to wydaje się to w porządku. Nie ma przyszłości przed Grecją poza strefą euro a mianowicie powiedział Sapin francuskiej telewizji Canal Plus.

Powtórzył też, że nie trafia w grę anulowanie greckiego długu. - Nie, odrzucić anulujemy, możemy dyskutować, możemy opóźniać, możemy zredukować tej ciężar, ale nie anulować - podkreślił.

Sapin spotka się z Janisem Warufakisem o godzinie 17 czasu polskiego. Wspólne oznajmienie obu ministrów finansów spodziewane jest o godzinie 18. 30.

- Wówczas, że rząd chciałby przedyskutować sposoby zredukowania ciężaru tegoż zadłużenia i jego spłacenia, wydaje mi się uprawnione - dodał Sapin.

Grecka aberracja

W czwartek francuski minister finansów oświadczył, że aberracją byłoby umorzenie greckiego zadłużenia, ale uznał za możliwe renegocjacje swoim spłaty. Powiedział, że gadki będą zależały od kontynuowania przez Grecję reform jak i również utrzymania zrównoważonego budżetu.

Grecki minister: spłata długu w zależności od kondycji gospodarki

Ateny przewidują budżetową nadwyżkę w poziomie 1, 8 proc. PKB w 2014 roku.

Program oszczędności prowadzony przy Grecji jest "bardzo szkodliwy dla całej Europy" a mianowicie ocenił Warufakis w wywiadzie opublikowanym w niedzielę przy greckim tygodniku "To Wima". - Nie zapominajmy, iż to wszystko nie jawi się być wyłącznie greckim kryzysem. Mamy Włochy, których zadłużenie jest odrzucić do utrzymania, Francję, jaka czuje na karku oddech deflacji, a same Republika federalna niemiec weszły już w deflację, w fazę obniżki opłat - mówił grecki minister.

Nowy lewicowy rząd Grecji w piątek rozpoczął rozmowy z europejskimi partnerami na temat programu pomocowego, odmawiając jednocześnie współpracy wraz z nadzorującymi go międzynarodowymi kontrolerami.

Nowy premier Aleksis Cipras obiecał renegocjować porozumienie z trojką (Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym), żeby umorzyć dużą część ponad 320 mld euro długu, z czego 240 mld stanowi pomoc finansowa udzielona Grecji w latach 2010-14 na ratowanie jej gospodarki przed bankructwem. Ateny zamiast zobowiązały się do reform i drastycznych oszczędności.

W piątek niemieckie ministerstwo finansów zaprzeczyło doniesieniom "Spiegla", jakoby Berlin był gotów do rozmów o nowatorskim pakiecie dla Grecji rzędu 20 mld euro, jeżeli premier Cipras wyrazi zgodę na nadzorowanie przeprowadzanych po Grecji reform gospodarczych.

Syriza chce złagodzenia polityki

Lewicowe greckie ugrupowanie Syriza, które zwyciężyło w niedawnych przedterminowych wyborach parlamentarnych, deklaruje zamiar złagodzenia dotychczasowej strategii oszczędności budżetowych,

Republika federalna niemiec upominają się o miliardy. Merkel przeciwna dalszej redukcji zadłużenia Grecji

wynegocjowania reorganizacji długu zagranicznego i wstrzymania prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, jak budzi niepokój inwestorów.

We wtorek szef greckiego resortu finansów i premier Cipras odwiedzą Rzym, zaś w środę szef rządu uda się do Paryża.

W piątek rząd w Atenach zapowiedział, hdy Grecja nie będzie nadal współpracować z kontrolerami trojki, a zamiast tego zostanie współpracowała z "prawowitymi instytucjami Unii Europejskiej i Internacjonalnego Funduszu Walutowego". Warufakis po spotkaniu z ministrem finansów Holandii Jeroenem Dijsselbloemem zaznaczył, że forsowany przez trojkę program oszczędnościowy jest nie do zrealizowania, a narodowość grecki odrzucił go przy wyborach w ubiegłą niedzielę. Trojkę nazwał "nielegalnym jak i również antyeuropejskim gremium". Z transportu w sobotę minister tłumaczył, że to, czego władze Grecji chcą od swoich partnerów, to kilka tygodni na rozwinięcie "bardzo sensownych, bardzo racjonalnych" propozycji.

Grecja sprzedaje obligacje. Analiza sytuacji gospodarczej Grecji
eurostat publikuje raport. Spada bezrobocie i ceny konsumpcyjne  Ze świata

Eurostat publikuje raport. Spada bezrobocie i ceny konsumpcyjne Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewoltę w przepisach.…

Czytać......
europa pod presją. Jutro szczyt, który zdecyduje o wszystkim  Ze świata

Europa pod presją. Jutro szczyt, który zdecyduje o wszystkim Ze świata

Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za wzrosty w realizacji reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły ludzi na ulice…

Czytać......
czaputowicz o projekcie powiązania kasy UE z praworządnością  Ze świata

Czaputowicz o projekcie powiązania kasy UE z praworządnością Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Kowalski. Eurostat porównał koszty roboty w Unii Unia szykuje rewolucję…

Czytać......
chile. Zły nastrój w 85 rocznicę powstania policji  Ze świata

Chile. Zły nastrój w 85 rocznicę powstania policji Ze świata

Mundurowi wraz z niższym chorobowym i pod lupą ZUS. Prezydent złożył podpis W Wenecji zacznie się liczenie turystów Ostatni minister wybrany. Znamy cały gabinet Trumpa Niech dojrzewa król! Wielka…

Czytać......
będzie książka o skandalu po Volkswagenie  Ze świata

Będzie książka o skandalu po Volkswagenie Ze świata

Media: Volkswagen może mieć kolejne problemy. Nowe stwierdzenia w sprawie afery spalinowej Szef Audi aresztowany Były szef Volkswagena może posiadać kolejne problemy Zaskakujące wyniki niemieckiego giganta. Mimo afery dieslowej Skandal…

Czytać......