Temat: Unia europejska Europejska

Czaputowicz o projekcie powiązania kasy UE z praworządnością Ze świata

 • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
 • Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni"
 • Tani jak Kowalski. Eurostat porównał koszty roboty w Unii
 • Unia szykuje rewolucję w przepisach. Dziesięć zakazanych produktów
 • Bruksela nałożyła karę na General Electric. "Dokładne informacje są niezbędne"

Dostrzegam pewne przeinterpretowanie propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej powiązania wypłaty funduszy unijnych z praworządnością - mówił w poniedziałek w Tiranie Jacek Czaputowicz, minister kwestii zagranicznych. Jak wyjaśnił, przedstawione mu przez Komisję wymogi są "dość uzasadnione" i są związane z danie jej efektywnego i uczciwego wydawania unijnych środków.

Pytany o sens zaproponowanego poprzez Komisję Europejską mechanizmu wiążącego wypłacanie funduszy z przyszłej perspektywy Unii Europejskiej (lata 2021-2027) z praworządnością, Czaputowicz stwierdził, że po rozmowie na ten temat z unijną komisarz do spraw sprawiedliwości Vierą Jourovą widzi "pewne przeinterpretowanie tej propozycji".

Gwarancje uczciwie wydanych pieniędzy

Jak relacjonował, komisarz przekazała mu, że Komisja odchodzi od "ogólnego traktowania kwestii praworządności".

Janusz Lewandowski o ofert unijnego budżetu. "Dla Lokalny to straty liczone przy miliardach"

- Teraz chcą to skonkretyzować, ograniczyć do kwestii wydatkowania środków, argumentując, że skoro niektóre ciebie, płatnicy netto, wnoszą do odwiedzenia budżetu i te nakłady idą dla tych państw, które z tego czerpią korzyści, choćby takich jak Polska, to ów państwa chcą mieć gwarancje, że one są owocnie i uczciwie wydawane a mianowicie mówił szef polskiej dyplomacji na briefingu prasowym dla polskich mediów podczas spotkania roboczej w stolicy Albanii.

Według ministra Komitet proponuje "bardzo konkretne zapisy", które nie uderzają przy Polskę, która jest 1 z europejskich liderów u dołu względem efektywności i czytelności wydatkowania funduszy z UE.

- Te wymogi by nam tutaj nie zaakceptować przeszkadzały, one są całkiem uzasadnione, bo nie zechciałbym, żeby w żadnym państwie były podejrzenia o korupcję, jeśli chodzi o środki unijne, a takie głosy są - powiedział Czaputowicz.

Zastrzegł jednocześnie, że Polska sprzeciwia się wciąż narracji, wedle którą mechanizm wiążący wypłatę funduszy spośród praworządnością miałby być instrumentem nacisku na państwa członkowskie.

- Dlatego my przeciwstawiamy się ciągle temu mechanizmowi, bo widzimy (... ), że w tej narracji jest to prezentowane jak taki instrument nacisku dzięki państwa, żeby np. otrzymały mniej środków, żeby pierwotnego pozycja negocjacyjna w negocjacjach nad budżetem była słabsza - dodał minister.

Kwestia praworządności

Gdyby zaproponowane powiązanie funduszy UE spośród przestrzeganiem rządów prawa obowiązywało obecnie, to teoretycznie środki pieniężne dla Polski mogłyby zostać obcięte lub wstrzymane - mówiła jednak w ubiegłym tygodniu w Brukseli, wkrótce po przedstawieniu projektu wieloletniego budżetu UE, komisarz do odwiedzenia spraw sprawiedliwości Viera Jourova.

Przedstawiając propozycje Komisji Europejskiej, wiążące praworządność spośród dostępem do funduszy unijnych, Jourova powiedziała, że przy myśl nowych przepisów uzasadnione wątpliwości, co do niezawisłości systemu sądownictwa w danym kraju "mogłyby stać się początkiem procedury ograniczania bądź zablokowania funduszy dla takowego kraju".

Zdaniem Jourovej gdyby nowe przepisy obowiązywały już teraz, to procedura wobec Polski byłaby "teoretycznie możliwa", gdyż dla Komisji Europejskiej poszanowanie praworządności wydaje się "koniecznym warunkiem należytego kierowania finansami" oraz "efektywnego opłacania ze środków unijnych".

Unijna komisarz zastrzegła równolegle, że przedstawione w ramach pliku budżetowego propozycje "nie będą wymierzone przeciwko żadnemu wraz z krajów", a mają na celu jedynie "usprawnienie inspekcji przepływu unijnych pieniędzy".

Polska od dawna przeciwstawia się powiązaniu funduszy unijnych z praworządnością, kwestionując podstawy prawne takiego rozwiązania i podkreślając, że sprawy ów powinny być traktowane rozdzielnie.

W grudniu ub. roku Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski formalne procedura, zarzucając władzom w Warszawie naruszenie rządów prawa po zapisach ustaw reformujących sądownictwo.

Amerykanie nie docenili naftowego biznesu Państwa Islamskiego Ze świata
chile. Zły nastrój w 85 rocznicę powstania policji Ze świata

Chile. Zły nastrój w 85 rocznicę powstania policji Ze świata

Mundurowi wraz z niższym chorobowym i pod lupą ZUS. Prezydent złożył podpis W Wenecji zacznie się liczenie turystów Ostatni minister wybrany. Znamy cały gabinet Trumpa Niech dojrzewa król! Wielka…

Czytać......
będzie książka o skandalu po Volkswagenie Ze świata

Będzie książka o skandalu po Volkswagenie Ze świata

Media: Volkswagen może mieć kolejne problemy. Nowe stwierdzenia w sprawie afery spalinowej Szef Audi aresztowany Były szef Volkswagena może posiadać kolejne problemy Zaskakujące wyniki niemieckiego giganta. Mimo afery dieslowej Skandal…

Czytać......
bez porozumienia w sprawie datku cyfrowego Ze świata

Bez porozumienia w sprawie datku cyfrowego Ze świata

Ministrowie finansów państw Unii Europejskiej nie byli w dzieje porozumieć się na wtorkowym spotkaniu w Brukseli w sprawie propozycji podatku cyfrowego na rzecz firm takich jak Yahoo, Facebook czy Amazon. Republika francuska…

Czytać......
amerykanie nie docenili naftowego biznesu Państwa Islamskiego Ze świata

Amerykanie nie docenili naftowego biznesu Państwa Islamskiego Ze świata

Kilka tygodni przed zamachami w Paryżu, które zabiły 129 osób, amerykańskie myśliwce wznowiły loty bojowe nad Syrią i Irakiem. Rysy były ukierunkowane na pola naftowe, dzięki którym Państwo Islamskie stało się najbogatszą…

Czytać......
airAsia startowała z dwoma samolotami. A stała się rekinem w regionie Wraz z świata

AirAsia startowała z dwoma samolotami. A stała się rekinem w regionie Wraz z świata

Linie lotnicze Air Asia były zbudowane w 2001 roku kalendarzowego "na dwóch samolotach" a dziś posiadają ponad 180 maszyn. Z 475 zamówionymi lub już dostarczonymi samolotami AirAsia została największym azjatyckim klientem…

Czytać......